Vaňhová k D8: Doufám, že se přestane mluvit a začne se konečně jednat

30.09.2010 4:43 | Zprávy

Měření na objízdných trasách dálnice D8 potvrdilo zvýšené zdravotní riziko.

Vaňhová k D8: Doufám, že se přestane mluvit a začne se konečně jednat

Zvýšené zdravotní riziko pro občany žijící na objízdných trasách za nedokončený úsek dálnice D8 potvrdilo měření Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem, které během letních měsíců probíhalo v Lovosicích a Velemíně. V obou lokalitách byly prokázány vysoké koncentrace prašného aerosolu blížící se nebo dokonce překračující roční limitní hodnoty. Zejména frakce o velikosti <1µm, které představují nejmenší a nejrizikovější částice, dosahovaly v naměřených vzorcích více jak 60 %. Měření provázely mimořádní povětrnostní podmínky - déšť a vítr, které vedly k „vymývání" měřených oblastí, a proto lze získané hodnoty považovat za minimální. Při dlouhodobějším měření by hodnoty byly výrazně vyšší.

Ve velmi krátkém období, které bylo této studii vymezeno, byla v ovzduší identifikována a kvantifikována celá řada rizikových látek. Jak doplnil Pavel Šubrt ze Zdravotního ústavu Ústí nad Labem: „S použitím specifických analytických nástrojů bylo prokázáno, že jejich dominantním zdrojem je doprava. Z hlediska zdravotních dopadů jsou nejvýznamnější jemné částice (PM2,5 a PM1,0), které obsahují nebezpečné karcinogeny, jako jsou dioxiny, PAH a nitro-PAH. Jejich koncentrace i za podmínek proběhlých měření, kdy atmosféra byla mimořádně účinně vymývána, byly z hlediska dopadu na zdraví obyvatel významné."

„Zvýšená přítomnost škodlivin v ovzduší má negativní důsledky na zdravotní stav organismu. Mezi zdravotně závadné látky, vyskytujícími se v ovzduší, řadíme na předním místě emise z dopravy. Výfukové plyny obsahují velkou škálu škodlivin, které spolu s ostatními faktory ovlivňujícími zdravotní stav organismu a majícími negativní zdravotní dopady, mohou při dlouhodobém působení vyvolat závažné, často i nevratné změny nejenom v oblasti dýchacího ústrojí," okomentoval výsledky měření Pavel Reiterer, primář Oddělení plicních nemocí a TBC Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

„Skutečná situace v obcích na objízdných trasách je výrazně horší, než ukazují výsledky měření, které zkreslilo především deštivé počasí. I přesto se potvrdilo zvýšené zdravotní riziko pro občany. Proto věřím, že výsledky měření povedou k tomu, že se přestane mluvit a začne se jednat. Společně s občany Ústeckého kraje očekávám, že ministerstvo dopravy v co nejkratší době uvede jasný a nezpochybnitelný termín, kdy bude dokončen poslední úsek dálnice D8. Po příslušných ministerstvech budu rovněž požadovat rychlá a konkrétní opatření, která povedou ke snížení negativních dopadů nadměrné dopravy na občany obcí, kterými vedou objízdné trasy za nedokončený úsek dálnice D8. Ústecký kraj zpracuje pro občany informační leták s desaterem rad, jak eliminovat zdravotní rizika," uvedla Jana Vaňhová, hejtmanka Ústeckého kraje.

S výsledky měření a vyplývajícími zdravotními riziky seznámí hejtmanka občany dotčených obcí na společném setkání ve čtvrtek 30. září od 16.00 hod. v tělocvičně Zkladní školy ve Velemíně. Pozvánku na setkání s občany obdrželi rovněž Vít Bárta, ministr dopravy, Miroslav Patrik, poradce ministerstva dopravy, Pavel Šubrt, Zdravotní ústav Ústí nad Labem, Pavel Reiterer, primář Odd. plicních nemocí a TBC Masarykovy Nemocnice a Pavel Lány, Ředitelství silnic a dálnic. Setkáním bude provázet starosta obce Velemín Jiří Skalický.

K otázce nedostavěného úseku dálnice D8 svolala hejtmanka v letošním roce již dva kulaté stoly, v červnu podpořila obyvatele svou účastí při blokádě Velemína a otevřeným dopisem požádala Děti Země a Společnost ochránců životního prostředí Litoměřice, aby ustaly ve svých aktivitách a umožnily urychlené dokončení stavby, zatím však bez jakékoli odpovědi. Hejtmanka rovněž zaslala výzvu premiérovi s žádostí o urychlené dokončení stavby, kterou podpořilo 185 zastupitelstev měst a obcí v Ústeckém kraji. Obrátila se také na poslance Evropského parlamentu, aby v rámci svých iniciativ prosadili pokračování schvalovacího procesu financování výstavby této strategické komunikace z prostředků EU. Česká republika díky stížnostem ekologických organizací může přijít o dotaci ve výši 8 miliard Kč. „Věřím, že výsledky tohoto měření pomou odvrátit tuto hrozbu," dodala hejtmanka.

Dále čtěte:

Profil Jany Vaňhové na ParlamentníchListech.cz:
##MINIPAS 311##

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kr-ustecky.cz

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konečná (KSČM): Každý by měl vydělat tolik, aby důstojně vyžil

4:31 Konečná (KSČM): Každý by měl vydělat tolik, aby důstojně vyžil

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k potravinové sbírce