Proto jsem před několika týdny zveřejnil pozměňovací návrh k novele autorského zákona, který mimo jiné zavádí nový dozorový orgán. Ten bude nejen hlídat výši autorských poplatků, ale také způsob jejich vybírání a následného rozdělování mezi autory. Z mnoha případů, o kterých se dozvídám, plyne, že celý systém vybírání a rozdělování autorských odměn je vysoce netransparentní a není pod veřejnou kontrolou. A to se musí jednoznačně změnit!
A už vůbec není možné přijmout vysvětlení vedení OSA, že se v ČR platí historicky nejnižší sazby v porovnání se zahraničím, a proto OSA mění svůj sazebník. To je stejné, jako kdyby si prodavačky v supermarketu nebo zdravotní sestry řekly, že od Nového roku budou mít vyšší mzdy, protože si jejich kolegyně v zahraničí vydělávají úplně jiné peníze.
Je třeba zastavit tuto zvůli spolku jménem OSA. Vyzval jsem proto poslance, aby si vzali za svůj připravený pozměňovací návrh a zavedení dozorové instituce vložili do projednávaného zákona rovnou v Poslanecké sněmovně. Pokud to neudělají, věřím, že tuto iniciativu prosadím následně v Senátu. Jsem přesvědčen o tom, že v tomto spojíme síly také s mnoha starosty, kteří musí platit OSA nejen při pořádání zábav, ale také třeba v případě hlášení místním rozhlasem. Plně proto podporuji jejich stížnosti k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.
Zároveň vyzývám k tomu, aby nejen obce, ale také pořadatelé koncertů a další poplatníci neuzavírali s OSA nové smlouvy, dokud nedojde k nápravě této situace a zajištění transparentnosti nakládání s vybranými autorskými odměnami. Dnešní systém je nespravedlivý jak pro autory, tak pro všechny, kteří OSA platí autorské odměny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ivo Valenta