Islám je horší než nacismus, máme statečného prezidenta! Ne, Zemane, to se chceš stát na stará kolena fašistou? Drsná dohra převratného rozhovoru s hlavou státu

29.06.2015 17:27 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Státník, na kterého můžeme být hrdí. Tak vnímá také po posledních silných vyjádřeních v souvislosti s migrační krizí prezidenta republiky Miloše Zemana sociolog Petr Hampl, který jedním dechem dodává, že naopak politici ve vládě mohou očekávat, že se „na jejich hroby bude plivat“. Politolog Josef Mlejnek se domnívá, že se prezident zřejmě přiklání ke krajní populistické pravici: „Chce se stát na stará kolena fašistou?“ pokládá provokativní řečnickou otázku Mlejnek. Čtěte, jak se odborníci vyjádřili k rozhovoru, který poskytl prezident Miloš Zeman ParlamentnímListům.cz.

Islám je horší než nacismus, máme statečného prezidenta! Ne, Zemane, to se chceš stát na stará kolena fašistou? Drsná dohra převratného rozhovoru s hlavou státu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman při setkání s občany v Náměti nad Oslavou

„Máme prezidenta, na něhož můžeme být hrdí a který je odvážný,“ nadchla sociologa Petra Hampla Zemanova aktuální rétorika. „Vždy, když jsou národy v těžké situaci, ukazují se charaktery. Teď je přesně doba, kdy se někteří lidé projevují neuvěřitelně zbaběle, ale také, kdo je skutečný státník. Pan prezident se projevil úžasně,“ okomentoval rozhovor, který prezident republiky Miloš Zeman poskytl ParlamentnímListům.cz ještě před svým odjezdem na dovolenou Hampl. Politolog Josef Mlejnek vnímá silná vyjádření hlavy státu spíše jako signál změny: „Je docela možné, že se Miloš Zeman hodlá politicky vyprofilovat ve smyslu krajní populistické pravice,“ zmiňuje Mlejnek, který nevylučuje ani to, že jde o předzvěst předvolební kampaně. „Možná už myslí na své znovuzvolení, takže to chce hnát směrem odporu vůči imigrantům, muslimům. Z politika, který začínal jako levicový, sociální demokrat, skončí na stará kolena jako pravicový populista? Možné to je,“ dodává Mlejnek.

Mlejnek: Nechci bagatelizovat nebezpečí. Prezident hrozbu Islámského státu přehání a nafukuje

V rozhovoru, který poskytl prezident Miloš Zeman Parlamentním Listům, například potvrdil své stanovisko k migrační krizi: „Mám neměnné stanovisko, že pokud migranty, pak z Ukrajiny, protože ti se dokážou do naší společnosti začlenit, a jsem proti jakémukoli přijímání migrantů ze severní Afriky a z oblasti Blízkého východu.“ Mimo jiné pak také v souvislosti s migrační krizí konstatoval: „Přijímáním migrantů velmi usnadňujeme Islámskému státu jeho expanzi do Evropy.“ V souvislosti s těmito výroky prezidenta politolog Mlejnek hovoří o nafukování problému. „Myslím si, že to s hrozbou Islámského státu přehání, nechci bagatelizovat nebezpečí, ale domnívám se, že stav přehnaně nafukuje. Pro Českou republiku Islámský stát v tuto chvíli žádné velké nebezpečí nepředstavuje,“ uvedl Mlejnek s tím, že by uprchlíci z blízkého civilizačního okruhu byli lépe integrovatelní. Jenže uprchlická krize si podle něj může vyžádat i nutnost přijímání lidí z jiných oblastí. Hampl by prezidentova slova podepsal: „Je jistota, že pokud přijmeme tzv. uprchlíky z islámských zemí, určité procento mezi nimi budou bojovníci Islámského státu, a je také jasné, že nemáme žádný prostředek, jak je mezi sebou rozeznat.“

Hampl ke kritice amerického ministerstva: Ať si udělají pořádek u sebe doma

Jak vyplynulo z aktuálně zveřejněné zprávy amerického ministerstva zahraničí, která hodnotila jednotlivé země za přístup k lidským právům v roce 2014, Američanům jsou některá vyjádření českého prezidenta o islámu trnem v oku. Zvýšené obavy vyvolávají podle zprávy společenské předsudky a diskriminace vůči muslimům, k jejichž šíření přispívají navzdory vládnímu odsuzování protimuslimské rétoriky i politické špičky. Sociolog Hampl v kontextu těchto informací doporučuje: „Ať Spojené státy věnují pozornost například svému spojenci Turecku, jež otevřeně podporuje a vyzbrojuje Al-Káidu a které o něco méně otevřeně podporuje Islámský stát,“ reagoval Hampl. „Až si Američané udělají pořádek u sebe doma, až si udělají pořádek se svým spojencem Tureckem, a jestli jim potom zbyde ještě čas, mohou mít komentáře k České republice,“ dodal.   

Mlejnek: Zeman ohrožuje zájmy českých podnikatelů v arabském světě

Politolog Josef Mlejnek ke kritice amerického ministerstva zahraničí říká: „Když Miloš Zeman kritizuje Islámský stát jako teroristickou organizaci, to je v pořádku, a to nikdo nekritizuje. Některé jeho výroky z minulosti se ale daly interpretovat jako přímá kritika islámu. Pochopitelně to vzbuzuje negativní reakce.“ Pak také zmínil: „Mimochodem, tím strašně ohrožuje zájmy českých podnikatelů v arabském světě.“ S poznatky zmiňované zprávy se sám prezident už v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vypořádal takto: „Američané by měli mít větší schopnost sebereflexe. Jsem rád, že se projevila aspoň tím, že Obama zrušil po padesáti letech sankce proti Kubě. Pravda ovšem je, že inteligence politiky se měří délkou intervalu, za který dokážete napravit svoji chybu. Pokud reagujete po padesáti letech, můžete dopadnout jako brontosauři, kteří vyhynuli dříve, než dokázali svoje chyby napravit.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…