Na facebookových stránkách Věcí veřejných i samotném profilu dnes již bývalého ministra vnitra Radka Johna vše vypadá černě. Přispěvatelé zde hovoří o prohrané bitvě, pokračování v pochybné vládě s ODS a TOP 09 a totálně zklamaných nadějích voličů nejmenší, stále ještě vládní strany. Jenže facebook není volební místnost a jeho uživatelé typickému vzorku české společnosti tak úplně neodpovídají. Podle politologů se budoucnost VV nejeví ani zdaleka tak černě, jak to na modrých stránkách vypadá.
21 poslanců VV má v ruce Klaus. A Voko bere
Věci veřejné nyní mohou na politické scéně sehrát velmi důležitou roli, připomíná politolog Rudolf Kučera. Vychází přitom i z nekompromisního postoje prezidenta Klause, který nejprve odmítl odvolat ministry Dobeše a Johna z jejich postů, stejně jako přijmout demisi Víta Bárty, neformální hlavy VV. Stejně tak i z určité náklonnosti, kterou hlava státu k faktickému šéfovi Véček chová, jak se ukázalo například při vyjednávání o podobě reforem.
"VV mohou nesmírně posílit roli prezidenta Klause. Jeho podpora Bártovy strany je stálá a bude podle mě pokračovat. Pro Klause pak Véčka znamenají 21 hlasů, kterými může značně ovlivňovat vládu a premiéra Nečase. A pro samotné VV je podpora Klausem klíčová, protože naše hlava státu má u veřejnosti stále velkou váhu," řekl ParlamentnímListům.cz Kučera.
Související:
Stockholmský syndrom VV
Nejmenší koaliční partner může z celé situace vyjít paradoxně posílen i bez Klause. "Pustili vnitro, pustili dopravu a podle veřejnosti jsou obětí kauzy, která odstartovala přiznáním poslance Škárky. Běžný člověk si hledá jednoduchá vysvětlení a řešení, a na to VV u svého voliče hrají. On si pak řekne, Véčka jsou oběť a navíc oběť nesmírně zodpovědná, která couvla jen kvůli zachování možnosti prosadit tolik potřebné reformy. Už si ale nepoloží otázku, proč se tato oběť chová, jako by trpěla tzv. Stockholmským syndromem, kdy oběť sympatizuje se svým únoscem a snaží se mu pomoci," vysvětluje Kučera.
Horší je to ale podle něj s poklesem preferencí celé vlády. Řešení, na kterém se koalice po nočním jednání dohodla, je prý do očí bijící provizorium. "Křečovité ad hoc opatření, na kterém je znát tlak ze všech stran. To řešení je pouze dočasné a především krátkozraké, bude to zdroj dalších problémů. Koalice na tom nesmírně ztratila a ČSSD si tak může připsat další hlasy získané úplně zadarmo. Nechápu, proč je pořád vnitro pro premiéra tak neurotickým bodem, pro který je ochoten takto riskovat," ptá se politolog.
- SLEDUJEME téma: Vládní krize
Velmi široký mandát pro Johna
Jeho kolega Bohumil Doležal se v otázce zisku politických bodů pro VV s Kučerou shodne. "Vyšli z toho skvěle. Pan Kubice není veřejnosti zas tak moc proti mysli a to křeslo pro Johna může mít dokonce mnohem širší mandát, než měla pozice ministra vnitra. Pokud ho VV využijí naplno, bude to ještě zajímavé. Moc voličů neztratili, protože nemají důvod k nespokojenosti. Kdyby byl přijat původní Nečasův návrh, dopadly by VV špatně. Ale z toho jeho návrhu nezůstalo prakticky nic. Bárta je připraven se vrátit, John bude boj proti korupci koordinovat z postu vicepremiéra a Dobeš zůstává," uvedl pro ParlamentníListy.cz Doležal.
Není bez zajímavosti, že například Dobeše z VV pojí s Klausem ještě jedna věc, jeho syn Václav Klaus ml. Ten dělá od září minulého roku ministru školství poradce v oblasti omezování školní byrokracie a legislativy.
S důležitostí jednadvacítky poslanců pro Klause zásadně nesouhlasí politolog Stanislav Balík. "Jsou tak nesourodí, že spoléhat se na ně jako na nějakou jednotnou hlasovací sílu Václav Klaus nemůže. I podle Balíka ale Véčka vyhrála. "Říká se mezi lidmi, že VV zatím vždy couvly. Není to pravda, například vyjednané nižší ceny některých potravin jsou velkým úspěchem Víta Bárty. Uhrály prostě maximum možného," soudí Balík.
Sociolog: Véčkaři nyní hrají vabank
Podle sociologa Jana Herzmanna v současné době průzkumy agentury Factum Invenio, které šéfuje, ukazují, že nejen Věci veřejné ztrácejí sympatie u lidí. "Všechny strany vládní koalice ztrácejí, vláda má velmi nízkou podporu. Věci veřejné však v tuto chvíli hrají zřejmě naprosto vabank - průzkumy ukazují, že jsou na hranici volitelnosti. A není vyloučeno, že se přízeň k nim ještě bude snižovat," řekl ParlamentnímListům.cz sociolog Herzmann.
Přesto zdůraznil, že je třeba odpověď na nejbližší budoucnost hledat hlavně uvnitř strany. "Samozřejmě máme asi všichni v paměti případy menších politických stran, jež skončily v propadlišti dějin tak, že se nejdříve rozdrobila centrála a pak už ji v propadu následovala celá strana. Třeba US-DEU. Tím však nechci říct, že i Věci veřejné čeká stejný osud - třeba nás překvapí," uzavřel svůj názor Herzmann.
Kompletní průzkumy:
CVVM , FACTUM INVENIO , SANEP , SC&C , STEM , Médea Research
Čtěte také:
-
Udrží se vláda? Nebo ji véčkaři nechají padnout? Obojí je možné
-
Profesorka politologie kroutí hlavou. Krize u konce? Kabinet nevydrží
-
Utajovaný plán: Teď udržet véčka ve vládě, předčasné volby až 2012
-
Klaus si povzdechl: U mě jsou jak miliusové a před kamerami přiostří
-
Rath má jasno. Klaus má Bártu rád, nebo se ho bojí. Proto s ním drží basu
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Mašek