Řeči kolem Paroubkova přestupu: Jinde neuspěje a ČSSD bez něj posílí

09.07.2011 19:09 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Jiří Paroubek před časem avizoval svůj přestup z ČSSD k národním socialistům. Ke straně odkazující se na osobnost Edvarda Beneše a Milady Horákové. Ke straně, jež v poválečných volbách získala přes 20 procent hlasů, ale také ke straně, která v porevolučních dobách ztratila majetek a její poslední výsledky jsou víceméně marginální. Podle politologů ani politik jako je Jiří Paroubek straně preference nezvýší. Naopak svým odchodem by prý mohl pomoci ČSSD.

Řeči kolem Paroubkova přestupu: Jinde neuspěje a ČSSD bez něj posílí

Jaké má Jiří Paroubek šance? Dokáže zviditelnit zapomenutou stranu nebo se pouze jedná o gesto "na truc"? Komu tím prospěje a komu uškodí? A co jeho hejtmanské ambice? Ptali jsme se politologů.

Krátkodobý efekt a dlouhodobé posílení ČSSD

"ČSNS si asi dělá naděje, že Paroubek by mohl stranu zviditelnit. To by mohl, hlavně ovšem díky tomu, že v čele té strany stojí velmi nevýrazní politikové. Obávám se ale, že ani J. Paroubek sám nic nezmůže, navíc se zdá, že přeci jenom jeho popularita u české veřejnosti je dost nízká, takže si nemyslím, že by to té straně mohlo pomáhat nějak dlouhodobě," odhadl pro ParlamentníListy.cz Jan Bureš z MPU.

V současné době jsou preference ČSSD velmi vysoké, což podle politologa svědčí o tom, že pro ty občany, kteří nejsou spokojeni se současnou vládou, je relativně jasnou alternativou právě ČSSD, která jim svou silou i dává záruku, že může něco změnit. "To se však o ČSNS rozhodně říci nedá. Navíc odchod J. Paroubka z ČSSD v této situaci by spíše mohla česká veřejnost pochopit jako Paroubkovu zradu ČSSD, což by mohlo ČSSD ještě nepatrně posílit a Paroubkovi (a ČSNS) spíše uškodit," předvídá následky Paroubkova odchodu Bureš.

Pokud jde o hejtmanství v Ústeckém kraji, politolog soudí, že to je úvaha naprosto mimo realitu a připomíná, co všichni místní vědí. "J.Paroubek není místní a všichni vědí, že si koupil byt v Teplicích jen proto, aby se mohl tvářit, že do toho kraje patří. A ČSNS určitě nemá šance v krajských volbách zabodovat natolik, aby (i kdyby se náhodou do kraj. zastupitelstva dostala) mohla stavět svého kandidáta na hejtmana," dodal pro redakci Bureš.

Je pořád přitažlivý. Mediálně.

Faktory úspěchu bývalého premiéra zmiňuje politolog Pavel Hynčica z UJEP, podle něho šance na prosazení Jiřího Paroubka existují, i když úspěch zaručen není. "Je několik faktorů, které mu budou nahrávat. Silná nespokojenost s vládní politikou, jisté problémy v ČSSD (dané hlavně přetrvávající nejednotností strany), nebo zklamání voličů z VV mohou vytvořit poptávku po nové straně, tentokrát spíš středolevicově orientované. Dalším "plusem" je Paroubkovo silné osobní nasazení (málokterý politik napíše denně minimálně jeden článek do médií), je pravděpodobné, že jako lídr ČSNS povede výraznou kampaň, díky které bude mít zaručenou stálou mediální pozornost," vyzdvihuje Paroubkovu píli politolog. Tyto skutečnosti budou podle Hynčicy v ještě silnější míře působit v samotných severních Čechách. "Zde je navíc výhoda toho, že Paroubek je známou osobností rozhodně více, než třeba ústecká hejtmanka Jana Vaňhová," připomíná pro ParlamentníListy.cz Hynčica

Na druhé straně je tu však podle politologa řada argumentů nahrávající neúspěchu. "Problémem je latentní averze části veřejnosti, v tomto smyslu skutečnost, že Paroubek má početný okruh svých odpůrců, ale nemá zformované pevné jádro svých stoupenců (jako měl kdysi třeba Václav Klaus jako předseda ODS nebo na Slovensku Vladimír Mečiar jako předseda HZDS). Paroubek se také bude muset vyrovnávat s nepřízní "mainstreamových" médií (v tomto směru se těžko dá srovnávat start ČSNS s TOP 09)," vylučuje paralelu Hynčica.

Kde peníze pomáhají

Pragmaticky na Paroubkovy šance nahlíží Zdeněk Zbořil. "Myslím, že žádné nemá. Pokud se nedokázal dohodnout s ČSSD, jak se chce dohodnout s rozhádanými zbytky národních socialistů?" táže se Zbořil. Podle politologa by Paroubek musel založit úplně nový subjekt a čekat tři-čtyři roky, zda se to osvědčí. "Na to, myslím, nemá ani čas, ani trpělivost," uzavřel úvahu Zbořil.

Právě otázku peněz jakožto startovací výhody staví do popředí Josef Mlejnek z FSV. "Nyní jeho šance příliš nadějně nevypadají, ale když do jeho angažmá v ČSNS někdo vrazí třicet, padesát milionů, tak by jisté šance mít mohl," podmiňuje úspěch strany jakož i Paroubka politolog Mlejnek

Sofiina volba

"Obávám se, že osobnostní potenciál Jiřího Paroubka přitáhnout voliče na svou osobu se již vyčerpal. Jeho "razantnost" a konfrontační přístup, který se mohl zdát zprvu pro voliče přitažlivý, se záhy okoukal a postupně se začal stávat spíše přítěží jak pro Jiřího Paroubka, tak pro ČSSD," argumentuje Jakub Charvát z MPU.

Možná přítomnost Jiřího Paroubka v ČSNS může vést podle politologa k posílení podpory této strany, avšak samotná Paroubkova osobnost není prý dostatečně silný faktor, aby se ČSNS stala jedním z hlavních pólů v českém stranickém systému. "Přítomnost Jiřího Paroubka možná může pomoci přivést stranu do ústeckého zastupitelstva, rozhodně však ne volby vyhrát a obsazovat post ústeckého hejtmana," argumentuje pro ParlamentníListy.cz Charvát. Daleko větší šance na post hejtmana by měl podle Charváta v čele kandidátní listiny ČSSD. "Není jisté, že na kandidátce ČSSD by mu takové místo připadlo. Takže ani při setrvání v řadách ČSSD by možná tato pozice nebyla pro Jiřího Paroubka dosažitelná," nastiňuje Sofiinu volbu řadového poslance Charvát.

Záškodník

V těchto pokusech vidím marnou snahu nejen J. Paroubka, ale i jiných podobných politiků, kteří kdysi byli členy hlavně ČSSD a ODS, aby svým stranám škodily," soudí Lukáš Novotný z UJAK a přirovnává jeho kariéru k Miloši Zemanovi, Václavu Klausovi a částečně i k MirkuTopolánkovi. "U všech bohužel spatřuji, že nejsou schopni vzdát se podílu na moci, nejsou schopni zcela uznat vývoj ve straně včetně personálního vývoje. V tomto kontextu je jasné, že J. Paroubek nemá v ČSNS šanci. Bude brán jako přeběhlík, navíc jako silná osobnost, kterou je sice třeba tzv. vyštítit, tedy postavit na kandidátce dopředu, ale kterou je pak nutné i řádně "přestřihnout křidýlka"," uzavřel pro ParlamentníListy.cz Novotný.

Více odborných názorů v rubrice Politologové
 

Položit dotaz Jiřímu Paroubkovi můžete ZDE

##MINIPAS 221##


Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbořil: Německu už jde o národní pýchu. A za to se trestá

9:12 Zbořil: Německu už jde o národní pýchu. A za to se trestá

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Ano, nezvládli jsme to! To by měla dle politologa Zdeňka Zbořila v reakci na …