Jó, za Paroubka, to se žilo! Budeme jednou vzpomínat

19.07.2011 16:42 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Asi málokterý premiér České republiky rozděloval veřejnost tak jako Jiří Paroubek. Přestože působil ve funkci jen krátce od dubna 2005 do srpna 2006, dá se z nejrůznějších makroekonomických ukazatelů vyčíst, jak se žilo občanům za jeho předsednictví.

Jó, za Paroubka, to se žilo! Budeme jednou vzpomínat

Přestože si Jiří Paroubek úspěchy nemůže zcela adoptovat, jelikož v mnohém odrážejí kroky vlád předchozích, tak o lecčems vypovídají. S politology jsme se zamysleli nad jeho fungováním v roli předsedy vlády.

SLEDUJEME téma: vládní reformy
SLEDUJEME téma: DPH

Nejen čísla

Politolog Jan Bureš na konci srpna 2008 sdělil čtenářům Deníků Bohemia, že na vládu Jiřího Paroubka se prý bude možná vzpomínat jako na "daleko nejlepší vládu České republiky".


Dnes po třech na svoje prohlášení zavzpomínal a významově trochu poupravil. "V zemi v té době fungoval jakýsi sociální smír mezi zaměstnanci a zaměstnavateli, konalo se minimum stávek a protivládních demonstrací. V porovnání s dneškem, kdy je situace vyostřená, je to velký rozdíl. Společnost je polarizovaná. Stačí se jen podívat do průzkumů veřejného mínění," vysvětlil Bureš své myšlenkové pochody. Tenkrát prý neodkazoval jen na makroekonomická data z doby působení Paroubka v čele vlády.

Psali jsme:
Kubice a Hruška ostře k Paroubkovi. Lže a používá stalinské metody
Vostrá kritizuje Paroubkovu knihu: Ať toho zápasníka sumo Petra zabaví jinak

Lamač rekordů

Ale i tato data dávají v mnoha ohledech Paroubkovi za pravdu. České republice se v té době dařilo hned na několika frontách. Růst hrubého domácího produktu se v prvním čtvrtletí roku 2006 rekordně vyšplhal na 7,6 procenta, což nikdy před tím ani nikdy potom nebylo překonáno (dnes 2,8%).

I průmysl tenkrát pokořil dosud nepřekonané maximum, když v na konci prvního kvartálu 2006 atakoval bezmála 18 procentní hranici (dnes 15,2 procenta).

Jen Ladovská zima

Inflace se po dobu Paroubkova vládnutí držela na zdravých 3 procent či spíše mírně pod 3 procenty. Průměrná mzda poprvé prolomila magických dvacet tisíc korun a dosvadní skokový vývoj tržeb ve stavebnictví ovlivnila snad jen Ladovská zima 2006, která svou krutostí a délkou výrazně omezila stavební práce. Dařilo se i maloobchodníkům, jejichž tržby nezřídka rostly o 8 procent (dnes 1,4 procenta). Nezaměstnanost pokračovala v dlouhodobé sestupné tendenci, aby pak v květnu 2008, už za Mirka Topolánka, dosáhla historického minima 5 procent.

Usměrnil Klause a registroval partnery

Paroubek sklízel úspěchy i na politické půdě. "Podařilo se mu sestavit celkem stabilní vládu, svým vlivem vyvažoval prezidenta a občas mu ukázal, kde začínají a končí ústavní pravomoci hlavy státu. V porovnání se svým předchůdcem se důrazněji zasazoval o presumpce viny u politiků ČSSD. A za jeho vlády měla ČR v EU určitě lepší jméno," argumentuje pro ParlamentníListy.cz politolog Jiří Koubek.

Pro zajímavost politolog připomíná, že Paroubkovo vládnutí doprovázely časté kontroly obchodních řetězců. "To bylo snahou lépe ochránit práva ve prospěch spotřebitelů," konstatuje Koubek. Sám Paroubek si velmi považuje oživení vztahů s Indií, Čínou a Ruskem. "Mimo jiné se nám také povedlo prosazení zákona o registrovaném partnerství," připomněl redakci Paroubek.

Psali jsme:
Gayové mají Paroubka rádi, vzpomínají v dobrém

A co dluh?

Kromě pozitivních ekonomických indikátorů se však projevil i jeden negativní. Jendou z nejvíce vyčítaných věcí ze strany ekonomů k Paroubkově předsednictví, byl nárůst státního dluhu, který ač měl všechny podklady pro to být snižován, vzrostl zhruba o sto miliard korun.

Jiří Paroubek však s kritikou nesouhlasí. "Pokud bychom promítli do schodku 45 miliard rozpočtových rezerv a 20 miliard korun úhrad Klausovských dluhů, byl by rozpočet v přebytku," hájí se pro ParlamentníListy.cz i po letech Paroubek.

V současné době se vede bouřlivá debata o rozpočtu na příští rok. Uvažuje se o schodku 105 miliard, nebo 95 miliard korun.

Celé hodnocení éry Jiřího Paroubka od Jiřího Paroubka:

Rok 2005 byl makroekonomicky skvělý. Když do schodku promítnu 45 mld. Kč rozpočtových rezerv a 20 mld. Kč jako úhradu klausovských dluhů, byli bychom v přebytku. Rok 2006 byl obdobný. Skvělý růst přes 6%. V letech 2006 a 2007 byl hospodářský růst  utlumen tzv. reformami Topolánkovy a Kalouskovy vlády a následně krizí. Cením si mnoha věcí. Velké podpory lidí, kdy dva měsíce před volbami v červnu 2006 dosahovala důvěra veřejnosti v mou vládu 49 %.

Úžasný byl rozsah legislativní činnosti, zahraničně politická činnost s mimořádným úspěchem v rámci vyjednávání evropské finanční perspektivy, když se mne podařilo s britským předsednictvím dojednat dotace na léta 2007-2013 ve výši 30 mld. eur. na občana, tedy nejvíce ze všech zemi EU. Oživily se vztahy s Čínou, Ruskem, Indii a Brazílií. Cením si gesta vůči německým antifašistům a také např. přijetí zákona o registrovaném partnerství.

Dále čtěte:
Tejc k Paroubkovi: Kubice do tepláků na Bory? To nechci hodnotit
Četli jsme Paroubkovu knihu o Kubicem: Ministře, musíte reagovat
Ekonomové proti Kalouskovi: Nezvedejte daně, hledejte úspory

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…