Zkušený politický harcovník Kroupa originálně o Babišovi: Vše je jinak. Nemá jistého nic

03.04.2014 11:14 | Zprávy

ROZHOVOR Sebevědomí ministra financí Andreje Babiše a obava sociálních demokratů plynoucí z růstu podpory hnutí ANO se čím dál víc dere na povrch. Předseda hnutí ANO se chová jako šéf vládního týmu, mluví i do resortů, které jsou v kompetenci koaličních partnerů. Ale bývalý politik, dnes vysokoškolský pedagog Daniel Kroupa upozorňuje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz, že pád vládní koalice a předčasné volby by vůbec nemusely vyústit v nadvládu ANO a křeslo premiéra by nemuselo čekat na majitele Agrofertu.

Zkušený politický harcovník Kroupa originálně o Babišovi: Vše je jinak. Nemá jistého nic
Foto: archiv
Popisek: Chartista Daniel Kroupa

„Po mimořádných volbách, jak jsme dosud viděli, se věci odvíjejí úplně odlišně, než si politici naplánují. Ono to může být, že když se dva perou, vítězí třetí. A přiznám se, že ti třetí, kteří stojí stranou, si opravdu u moci nepřeji,“ prohlásil politolog.

Vidíte po volbě slovenského prezidenta u našich sousedů nějakou paralelu s chováním českých voličů?

Slovenští voliči se zachovali v prezidentské volbě zcela odlišně od voličů českých. Volili alternativu k politickému uskupení, které ovládá Slovensko už sedm let. A volili alternativu nestranickou. Problém je, že pan Kiska není politicky vyhraněnou osobností a teprve budeme zjišťovat, jaké jsou jeho politické priority. V případě Miloše Zemana každý, kdo ho volil, věděl, na čem je.

Ale když srovnáme rozhodování slovenských voličů v prezidentské volbě a českých voličů při podzimních sněmovních volbách, nezachovali se podobně, když zřejmě zklamaní z chování tradičních stran dávali podporu podnikatelům, kteří se dosud v politice neangažovali?

I na Slovensku se projevuje rostoucí nechuť k stávajícím politickým stranám a hledají lidi, kteří něčeho dosáhli mimo politiku.

Na Slovensku uspěl bývalý podnikatel a filantrop Andrej Kiska, v Česku zase úspěšný podnikatel Andrej Babiš. Mají mnoho společného, oba pocházejí z byznysu, vybudovali úspěšné firmy, zbohatli a pak se rozhodli vstoupit do politiky, vlastně oba jsou i slovenské národnosti. Vidíte mezi nimi i nějaké rozdíly?

Mezi nimi je spousta rozdílů. Jako hlavní rozdíl vidím, že pan Kiska skončil s podnikáním a věnuje se v posledních letech charitativní činnosti, a to takové, se kterou se může setkat každý občan. Tahle dimenze našim podnikatelům vstupujícím do politiky naprosto chybí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rána české propagandě. Drulák ukázal, co je za slovy Trumpa o Ukrajině

13:14 Rána české propagandě. Drulák ukázal, co je za slovy Trumpa o Ukrajině

„Chápu pocity Ruska, když se NATO přibližuje k jeho prahu“. Tímto výrokem pobouřil nastupující ameri…