Vláda se nepoloží, ale z reforem už neprosadí nic

18.04.2011 4:50 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Ačkoli se strany vládní koalice neumějí dohodnout v posledních dnech skoro na ničem, zatím jsou jednotné v tom, že vytrvale dodržují mlčení, na kterém se dohodly až do pondělního jednání ve formátu K12. Veřejnost tak neví nic o jejich variantách řešení krize. ParlamentníListy.cz proto oslovily politology, aby prozradili, jaké jsou jejich vize, jak by mohlo vládní vyjednávání skončit. Příliš optimistické nejsou.

Vláda se nepoloží, ale z reforem už neprosadí nic

Karolína Peake, předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných v Otázkách Václava Moravce jen naznačila, že jednou z možných cest je i odchod véčkařů z vlády. Jablkem sváru se stává totiž stává post ministra vnitra.  

"O odchodu z vlády uvažujeme velmi vážně. Počítáme s podporou menšinové vládě, je to jedna z variant," řekla Peake. 

A předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg tuto možnost nevyvrátil. "Já mám radši koalici než tuto variantu, ale v nouzi je přijatelná," reagoval. Prohlásil také, že jeho strana trvá na setrvání svého ministra financí Miroslava Kalouska ve vládě. Právě jeho odstoupení přitom požadovali véčkaři. 

Související: Peake u Moravce: Nevyměníme vnitro za trafiku pro Johna


Je tedy zřejmé, že napjaté očekávání potrvá a nejistota na české politické scéně bude ještě nějaký čas panovat. ParlamentnímiListy.cz oslovení politologové se v tom totiž shodují a příliš růžově budoucnost a ukončení vládní krize nevidí.


Prohloubí se současný úpadek

"Ano, bojuje se nyní o post ministra vnitra. Pokud Věci veřejné ze svých požadavků neustoupí, nějaká dohoda není možná. Mohou také ustoupit až na poslední chvíli - těsně před hlasováním o nedůvěře vládě. To znamená, že by tato situace trvala ještě několik dalších dnů - to je osobně můj tip na další vývoj," uvedl pro ParlamentníListy.cz Bohumil Doležal.

Ten vidí zcela jasně nad současnou vládou Damoklův meč v podobě hlasování o nedůvěře. "To všechno prohloubí současný úpadek, není totiž moc variant, z čeho vybírat.Také může nakonec dojít k nějakému kompromisu, na který Petr Nečas jako premiér přistoupí. Ale ten by představoval už tak jako tak v podstatě kapitulaci," shrnul politolog.

Vláda se nepoloží, ale už nic neprosadí

Nepřímou odpověď dala tentokrát i politoložka Vladimíra Dvořáková. "Neodvážím se odhadnout výsledek zítřejšího jednání. Vláda se podle mě ale nepoloží. Myslím, že ani ve sněmovně není v tuto chvíli nějaká významná podpora předčasných voleb - z mnoha důvodů. Problém této vlády však bude trvat - nebude už mít jakoukoli sílu prosadit vůbec nic - tedy ani vládní reformy, které oznamovala," myslí si Dvořáková. Podle ní bylo zásadní chybou této vlády to, že neprosadila základní reformu zákona o státní správě.

"Zabránilo by se tím lobbování, ovlivňování uvnitř stran různými zájmovými skupinami, musely by se překazit penězotoky, které v současné době ovlivňují v této zemi zcela vše. A do jisté míry vlivy lobbingu a zájmů jistých skupin ovlivnily i tuto nepřehlednou a smutnou politickou bilanci," uvedla pro ParlamentníListy.cz Dvořáková.

Dodala, že zajímavé bude nyní sledovat to, jak dalece dal prezident svými postoji vládě vůbec prostor k manévrování.

Komentátoři smýšlí stejně jako politologové

Komentátoři českých novin nastiňují pak i následující možnou variantu. Očekávají , že se vláda v pondělí dohodne. Nicméně nebude již mít sílu přijmout zásadní proreformní zákony. Pouze připraví a schválí rozpočet, a pak bude vše směřovat k předčasným volbám. Ty se budou konat současně s krajskými volbami, které jsou plánovány na podzim 2012. Jak je vidět, vize s politology se tím shodují.


K vládní krizi:

Foto: Zbyněk Pecák

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…