Oni to rozbijí, my to máme spravovat? Profesor Oskar Krejčí posílá důrazné vzkazy na Západ kvůli tomu, jak nás fackuje za uprchlíky. A k tomu...

03.09.2015 10:55 | Zprávy

Také na „velmi ošklivá prohlášení z Paříže“ reaguje politolog Oskar Krejčí, který se ve svých vyjádřeních ke gradující migrační krizi pouští tvrdě do evropských elit: „Přístup je absurdní, řešíme frontovou linii Schengen místo toho, abychom řešili frontovou linii Evropa a destabilizované státy.“ Profesor Krejčí také navrhl způsob, jak by mohl pomoci vicepremiér Andrej Babiš vlastním kapitálem.

Oni to rozbijí, my to máme spravovat? Profesor Oskar Krejčí posílá důrazné vzkazy na Západ kvůli tomu, jak nás fackuje za uprchlíky. A k tomu...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oskar Krejčí

Spolková kancléřka Angela Merkelová v minulých dnech zapochybovala o smyslu Schengenu, pokud se státy nebudou schopny dohodnout na spravedlivém rozdělení uprchlíků. „Není možné, aby někdo říkal, že to není jeho starost. My všichni jsme Evropa, musíme postupovat společně,“ apelovala kancléřka na tiskové konferenci v Berlíně. Politolog Oskar Krejčí k prohlášením zástupkyně nejsilnějšího hráče v EU říká: „Pokud jde o rozpad Schengenu, má pravdu. Musejí se sdílet výhody i nevýhody,“ reagoval Krejčí. K osobnosti Merkelové pak ale dodává: „Druhá věc je nevypočitatelnost samotné paní kancléřky. Byla to ona, která v roce 2010 prohlásila, že multikulturalismus selhal, a dnes vyzývá všechny, aby po tisících přijímali migranty z jiných kulturních oblastí. To je konzistentní politika? Ona chce, abychom se všichni podíleli ne na rozpadu schengenského prostoru, ale na rozpadu evropské civilizace,“ varuje politolog.

Krejčí: „Jak chceme řešit problém uprchlíků, když je zároveň budeme vyrábět?“

Tlak některých zemí Unie na rozdělování běženců a přijímání kvót sílí. Podle Krejčího by si ale měly nejdříve zamést před vlastním prahem. „Velmi ošklivá byla prohlášení z Paříže. Nejdříve pan prezident napadl Asada, čímž vyzval ozbrojené bojovníky, aby dál útočili. Vzápětí na to se ministr zahraničních věcí hrubě ohradil vůči východoevropským státům, které se brání přívalové vlně. To znamená, že Francouzi budou vyrábět svým bombardováním a podporou ozbrojenců přívalovou vlnu a my je máme přijímat? Oni něco rozbijí a my to máme opravovat? Jak si tu politiku představují?“ pokládá ráznou řečnickou otázku politolog. „Základní problém uprchlické vlny je destabilizace severní Afriky a Středního východu, na čemž má lví podíl Francie. Francie začala bombardovat Libyi, Francie dodává zbraně a informace do Sýrie. Jak chceme řešit problém uprchlíků, když je zároveň budeme vyrábět?“ dodal.   

„Když budeme hledat řešení na úrovni Schengenu, jsme odsouzeni k prohře,“ varuje Krejčí.

Politolog také podrobil kritice racionalitu jednání evropských elit. Doporučuje, aby se více rozhlédli kolem sebe: „Linií boje proti migraci je několik. První je na úrovni destabilizovaných států: Súdán, Sýrie, Irák, Afghánistán, Libye, pak linie pobřeží. Mohli bychom hájit Středozemní moře a přechod z Turecka na Balkán. Další linií je schengenský prostor. Když budeme hledat řešení pouze na úrovni schengenského prostoru, jsme odsouzeni k prohře,“ varuje Krejčí. „Že si budeme chránit schengenský prostor? Ale co to je za jednání? Takže ti, kteří jsou mimo Schengen, ti, kterým jsme zkomplikovali situaci vybombardováním Libye a rozpoutáním občanské války v Sýrii, a to nemluvím o budoucí vlně z Ukrajiny, tak s těmi státy, které jsou mimo tuto linii, ale také patří do Evropy, s těmi uděláme co?“ ptá se Krejčí.

Vznikají absurdní situace. Chováme se nespojenecky vůči Turecku

Politolog v tomto kontextu klade i další otázky: „Kdo se podílí zásadně na balkánské vlně? Samozřejmě Turci, naši spojenci v NATO. Jenže v Turecku je řádově 1,5 milionu uprchlíků ze Sýrie. Kdo se snažil někdy pomoci Turkům při řešení tohoto problému? Samozřejmě jsou Turci částečně na vině tím, že se podílejí na rozpoutávání občanské války v Sýrii. My se ale chováme nespojenecky vůči Turecku, na humanitárním řešení se nepodílíme a pak se divíme, že se k nám chovají tak, jak se chovají,“ popisuje problém Krejčí. „Součástí Evropy je i Kosovo. Nemůžeme postavit hranice na Schengenu a tvářit se, že jsme to vyřešili, zvlášť když jsme ten problém způsobili,“ dodává a k situaci doplňuje: „Řeší košili a kabát je nezajímá a už vůbec ne kabát toho druhého. Je to celé absurdní.“

Krejčí: Buď budeme sdílet výhody i nevýhody, nebo bychom neměli v EU být

Rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová je pro zvýšení tlaku na země Evropské unie, které nesouhlasí se spravedlivým rozdělením uprchlíků. Omezila by jim i finanční pomoc. „Dotace pocházejí z peněz daňových poplatníků, kteří jsou cílovou zemí migrační vlny. My jsme čistí příjemci. Když sdílíme výhody, měli bychom sdílet i nevýhody. Když se nechceme podílet, neměli bychom v Evropské unii být. Nemluvím jen o migrantech, takový je princip,“ říká Krejčí s tím, že osobně se domnívá, že by si měl každý stát vybírat, kolik unese migrantů. „Musíme to řešit rozumně, a ne nadiktovat kvóty státům, které nejsou připravené. Němci jsou zvyklí, protože po desetiletí řeší migrační vlnu z Turecka. Francouzi, Britové, to jsou koloniální velmoci, jsou zvyklí. My prostě zvyklí nejsme a nemůžeme to zlomit nějakými abstraktními humanistickými hesly, které navíc ti, kdo je říkají, nedodržují,“ doplňuje politolog.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rána české propagandě. Drulák ukázal, co je za slovy Trumpa o Ukrajině

13:14 Rána české propagandě. Drulák ukázal, co je za slovy Trumpa o Ukrajině

„Chápu pocity Ruska, když se NATO přibližuje k jeho prahu“. Tímto výrokem pobouřil nastupující ameri…