Tajná dohoda z Hradu nás bude bavit i tento rok, míní Zbořil

01.01.2011 11:56 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Rok se s rokem sešel a to je správný čas nejen pro předsevzetí, ale i bilancování. A že byl rok 2010 politicky plodný, o tom není sporu. Nekonečná volební kampaň přinesla své výsledky a místo úřednické vlády máme kabinet legitimně zvolený, s dosud nevídanou sněmovní většinou 118 hlasů.

Tajná dohoda z Hradu nás bude bavit i tento rok, míní Zbořil




Tajná dohoda nás bude bavit dál

 "Mám-li to napsat co nejstručněji a přesto nejvýstižněji pak myslím, že pro ČR byly v roce 2010 mimořádně důležité volby do Poslanecké sněmovny PČR. Přinesly překvapení nejen proto, že vyvrátily průzkumy veřejného mínění, ale především utvořily 118 koalici. Další události se už jen od tohoto bodu odvíjely," argumentuje politolog Zdeněk Zbořil.

Přesto je zde moment, který Zbořil zvýrazňuje. "Nikoli kauza Drobil ani pád neodvolatelného policejního prezidenta, ale zejména tajná dohoda z Hradu. Tou se asi budeme bavit celý rok 2011," prorokuje Zbořil.

Související:
Fantazie poslanců: Klaus si vymohl monarchii nebo třetí mandát

Suma sumárum

"Zažili jsme odchod lídrů dvou nejsilnějších politických stran, etablování dvou nových politických subjektů, přičemž zejména nástup TOP 09 s sebou přinesl také ztrátu dominance ODS na pravé části politického spektra. Za zmínku stojí také parlamentní konec jedné z tradičních a v české politice dlouhodobě působících politických stran - KDU-ČSL. A konečně poprvé v novodobé historii České republiky se na základě výsledků voleb do PS PČR podařilo vytvořit programově relativně homogenní vládu se spolehlivou většinou v parlamentu," rekapituluje politolog Pavel Hynčica z UJEP.

Uplynulý rok však také podle Hynčici znamenal přetrvávání programové krize relevantních politických subjektů, které převážně nejsou schopny nacházet uspokojivá řešení společenských problémů v podmínkách krize.

"Pro politiku je typická programová vyprázdněnost a o to intenzivnější boje o pozice a rozmáhání klientelismu. V tomto směru nevidím vyhlídky pro vládu příliš optimisticky. Předpokládám prohlubování vnitrostranické krize hlavně u Věcí veřejných, která nakonec s velkou pravděpodobností vyústí v úplný rozklad tohoto subjektu na jedno použití," odhaduje Hynčica.

"Částečné problémy pak mohou přetrvávat v ODS (oslabený předseda, klientelismus, problémy regionálních struktur, vliv tzv. kmotrů) a možná i v TOP 09 (slabá institucionalizace strany, ztráta "Prahy" po uzavření koalice mezi ODS a ČSSD). Opoziční ČSSD může svým protestním potenciálem těžit z problémů vlády, otázkou zůstává průběh a důsledky jejího jarního sjezdu," uzavřel prorokování Hynčica.

Itálie

"Nejdůležitější událostí končícího roku byly pochopitelně parlamentní volby a jejich nečekaný výsledek, respektive nástup nových stran, VV a TOP 09. Co se s vládní koalicí bude dít v roce příštím, to si netroufám odhadovat, koaliční soužití bude mít pravděpodobně podobu „italského manželství"," predikuje politolog Josef Mlejnek z FSV UK. 

Hlavně klid

Uplynulý rok přinesl zemi podle politologa Miroslava Mareše z MU Brno silnou vládu co do počtu poslanců koaličních stran ve sněmovně, a ukončil tak období slabých a menšinových vlád, které trvalo od roku 1996. Volby umožnily alternaci politiky a nastartování reforem. Vláda však upadla do procesu vnitřních sporů, což oslabuje její akceschopnost.

"Nové strany - TOP 09 i VV - se snaží vyprofilovat vůči ODS i vůči sobě navzájem. Po parlamentních volbách se uklidnila i riziková spirála volebního násilí, která poškozovala politickou kulturu. Vláda má nyní před sebou rok, ve kterém nebudou žádné volby, a proto se může soustředit na hlavní fázi reformního balíku," uklidňuje Mareš

Redakce ParlamentníchListů.cz děkuje všem spolupracujícím politologům za zajímavé a pravidelné příspěvky.

Poradní těleso jako NERV se dá zneužít, varuje odborník
Nebýt Klause, Nečas by to neustál, soudí většina politologů
Další politologické ankety ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbořil: Německu už jde o národní pýchu. A za to se trestá

9:12 Zbořil: Německu už jde o národní pýchu. A za to se trestá

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Ano, nezvládli jsme to! To by měla dle politologa Zdeňka Zbořila v reakci na …