„Dosáhli jsme vzájemného porozumění ohledně kroků, které zajistí nastolení míru,“ oznámila před několika dny kancelář ukrajinského prezidenta Petra Porošenka po telefonickém rozhovoru mezi ukrajinským a ruským prezidentem. Uvedla též, že oba státníci se dohodli na „trvalém příměří“. To byla dobrá zpráva, kterou poněkud pokazil fakt, že mluvčí Vladimira Putina tuto informaci nepotvrdil. Byl to též mluvčí ruského prezidenta, kdo uvedl, že Putin a Porošenko skutečně hovořili o krocích, které by napomohly k příměří mezi milicemi a ukrajinskými silami. „Rusko ale nemůže odsouhlasit příměří, protože se tohoto konfliktu neúčastní,“ uvedl Dmitrij Peskov s tím, že podle něj se názory obou politiků do značné míry shodují.
Příměří je velice křehké
Lze se tedy těšit z toho, že příměří nastane a bude pokračovat až do pozvolného uklidnění celého konfliktu?
„Ono je to příměří samozřejmě velice křehké. Putin se totiž s Porošenkem skutečně na podstatných záležitostech dohodl, ale situaci pevně v rukou nemají. Na Porošenkovi teď bude záležet, jak ukáže, že umí krotit přivržence Dmitrije Jaroše. Je totiž jisté a domnívám se, že to tak chápou i chytří představitelé Evropy, že Porošenko má zájem udržet mír. Moc dobře ví, že když se problém bude táhnout dlouhou dobu, velice pravděpodobně by skončil jako jeho předchůdce Janukovyč,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Jan Petránek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová