Komunisté u vlády. Průšvih pro ně samotné

02.05.2011 7:52 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Bez mála 22 let po revoluci a nálady na levé části spektra houstnou. Podle preferenčních průzkumů by KSČM spolu s ČSSD vytvořili dokonce ústavní většinu. V případě předčasných voleb, o které obě strany usilují, se jako velmi pravděpodobná jeví možnost komunistů jako součást vlády. Přijala by to však veřejnost?

Komunisté u vlády. Průšvih pro ně samotné

Zaregistruj se a vyhraj. Více info

Na tuto a další otázky jsme se v naší pravidelné anketě ptali politologů. Nedošlo by kvůli podpoře KSČM k rozštěpení sociální demokracie? A co rétorika médií. Zase řecká cesta?

Mají jen jeden škraloup

Podle politologa Zdeňka Zbořila by odezva veřejnosti velmi závisela na vyčichnutí či vyřešení současných kauz, které prý stále zasévají do společnosti semeno frustrace. ,,Dále by záleželo na typu podpory KSČM, ta by mohla být tichá, ale rovněž by komunisté mohli uvažovat o ministerských křeslech. Nezapomeňme, že jediný porevoluční škraloup udělal tehdejší místopředseda Jiří Dolejš," připomíná porevoluční vývoj strany Zbořil. Rozštěpení sociálních demokratů podle Zbořila nehrozí. ,,Alespoň ne kvůli podpoře komunistů. Existuje sice Bohumínské usnesení, které spolupráci s komunisty zakazuje, ale dost rychle by se na něj zapomnělo, resp. by došlo k jeho reformulaci," předvídá možný vývoj ČSSD Zbořil.

Vláda s pomocí KSČM? Šéf ČSSD Sobotka to připouští
Zle v ČSSD. Komunisté nás vraždili, připomněl Hašek Sobotkovi

Podle něj by stejně předčasné volby nedopadly tak radikálně, jak ukazují průzkumy. ,,Vždycky se najde někdo pátý, kdo užere hlasy levici, jako třeba Věci veřejné. KDU-ČSL pomýšlí na comeback. " konstatuje Zbořil. Podle něj by rétorika médií opět upadla do předvolebních kolejí. ,,Nemají invenci, zase by argumentovali řeckou cestou do pekel a narůstajícím státním dluhem, který mimochodem roste teď víc než kdy jindy," konstatuje Zbořil.

Není co ztratit

,,Podle průzkumů by účast komunistů na vládě veřejnosti vadila daleko méně než kupříkladu médiím. Kolem sebe často poslední dobou slýchám názory typu ,,Horší než dnes už to být nemůže" tak proč nezkusit komunisty," komentuje možnou účast KSČM na vládě politolog Jiří Pehe. K rozkolu uvnitř sociální demokracie by nedošlo ani podle Peheho. ,,To by se spíš štípla KSČM. Ta strana nebyla přes 20 let u moci. Vyhovuje ji ta pozice protestní strany, která jen kritizuje a nenese za nic odpovědnost. Byly by tu velké třenice uvnitř partaje, zda a jakým způsobem se zapojit do vlády. Mohly by dopadnout jako rakouští Svobodní, kteří se brzy rozhodli vládu opustit a vrátit se k opoziční mluvě," predikuje Pehe.

Rétorika médií by se po vítězství levice samozřejmě otočila, ale dost by prý záleželo na chování ČSSD. ,,Její předsednictvo si je však vědomé, že by po nástupu k moci nemohlo opět rozdávat plnými hrstmi, to by jej média sežrala. Opět by se začala připomínat řecká cesta a podobná argumentace dluhových pastí," soudí Pehe. 

Touha po moci

Část veřejnosti tuto myšlenku (případně fakt) nikdy podle Josefa Mlejnka z FSV nepřijme. ,,Ta otázka je velmi citlivá, ale řekněme, že už ta zbývající část není ke KSČM tak vyhraněná jako před několika lety," vysvětluje postoj veřejnosti na možnost vlády za účasti komunistů Mlejnek. A stejně jako Zbořil a Pehe soudí Mlejnek, že by k žádnému rozkolu uvnitř ČSSD nedošlo.

,,Vyvolalo by to diskusi, avšak pokud by nebyla jiná možnost než spolupráce s KSČM. Strana by to nakonec většinově přijala. Je zde touha po moci," argumentuje Mlejnek. Akceptovatelnost médií závisí podle Mlejnka do jisté míry na propojení s strany a konkrétního média. ,,Po nástupu by se chovala ČSSD pragmaticky, ovšem nevybočovala z klasického cyklu. Nejdřív splnit nějaké předvolební sliby, poté nepopulární reformy a nakonec rozhazování," předpovídá Mlejnek.

Antisystém

Podle Jana Bureše z MPU by velmi záleželo na prvním dojmu případných nových ministrů z řad komunistů. ,,Pokud by činili nějaké antisystémové kroky, kupř. znárodňování, tak by veřejnost a především média spustila velmi ostrou palbu," argumentuje Bureš. Pakliže by se však vládní představitelé chovali řekněme standardně levicově, akceptovala by to společnost podle Bureše zcela normálně. Jako všichni dotázaní v anketě tak i Bureš soudí, že štěpení ČSSD nehrozí. ,,To spíše KSČM, jelikož tam je stále to stalinské, totálně antisystémové křídlo, které setrvává na stejných ideálech už desetiletí a moderní komunisté v kontrastu k nim. Tam je jasná demarkační linie," uzavřel Bureš.

Pohled politologů:
Podrží Véčka v červnu vládu? Sledujte průzkumy, říkají tajemně odborníci
Nečase oslabují koaliční partneři i ODS. Nechal se opít premiérstvím
Véčka jsou prý tajnou zbraní Klause na ovládání Nečase
Vláda se nepoloží, ale z reforem už neprosadí nic

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…