V roce 1945 nemohli ti lidé vědět, co přijde... Odborník překvapen výrokem "paní z lidu", který padl v bouřlivé debatě u Jílkové

01.05.2015 11:10 | Zprávy

MEDIÁLNÍ HODNOCENÍ Vyhrával ten, kdo víc křičel. Takový názor vyjádřil na včerejší bouřlivou debatu v diskuzním pořadu Michaely Jílkové Máte slovo, mezi zastánci Ruska a Západu, politolog Jan Bureš. Domnívá se, že by se nemělo míchat to, co se stalo v roce 1945, v roce 1968 a to, co se dnes děje na Ukrajině. „Byly i jiné země, které osvobodili Sověti a nebyl tam zavedený komunistický režim. Například Rakousko. Nakonec i na větší části Německa zůstala demokracie,“ říká Jan Bureš.

V roce 1945 nemohli ti lidé vědět, co přijde... Odborník překvapen výrokem "paní z lidu", který padl v bouřlivé debatě u Jílkové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátorka Michaela Jílková promlouvá k občanům

Hosty včerejšího pořadu, kde se diskutovalo nejen o Rusku a Západu, ale například i o cestě prezidenta Miloše Zemana do Moskvy, byli mimo jiných europoslanec KSČM Miloslav Ransdorf, akademik Tomáš Klvaňa, bývalý agent BIS Vladimír Hučín a organizátor demonstrací na podporu Ruska Zdeněk Kratochvíl. „Vyjadřovat dějiny dnešníma očima s tím, že v roce 1945 přišla totalita, je skutečně ohýbání a zkreslování dějin,“ říká hned na úvod pro ParlamentníListy.cz politolog Jan Bureš.

Překvapivý názor paní z lidu

Vysvětluje, že ho nejen ve včerejším pořadu překvapilo, že je v lidech vyvolávaný pocit, že v roce 1945 začala nová okupace, nová totalita. „Z pohledu tehdejších obyvatel šlo přece jednoznačně o osvobození z šestileté okupace nacisty, která byla velmi tvrdá nejen pro vojáky, ale i pro civilisty,“ říká Bureš s tím, že šlo o ukončení války, vyhnání okupantů a nastolení míru.

Politologa tak prý zarazil názor jedné ženy z publika, která uvedla, že pro ni není rok 1945 osvobozením, že skutečným osvobozením je až rok 1989. „Přece kdyby ta paní žila v roce 1945, tak ten příchod Rudé armády, ukončení války a zbavení se okupace ze strany nacistů bude tehdy jednoznačně vnímat jako osvobození. Nikdo nemohl vědět, že přijdou k moci komunisté, že tady bude Gottwald, že tady budou nějaké popravy, politické procesy. Já jsem skutečně přesvědčený, že to nemohli tehdy vědět ani ti čeští komunisti. Že i oni si představovali tu budoucnost trochu jinak, než jak se pak vyvíjela,“ vysvětluje Jan Bureš.

Říká, že dnešní lidé vědí, jak to bylo dál, že přišel totalitní režim, a proto pak někteří mají tendenci si situace interpretovat tak, že to všechno začalo už v roce 1945. „To tak ale skutečně jednoznačné nebylo. I historik Pavel Mücke se snažil ve včerejším pořadu tomuto oponovat, ale byl víceméně překřičen,“ říká ParlamentnímListům.cz Bureš s tím, že právě názor „paní z lidu“ byl pro něj na celém pořadu zřejmě nejpřekvapivější.

Nesměšujme dění na Ukrajině a konce války

O tom, že sovětská armáda Českoskovensko v roce 1945 nejen osvobodila, ale zároveň i dobyla, se pro ParlamentníListy.cz vyjádřil před časem akademik Tomáš Klvaňa. Politici nepřekvapili „Na těch postojích, které tam zaujali politici, ať už Vondra, nebo Ransdorf, nebylo nic překvapivého, to jsou názory, které mají dlouhodobě, jsou jimi známí,“ uvažuje Jan Bureš. Podle něj se diskuze odehrávala víceméně v podobě překřikování se různých hesel a klišé, které dlouhodobě známe.

Je podle něho i chybou směšování situace, která se dnes děje na Ukrajině a toho, co se odehrálo na konci války „To by se mělo důsledně oddělovat,“ vysvětluje politolog s tím, že na druhou stranu není ale možné obhajovat to angažmá Rusů na Ukrajině, na Krymu. „Je to porušení mezinárodního práva a v tomto smyslu je třeba připomínat, že není možné měnit státní hranice suverénní země bez jejího souhlasu. A to se stalo prostě na Krymu a provedli to Rusové. To je neobhajitelné. Je ale pravda, že ani ten Miloslav Ransdorf to nějak ostře nehájil. Raději k podstatě tohoto problému mlčel,“ říká Jan Bureš.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: David Hora

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rána české propagandě. Drulák ukázal, co je za slovy Trumpa o Ukrajině

13:14 Rána české propagandě. Drulák ukázal, co je za slovy Trumpa o Ukrajině

„Chápu pocity Ruska, když se NATO přibližuje k jeho prahu“. Tímto výrokem pobouřil nastupující ameri…