Redaktor České televize Václav Moravec udělal ze svého diskusního pořadu uplynulou neděli nepokrytou propagaci státního dotování filmového průmyslu. Asi padesátkrát zmínil slovo "Mission impossible" a jméno herce Toma Cruise tak dychtivě, jakoby pro Českou republiku nebylo nic lepšího, než aby zde byl natočen další díl tohoto béčkového amerického filmu.
Diskutující se radovali nad tím, že Evropská komise, která má dbát na to, aby se dodržovalo pravidlo zákazu veřejné podpory, schválila české vládě Program podpory filmového průmyslu, který spočívá v tom, že se producentům bude vyplácet dotace ve výši 20 % nákladů na výrobu filmu. Dotační program investičních pobídek pro filmový průmysl má daňové poplatníky letos stát 400 milionů korun, příští rok 500 milionů.
Ministr tajemně naznačil, že film pana Cruise by mohl dotační kritéria splnit a pan Moravec se zatetelil.
Nedemokratický proces
Přiznávám se, že když Fischerova vláda loni v říjnu tento nový dotační program schválila, přehlédl jsem to. Když se totiž dotační programy schvalují nedemokraticky (mimo parlament), snadno se přehlédnou: není příležitost vést veřejnou debatu a vznášet argumenty. Každému je ale - zdá se - jedno, že se porušuje zákon o rozpočtových pravidlech a základní pravidla právního řádu, že se takovýto program schvaluje - mimo zákon - pouhým rozhodnutím české vlády na základě dobrozdání Evropské komise. Parlament jen sedí a kouká.
Kulturní test
Evropská komise by měla za normálních okolností dohlížet na to, aby státy nepřidělovaly jakoukoliv veřejnou podporu průmyslu. Místo toho uděluje výjimky, když dotace podporují "evropské hodnoty". Abyste tedy získali od českých daňových poplatníků dotaci na film, musíte obdržet dostatek bodů v Kulturním dotazníku. Jsou v něm kritéria jako "film reflektuje významnou českou nebo evropskou hodnotu, jako je kulturní rozmanitost / solidarita / rovnost / ochrana menšin nebo lidských práv / tolerance / ochrana životního prostředí." Ministerstvo kultury radí, jak psát odůvodnění ve formuláři. Např. pokud chcete dotaci na film o Edith Piaf, napište do formuláře toto: "Film odráží evropskou identitu a kulturu, a to obzvlášť v začátcích Edithiny kariéry v části filmu, kdy Edith Piaf odjíždí z Evropy do USA (srovnání kulturní Evropy a komerčních USA)."
Co asi napíše do formuláře pan Cruise? Vyhlašuji čtenářskou soutěž o větu do Kulturního dotazníku k dotaci na film Mission Impossible IV, aby vyhověl europodmínce pro získání podpory z kapes daňových poplatníků.
Zas ty falešné ekonomické argumenty
Kdykoliv si nějaká zájmová skupina prosazuje dotace, opakuje dokola stejné falešné argumenty. Jednou je to automobilový průmysl, jindy Olympiáda, dnes film. Všichni producenti se najednou stávají experty na makroekonomii a investiční multiplikátory.
Falešný argument č. 1 říká: Dotace se vyplatí, protože díky nim se u nás natočí více filmů. Štáby utratí spoustu peněz a ekonomika se roztočí.
Pro neekonomy opakuji: Když dáme 400 milionů filmařům, vezmeme je nefilmařům. Peníze za filmy budou sice utraceny, ale nebudou utraceny za jiné věci. 400 milionů navíc, které působí jako pobídka pro investice do filmu, znamenají jinde chybějících 400 milionů, které působí jako antipobídka pro investice do jiných věcí. Platí to i pro kapitál přicházející ze zahraničí. Nalákané zahraniční investice vedou k posílení koruny, které působí jako odrazení jiných investic. Představa, že peníze přerozdělené státem zvyšují jakýmsi zázrakem celkové bohatství všech, je z říše pohádek.
Falešný argument č. 2 říká: Dotace jsou sice zlo, vedou k zadlužování státu a pokřivení trhu, ale když je mají v Maďarsku, musíme je mít taky, abychom nebyli v nevýhodě.
Nemusíme. Když bude film Mission impossible natáčen v Maďarsku, nevznikne České republice žádná újma. Když nebude u nás natočen film Mission impossible, bude u nás možná vyrobeno více židlí nebo jiných věcí, každopádně kvůli tomu nezchudneme ani o milimetr. Když chce zbankrotovat Maďarsko, neznamená to, že se musíme na stejnou cestu vydat také.
Program zrušit
Ministerstvo kultury chce mít v návrhu státního rozpočtu pro rok 2011 na investiční pobídky pro filmový průmysl půl miliardy korun. Neříkal pan Nečas, že chce mít vládu rozpočtové odpovědnosti? Myslí-li to vážně, nechť navrhne Sněmovně státní rozpočet na rok 2011, který bude o tuto částku nižší. Ať pak pan Cruise točí své filmy třeba v Maďarsku. Pochybuji ale, že Mezinárodní měnový fond, který poskytl předluženému Maďarsku nouzové půjčky a střeží rozpočtovou obezřetnost, dotace filmařům strpí.
Petr Mach je předsedou Svobodných. Vyšlo na blogu idnes.cz
Dále čtěte:
Matějka (SSO): Státní podpora bydlení nebo kinematografie? Ani omylem!
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Svobodni.cz