Konkurence není jen opozice
Politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociální věd postavil svoji argumentaci na výstižném přirovnání z obchodní sféry ,,Strany vládní koalice jsou vlastně firmy, které se ucházejí o stejný (podobný) segment (volebního) trhu. To, že dočasně uzavřely kartel, ještě neznamená, že mezi nimi ustane konkurenční boj. Ba právě naopak, snaží se o to, aby využily svých vládních pozic i k boji s konkurencí. A konkurencí pro ně zdaleka není jen opozice," konstatuje Mlejnek
Rozděl, vymez a panuj
Ten klíčový důvod spočívá podle Lubomíra Kopečka z MU Brno ve snaze všech tří stran koalice se vůči sobě vymezovat, což prý někdy zastiňuje společný zájem na soudržnosti koalice. ,,Konkrétněji mezi ODS a TOP09 je otevřená soutěž o pozici lídra na pravici a poškození faktické konkurence. VV pak mají tendenci prezentovat se jako alternativa v rámci vládní koalice a odlišit se od obou pravicových stran. Při pohledu na některé kauzy - to platí hlavně u problémů Bartáka a Dobeše - pak dost podstatnou roli hraje i ne zrovna šťastný výběr lidí při vzniku vlády na ministerské a vysoké úřednické posty," argumentuje Kopeček. Ti lidé se podle Kopečka v problémech daného resortu buď příliš neorientují, případně mají problém i s řízením takového kolosu jako je MŠMT (Dobeš), nebo jsou zatíženi starším problematickým dědictvím svého působení v exekutivě (Barták). ,,Kvalitou současná exekutivní elita v některých případech prostě nemá na to realizovat tak ambiciózní vládní program. Otázka, jestli současná vláda vydrží do konce volebního období je zatím předčasná. Nezdá se, že by u některé z vládních stran klesl zásadně zájem na udržení koalice," posuzuje Kopeček.
Perpetuum bellum
"Koaliční ministři přilévají olej do ohně hlavně z důvodu - dle mého názoru zbytečného - boje o voliče v mezivolebním období, osudné se to může stát ve chvíli, kdyby se část nespokojené ODS domluvila proti Nečasovi s ČSSD na nějaké formě velké koalice," predikuje politolog Miroslav Mareš. To by však podle Mareše zase mohlo stát ODS v dalších volbách podporu voličů.
O čem je řeč:
Kauza ABL
Kauza Vondra
Kauza Barták
Téma Josef Dobeš
Kauza Kopřiva
Téma Ladislav Bátora
Téma policejní prezident
Kauza Drobil
Noc dlouhých nožů
Podle názoru politologa Zdeňka Zbořila se zatím jedná jen o Topolánkovu "Noc dlouhých nožů" a koaliční strany umísťují své lidi na místa, která se jim zdají být pro ně prospěšná nebo s ohledem na budoucnost důležitá.
,,Zatím ještě nikoho nenapadlo vzdát se 118 v PS PČR, protože to by se dotklo všech. Samozřejmě, všechny tři koaliční strany reagují i s ohledem na loajalitu svých významných členů vůči vedení a zdá se, že právě "tempo těchto vnitrostranických sporů", spíše než sporů vnitrokoaličních, by se mohlo stát osudným, nakonec i celé koalici," predikuje Zbořil
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera