Analytik Koller už tuší výsledek bojů na Ukrajině, který nepotěší separatisty. Vysmál se sankcím proti Rusku a odhadl jejich úplně jiný dopad

04.08.2014 10:03 | Zprávy

ANALÝZA Sankce Evropské unie vůči Ruské federaci jsou sebevražednou střelbou do vlastních řad. Evropští politici jsou v rolích klaunů. Takto hodnotí situaci vojenský analytik Martin Koller. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz naznačil i směr, jakým by údajně bylo možné odstartovat mírový proces. „Požadoval bych oddělení bojujících sil vojsky OSN, v nichž by bylo zastoupeno i Rusko,“ uvedl Koller.

 Analytik Koller už tuší výsledek bojů na Ukrajině, který nepotěší separatisty. Vysmál se sankcím proti Rusku a odhadl jejich úplně jiný dopad
Foto: ČT
Popisek: Martin Koller

Povstalci na východě Ukrajiny se dle sdělení ukrajinské vlády ocitli rozděleni. Ukrajinci prý vrazili klín mezi jejich doněckou a luhanskou část. Jaký očekáváte další vývoj?

Vývoj na východní Ukrajině je vcelku jasný. Vzhledem k tomu, že Rusko nerealizovalo přímou vojenskou podporu separatistům, jak jsem již před několika měsíci předpokládal, budou v dohledné době v klasickém boji poraženi. Nesplnil se tedy ani povyk kdejakých odborníků z NATO, EU i Česka o tom, jak Rusko napadne vojensky Ukrajinu a jiné země. A pravděpodobně se ani nesplní. Separatistů je odhadem méně než 2 000. Na nezájem civilního obyvatelstva bojovat si na internetu stěžoval i velitel povstalců. Proti nim stojí prakticky celá ukrajinská armáda, policie, pohraničníci, prapory národní gardy a údajně i zahraniční žoldnéři. Fakt, že separatisté dokážou odolávat takové síle, která má navíc drtivou převahu v těžké technice a absolutní převahu v letectvu, dokazuje jednak jejich bojové schopnosti, ne-li hrdinství, ale na druhé straně zbabělost a neschopnost jejich protivníků.

Nesouhlasíte s Martinem Kollerem, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Jaroslava Lobkowicze, Gabriely Peckové, Daniela Kroupy, Tomáše Zdechovského, Cyrila Svobody, Františka Bublana, Jiřiny Šiklové, Karla Hvížďaly, Jiřího Pehe, Marty Kubišové, Petry Procházkové, Martina Bursíka, šéfky hnutí Femen, Zdeny Mašínové či Džamily Stehlíkové.

Možná ale také neochotu ukrajinských vojáků nasazovat život za panstvo v Kyjevě, které jim za čtvrtstoletí takzvané svobody a demokracie nadělilo spíše chudobu a nespravedlnost. Vojáci pravděpodobně postupují vpřed pouze poté, co ničí města a vesnice obydlené civilisty palbou z děl raketometů a leteckým bombardováním. Vzhledem k tomu, že teroristé obvykle útočí na civilní obyvatelstvo s cílem změny chování jeho politického vedení, vyvstává otázka, koho je vhodné nazývat na Ukrajině teroristy.

Neortodoxní názor bývalého představitele CIA: Je třeba jakýmikoliv prostředky odstranit Putina. Čtěte ZDE

Vše k tématům Ukrajina, Rusko a sestřelené letadlo nad Ukrajinou

Jsou vlastně Rusové schopni povstalce udržet, když Američané míní stupňovat svou podporu ukrajinské armádě?

Přímá vojenská podpora separatistů ze strany Ruska dosud nebyla prokázána. Je pravděpodobná činnost zpravodajských služeb a rovněž zásobování potravinami, léky a municí. Zbraní mají vzhledem ke svému malému počtu separatisté dost z ukrajinských zdrojů. Ani nějaký přísun pěchotní výzbroje, ať již více či méně legální však nelze vyloučit. Získali sklady armády a policie a rovněž k nim pravděpodobně přeběhli i nějací ukrajinští vojáci i s výzbrojí. Na Krymu přešlo na ruskou stranu 80 procent ukrajinské armády a kolem 95 procent policie. Bývalo dobrým zvykem, že do zemí, kde probíhala občanská válka, nikdo nedodával zbraně a vojenský materiál na základě mezinárodně platného embarga. Že v případě Bosny a Kosova to nebylo dodržováno a docházelo k vyzbrojování islamistických teroristů západními zeměmi je věc druhá. Jednoznačným zahraničním účastníkem občanské války na Ukrajině jsou Spojené státy, které se dostaly do pasti vlastní politiky či spíše politiků, kteří se neprobrali z doby studené války proti SSSR v padesátých letech minulého století. Stejně jako kdysi v Afghánistánu si vybrali nedobré spojence. Tehdy islamistické teroristy, dnes zfašizované nacionalisty. Dokladem je i fakt, že Ukrajinu opouštějí etničtí Izraelci. Důvodem jejich obav určitě není Rusko a prezident Putin. Ten totiž mimo jiné garantoval obranu Izraele v případě jeho vojenského napadení. Těžko jej tedy lze obviňovat z nějakého nepřátelství k Izraelcům, ať již žijí kdekoli. O obdivovatelích Stepana Bandery, SS a SD se totéž říci nedá.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Daniela Černá

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Škody po Fialovi budeme napravovat dlouhé roky. Ševčík žene politiky k odpovědnosti

16:33 Škody po Fialovi budeme napravovat dlouhé roky. Ševčík žene politiky k odpovědnosti

Česko je v situaci, kdy se horních 10 % obyvatel má pořád relativně dobře, ale zbylých 90 % už ne. A…