Může za to egoismus jedinců
Podle Jana Bureše z MUP se do současného stavu ČSSD nedostala vlastním zapříčiněním. "Strana je aktivní, vytrvale oponuje koalice, má téměř denně tiskovky. Nynější situace je důsledek zhrzeného ega Jiřího Paroubka. Jeho následovník Bohuslav Sobotka až příliš veřejně (ač nemusel) přemlouval Paroubka, aby zůstal. Dokonce mu nabízel i post lídra kandidátky do eurovoleb, ale Paroubek je ješitný," svaluje politolog, oslovený ParlamentnímiListy.cz, vinu na Paroubka. "Jeho zaječí úmysly bych pochopil v případě, že by strana měla preference okolo 10 procent, ale ty už dlouhodobě překračují 30 procent. Je to klasický případ zneuznaných prospěchářů, kteří byli odstřihnutí od peněz a nemohou to překousnout," míní Bureš. Podle politologa se programově Paroubkova nová strana od ČSSD vůbec neodliší. "Nevím, jakou jinou alternativu může Paroubek voličům nabídnout," táže se závěrem Bureš.
Dlouhodobý vývoj preferencí a popularity v archivu ParlamentníchListů.cz:
CVVM , FACTUM INVENIO , SANEP , SC&C , STEM , Médea Research
Psali jsme: Paroubka a jeho partaj ať sponzoruje ODS, směje se politolog
Krajské volby rozhodnou
Politolog Jiří Koubek z FFUK se domnívá, že spory mezi Haškem a Sobotkou se v médiích poněkud přeceňují. "Nepopírám, že mají své reálné jádro, ale dodal bych k tomu dvojí: zčásti to celé může být zvýrazněno blížícími se krajskými volbami, kde zejména jedna z dotyčných skupin bude mít mnoho v sázce. Za druhé a především: jistý stupeň vnitřní plurality v politických stranách je normální - alespoň potud, pokud nepřerůstá v rozklíženost," vysvětluje Koubek pro ParlamentníListy.cz. Politolog si však nemyslí, že se dnešní ČSSD v tomto ohledu mezi ostatními českými stranami nějak vymyká - na rozdíl od situace kolem roku 2004. "Obecně platí, že vidina úspěchu strany stmeluje a nedávné nezdary je spíš rozleptávají. Sociální demokraté jsou dnes na této přímce kdesi na půl cesty - a hodně bude záviset právě na krajských volbách," přikládá Koubek důraz na blížící se volební klání.
Související: Bohuslave Sobotko, hlavně mlčte. Vláda se odrovná sama
Komunisté kritizují lépe
"Jak se blíží volby (zatím jen ty regionální), ukazuje se, že tato strana trpí stejnou nemocí jako skoro všechny ostatní: hádáním se o postavení ve straně, neloajálnosti k zvoleným orgánům (i předsedům či místopředsedům) a obviňováním těch druhých z podezřelých, až nezákonných praktik. O egoismu mladých, středních a starých kádrů ani nemluvě," připomíná další z politologů Zdeněk Zbořil pro redakci. Kromě Jiřího Paroubka nevynechává prý ani Miloš Zeman jedinou příležitost, aby kromě muslimů nenapadl někoho z ČSSD, kdo mu snad i ublížil, a to bez ohledu, zda se opaluje na Floridě nebo hoduje v Lidovém domu v Hybernské.
Čtěte také:
Ačkoli Zbořil podle svých slov zná jen situaci na severu (Ústí, Děčín a okolí), předpokládá, že podobné je to i jinde v republice. "Zdá se, že stranické šiky jsou nejlépe zorganizované ve Středočeském kraji díky dr. Rathovi, ale ví bůh, zda to nebude právě jeden z krajů, které ČSSD v příštích volbách ztratí," připouští politolog. ČSSD má údajně stále zcela nečitelný program. "Bez chuti a bez zápachu. Prostě nestačí říkat si 'jsme autentická levice'. Nikdo neví, co to znamená, a podle Haló novin se mi zdá, ze sociální kritika, či kritika vládních reforem je u KSČM detailněji a adresněji propracovaná než u ČSSD," soudí Zbořil
Neukojené ambice
Politolog Karel B. Müller z VŠE připomíná, že rivalita lídrů a existence frakcí v politických stranách je na Západě běžná věc. ,,Schopnost snášet vnitrostranickou opozici je otázka politické kultury, pokud je taková kultura na vysoké úrovni, je možné z vnitrostranické opozice i něco vytěžit. To, že mají politické strany se zvládáním vnitrostranické opozice v Česku, ale i jiných postkom. zemí problémy, je notoricky známé věc a jde právě o specifický rys politické kultury, který, řekněme, není pro rozvoj liberální demokracie zrovna příznivý," konstatuje Müller. Co se týče Jiřího Paroubka ten podle politologa necítí právě silnou loajalitu ke "své" straně. ,,Má možná větší (neukojené) ambice, každopádně jde v podmínkách západních demokraciích o výjimečný případ, aby si předseda (navíc docela úspěšný) hlavní levostředové strany "přisvojil" stranu jinou a konkuroval tak své předchozí "alma mater". Připomíná Müller.
- Více odborných názorů v rubrice Politologové
Čtěte také:
- Jó, za Paroubka, to se žilo! Budeme jednou vzpomínat
- Zeman o Paroubkovi: Na novou stranu nemá, není osobnost
Foto: Hans Štembera
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera