Dvě pravdy o Martinu Konvičkovi

23.01.2015 16:11 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Jedni aktivity Martina Konvičky a celé iniciativy Islám v ČR nechceme zatracují. Tvrdí, že jde o paušalistické štvaní proti islámu na hraně zákona. Jiní na aktivitách Konvičky naopak nevidí nic špatného. Přinášíme pohledy odborníků, kteří ukazují dvě pravdy o člověku, jenž nedávno uspořádal demonstraci proti islámu v Praze.

Dvě pravdy o Martinu Konvičkovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Konvička

Že jde jen o bandu "pomatených šiřitelů strachu“ a nebezpečné islamofoby? Zatím na iniciativě Islám v ČR nechceme a Martinu Konvičkovi není co kritizovat. To si myslí pravicový sociolog Petr Hampl: "Snažím se být kritický a najít něco divného, ale mám pocit, že není do čeho se opřít. To, co chtějí, je jasné a intuitivní. 90 procent lidí v této zemi se musí připojit, protože je to nerozporovatelné.“

Zatímco Hampl slabá místa nenachází, víc než dost jich vidí expert na terorismus a extremismus Miroslav Mareš: "Hlavní problém je, že v iniciativě může dojít k radikalizaci skupinek, které tam působí. Pohybují se na hraně toho, co připouští české zákony.“ Politolog Petr Sokol upozorňuje na to, že počet vyznavačů islámského náboženství je ve srovnání se zeměmi na západ od nás poměrně nízký. "To je největší slabina Konvičkovy iniciativy ve srovnání např. s Pegidou v Německu.“

Hampl: Postavit islám na úroveň nacismu? Na tom není nic špatného

Našli odborníci v některých bodech s lídrem iniciativy Islám v ČR nechceme názorovou shodu? A v čem naopak nesouhlasí? "Určitě nemají pravdu v tom, že volají po postavení islámu mimo zákon a srovnávají ho s nacismem. Tato rétorika je dost nepatřičná,“ říká politolog Sokol, ale vidí i jedno plus: "Poukazují na problém, který je reálný a vyžaduje řešení. Jen tím řešením není to, že se prohlásí islám za totalitní ideologii a bude odsouzen.“

Sociolog Hampl pro ParlamentníListy.cz přidává konkrétní příklady své názorové shody s Konvičkou: "Usilují o to, aby Muslimské obci v Praze nebyla dána licence jako běžné církvi. To je něco, co každý soudný člověk musí podporovat. Další je požadavek, aby byl islám postaven na úroveň nacismu. V principu na tom není nic špatného, druhá věc je, jak v reálném světě postupovat,“ uvedl Hampl s tím, že omezení by se mělo vztahovat na agresivní prosazování islámského práva v České republice. Zároveň si sociolog všímá, že iniciativa zřejmě nechce v této chvíli konkrétní věci řešit, spíš upozornit. "Je velice důležité, aby se islám přestal cpát do českých škol a to, aby radikálové neměli u nás možnost volně agitovat a obcházet neukotvené mladé lidi. To jsou důležité věci,“ podotkl.

Hampl: Je islám náboženství ve stejném smyslu jako ostatní?

Martin Konvička nevylučuje omezení svobody vyznání. "Svoboda náboženského vyznání ano, ale záleží na tom, co je obsahem náboženství. Svoboda náboženského vyznání může být omezena, když se to děje v zájmu mravnosti, veřejného pořádku nebo práv a svobod druhých. A já bych se toho držel. Může být náboženství, které je společnosti nebezpečné,“ uvedl v kontextu s islámem pro iDnes.cz. Na jeho slova reagoval Hampl: "Pan Konvička řekl jen něco, co vnímá více než 90 procent obyvatel této země.“ Podle sociologa se před námi otevírají hned dvě otázky. "Je islám náboženstvím ve stejném smyslu jako ostatní? Existuje řada velmi informovaných lidí, kteří jsou přesvědčení o tom, že to není náboženství, ale totalitní ideologie. Nacismus nebo marxismus měl také podobné znaky s náboženstvími. Byly by tedy kroky směřující k omezení islámu omezením náboženské svobody? Tuto otázku nechávám s otazníkem,“ naznačil Hampl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…