„Bězděkova komise navrhuje v první řadě vytvoření povinného kapitálového pilíře nebo vytvoření kapitálového pilíře dobrovolného. Převažuje však náklonnost k povinnému pilíři," říká Vladimír Špidla.
Toto považuje Vladimír Špidla v zásadě za nepřijatelné, protože uložíme-li povinnost prostřednictvím zákona, musíme garantovat výsledek. Pokud ne, a žádný systém výsledek garantovat v průběhu 40 let nemůže, pak nelze takovou povinnost ukládat.
Pokud shromažďujete peníze, pak kapitálové důchodové systémy nejsou ochrannou proti demografickému stárnutí. „Shromáždíte-li majetek v penězích a nebude-li proti tomuto majetku reálná ekonomická produkce vytvářená lidmi, tak je vám ten majetek na nic," říká Vladimír Špidla. Chcete-li mít slušný důchod, do kterého budete nastupovat v šedesáti letech, musíte si do té doby naspořit přibližně 2 miliony korun. To je cca 5 tisíc korun měsíčně, což se nezdá pravděpodobné, že by bylo v možnostech českých domácností. Obzvláště, když 30 % domácností netvoří žádné úspory, protože na ně nemá.
Dále čtěte:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ČSSD