Blíží se komunální a senátní volby a budoucí pravicová koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných stále jedná o programových bodech vládního prohlášení. Osobně jsem přesvědčen, že se jim to jednání prodlouží až do doby návrhu státního rozpočtu na rok 2011. A to tak, aby „špinavou" práci a nepopulární škrty udělala úřednická vláda a zejména ministr financí E.Janota. Zároveň je však nutné připomenout, že před volbami se Janota přihlásil k politice TOP 09 a jeho návrhy tudíž reprezentují tuto politickou stranu a její představitele.
Pro shrnutí Janotova (Kalouskova a Gazdíkova) plánu jak ušetřit 68 miliard v roce 2011 je třeba dodat, že budou šetřit všichni, ale nejméně ti nejbohatší a velkopodnikatelé. Tedy ti Bakalové, kteří TOP 09 finančně podpořili a podporují.Od ledna 2011 se má zvýšit DPH z 10 na 12%, což zvýší ceny potravin, léků, tepla apod. Zároveň hodlá zvednout daň živnostníkům (OSVČ) o 2,1 miliardy korun tím, že jim sníží paušály a zároveň jim zvýší daně. Pro nejbohatší připravuje větší zdanění lidí na 31% s příjmem nad 141 000 Kč měsíčně hrubého.Těch se to ale moc nedotkne, protože se jim zároveň sníží odvody na sociální a zdravotní pojištění, čímž ušetří. Naopak MF chce snížit měsíční slevu na dani pro jednotlivce z 2070 na 1970 korun.
Nejvíce na rozpočtové škrty doplatí důchodci, kdy E.Janota navrhuje zmrazení důchodů (zřejmě nepočítá s růstem inflace a nutnou valorizací důchodů ze zákona) a rodin s dětmi, kde se počítá se snížením rodičovské o více jak 17%. K nim se přiřadí zdravotně postižení, kterým chce snížit jejich příspěvky až o dvě miliardy korun. Připočteme-li zvýšené náklady na potraviny a léky, pak se obávám, že dojde ke zhoršení již tak špatného demografického vývoje České republiky.
Je pro mne nepochopitelné, že E.Janota navrhuje docela nízké škrty ve státní a veřejné správě, zejména pouhých 10 miliard provozních škrtů na jednotlivých ministerstvech. Ukazuje se, kam směřuje a bude směřovat „rozpočtově odpovědná" vláda. Na jednu stranu zdraží základní potřeby a sníží příjmy těch nejpotřebnějších, včetně důchodců a na straně druhé věnuje pomocí opt-outů 60 miliard korun ročně soukromým penzijním fondům.
Je toto opravdu řešení rozpočtové krize se kterým souhlasí lidé ze Starostů a nezávislých ? Přijmete pane Gazíku svoji spoluodpovědnost za tato opatření, která sám podporujete? Opravdu Vám není a nebude líto Vašich spoluobčanů ze Zlínského kraje, pro které Vámi navrhovaná opatření budou znamenat snížení již tak podprůměrné životní úrovně?
Dále čtěte:
Seďa (ČSSD): Na dveře klepe pravicová apokalypsa
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ČSSD