Bohuslave Sobotko, hlavně mlčte. Vláda se odrovná sama

03.08.2011 6:36 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Místopředsedkyně sociální demokracie Marie Benešová si v pondělním rozhovoru pro deník MF Dnes poodhalila nitro. Podle ní jsou Hašek i Sobotka nevýrazní lídři a nezískávají pro ČSSD všechny potenciální hlasy. Benešová vychází z průzkumů veřejného mínění, v nichž sice ČSSD dosahuje stabilních 27 až 29 procent, ale "nespokojené" hlasy získávají další strany, zejména KDU-ČSL, Zemanovci, Suverenita, ale i zelení.

Bohuslave Sobotko, hlavně mlčte. Vláda se odrovná sama

V naší anketě jsme se dotazovali politologů, zda se ČSSD má obávat toho, že tyto strany a případné nové "Věci veřejné" jí vzhledem k její nevýraznosti mohou ujídat z voličského koláče? V čem musí sociální demokracie přitvrdit, či co má dělat jinak, aby se to nestalo? Pět politologů, pět odlišných názorů.

Podle Lukáše Novotného z UJAK by se ČSSD za normálních okolností obávat měla. "Strana skutečně nemá silné lídry, což platí jak o B. Sobotkovi, tak o M. Haškovi. Na druhou stranu ji však reálná politická situace zase až tolik k obavám vybízet nemusí, protože jmenované strany mají své lídry ještě méně výrazné než ČSSD. Platí to zejména o zelených a KDU-ČSL," uvádí pro ParlamentníListy.cz Novotný. Politolog naopak vidí jako účinný prvek pro získávání voličů, potažmo nebezpečí pro ČSSD, populismus Suverenity J. Bobošíkové.

Pozor na Paroubka

"Na skutečnostech, na které je poukazováno, nevidím nic "dramatického". Volební preference ČSSD jsou v rámci standardu a je přirozené, že nespokojené hlasy získávají i další subjekty. ČSSD by teoreticky mohla dosáhnout hranici 40 procent, ale to už by musely být pro ni mimořádně příznivé podmínky, blížilo by se to situaci na Slovensku, kde má sociálně demokratický SMER stabilně 40-45procentní podporu, ale tam je to jiná situace a má to své důvody těžko porovnatelné s poměry v české politice," připomíná odlišnosti Pavel Hynčica z UJEP.

Výraznější nárůst voličské podpory KDU-ČSL a SZ i přes data z posledních průzkumů politolog nevidí. "Lidovci jsou od voleb víceméně stabilně v pásmu 4 až 5 procent a jeden průzkum nad 5 procent pro zelené (pohybující se cca v pásmu 3 procent) bych nepřeceňoval. Souhlasím ale s tím, že ČSSD je vystavena konkurenci, kterou bych ale spatřoval spíše v menších levicových stranách. Zapůsobit může aktivizace Zemanovců v souvislosti s peticí za přímou volbu prezidenta, starostů atd," soudí pro ParlamentníListy.cz Hynčica. Nebezpečí pro stranu v podobě jedlíka ukusujícího z voličského koláče ČSSD podle politologa hrozí ze strany Jiřího Paroubka, pokud vytvoří svůj stranický projekt. "Silný, aktivní (politicky a mediálně) a opozičně důrazný bývalý šéf ČSSD by mohl ještě více ukázat na problém nevýrazného lídra a poměrně matné prezentace (např. ve srovnání s odbory) současné ČSSD," vyzdvihuje Hynčica Paroubkovy ambice.

Čtěte také: Paroubek se vysmál stínové vládě ČSSD: Tam bych být nechtěl


Zpět k programu

"Problém spočívá hlavně v dlouhodobé reprodukci (tedy nemířím to primárně na Marii Benešovou) mediálně-marketingových blábolů o "výraznosti lídrů", "jasných image", "zřetelných signálech", "schopnosti dynamické komunikace" a podobných klišé, kterými se zastírá podstata skutečných problémů," konstatuje pro redakci Jiří Koubek z FFUK.
Nevýraznost (či naopak výraznost) lídra podle politologa ještě nikdy nikdo uspokojivě nedefinoval a patrně to ani není možné. "Všechny strany, ČSSD nevyjímaje, by se tedy měly zaměřovat hlavně na programovou artikulaci a nespoléhat na jakousi postmoderní magii "výrazných tváří," radí Koubek

Další odborník Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd soudí, že se sociální demokraté ztráty voličských preferencí postupem času pochopitelně bát musí a prý si za to částečně mohou i sami. "Problém strany je mimo jiné i v tom, že její předseda Bohuslav Sobotka není žádný strhující leader, ale ČSSD ke své škodě nemá žádného lepšího kandidáta ani v záloze," míní Mlejnek.

Nemluvit, neukazovat se

Aby ČSSD neztrácela hlasy, měla by podle Zdeňka Zbořila vystupovat na veřejnosti co nejméně. "Každé jejich vyjádření vyvolává vzpomínky na to, jací byli a jací stále - zřejmě - jsou. Hašteřivost a vnitropolitická nesnášenlivost byly pro ČSSD charakteristické nejméně od roku 2002 (i dříve, ale to lidé už zapomněli). Samozřejmě, že jak bude přibývat na popularitě malým politickým stranám, budou ujídat ČSSD z koláče protestních hlasů," konstatuje Zbořil. Podle něj by si ČSSD měla uvědomit, že vzrůst její popularity není dán mimořádnými schopnostmi, ale neschopností vládní koalice a také prý z toho, že na neschopné soc-dem se dočasně zapomnělo.


VÝVOJ PREFERENCÍ v archivu:


Čtěte také:


Foto: Hans Štembera

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbořil: Německu už jde o národní pýchu. A za to se trestá

9:12 Zbořil: Německu už jde o národní pýchu. A za to se trestá

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Ano, nezvládli jsme to! To by měla dle politologa Zdeňka Zbořila v reakci na …