Podrobněji:
Zeman o Paroubkovi: Na novou stranu nemá, není osobnost
SLEDUJEME TÉMA Paroubkova nová strana
Pro sociální demokracii je tato "zrada" dvakrát bolestivá. Neopouští ji totiž bezejmenný poslanec, nýbrž bývalý předseda. Předseda, který před volbami v roce 2006 vytáhl stranu během pár měsíců z 13 procent na 32 procent obdržených hlasů, předseda, za jehož krátkého premiérování se zemi neobyčejně dařilo a v neposlední řadě také, předseda, který dokázal oslovit masy.
Psali jsme:
Jó, za Paroubka, to se žilo! Budeme jednou vzpomínat
"Jirka Paroubek není žádný řadový poslanec. Je místopředsedou dvou nejvýznamnějších výborů v PS, rozpočtového a hospodářského. Jirka si účelově dlouhodobě vytváří alibi pro svůj odchod z ČSSD. Je to škoda, že nedokáže překročit svůj stín," píše Zdeněk Škromach na facebookovém profilu.
Jirko, nechoď
Důkazem citelného oslabení jsou i bezprostřední reakce současného předsedy Bohuslava Sobotky. Ten dokonce požádal Paroubka o schůzku, kde se mu jeho záměr pokusí rozmluvit.
"Jsem přesvědčen, že neexistují žádné programové důvody pro to, aby bývalý předseda odcházel ze strany. Sociální demokracie sdílí a prosazuje stejně zásadní hodnoty, jako v době, kdy byl její předsedou," pronesl Sobotka.
Stejný názor na Paroubkův záměr sdílí i politolog Josef Mlejnek. "Paroubek nemá žádné důvody k opuštění strany. Jeho rétorika o programového odklonu ČSSD je pouze maskování jeho přehnaných ambicí," sdělil redakci ParlamentníListy.cz Mlejnek.
Související:
Paroubek hází vidle do ČSSD. Vše, co byste měli vědět
Český Mečiar
Podle politologa má strana voličský potenciál převyšující 40 procent, ale zaječí úmysly Miloše Zemana a nyní i Jiřího Paroubka ji srážejí někam ke dvaceti.
"Paroubek je sympatický pro tvrdé jádro socdem, ale zase odpudivý pro střední třídu. Nebál bych se použít i příměr, že Jiří Paroubek je takový český Vlado Mečiar. Jsou prostě voliči, kteří na něj nedají dopustit. (Na Slovensku se pro starší voličky Vladimíra Mečiara vžilo spojení Babky Mečiarky - pozn. redakce) Dokonce podle průzkumu, který proběhl před březnovým sjezdem, na němž se volilo nové vedení strany, Paroubek nijak výrazně v preferencích nezaostal za Sobotkou," připomíná pro ParlamentníListy.cz Mlejnek.
ODS by ho měla dotovat
Další vývoj Paroubkovy dosud bezejmenné strany je prý velmi otevřený a závisí pochopitelně na financích. "Kdybych byl volebním stratégem ODS, klidně bych jeho stranu zasponzoroval, neboť i v politice platí, že nepřítel mého nepřítele je mým přítelem," konstatuje Mlejnek.
Podle politologa strana voličský potenciál určitě má, ale pokud by se chtěl prý Paroubek chtěl najisto podívat do sněmovny s jinou stranou, měl by se přidat k Zemanovi.
"To je sice z osobních důvodů a kvůli komplikovanému vztahu mezi oběma pány nejspíš vyloučené, ale takovýto tandem dvou silných osobností by byla dobrá vábnička na voliče," soudí Mlejnek.
Dvě turba
Podle politologa na naší scéně nefunguje žádná magická hranice ani spodní ani horní, při které by se menší strany vzdaly hlasů na úkor těch větších.
"Tady opravdu převažuje ta zhrzenost a osobní ambice nad nějakým pravicovým či levicovým ideálem. Z historie mě napadá akorát jeden příklad, kdy předseda malé strany veřejně deklaroval, ať jeho voliči raději dají hlas někomu většímu. A to byl pan Cibulka ve prospěch ODS," připomíná Mlejnek.
Sociální demokracii by údajně nepomohla ani změna volebního systému. "Měli by ,,smůlu" ve všech volebních systémech, jak v poměrném, tak ve většinovém. Nemyslím si, že by se ve většinovém systému, který je typický kupříkladu pro Velkou Británii, sociálním demokratům dařilo lépe," uzavřel Mlejnek.
Související:
Paroubek to konečně přiznal. Buduje novou stranu
Paroubek hlučně pokřtil knihu. Jeho žena vynadala novinářům
Paroubek hází vidle do ČSSD. Vše, co byste měli vědět
Prohlédněte si FOTOGALERII
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera