Ozbrojování, ploty, hranice, pobíhající teroristé... Po dnech divokých nápadů dělá pořádek generál Šedivý: Jednoduché, silné řešení uprchlíků

03.08.2016 11:20 | Zprávy

ROZHOVOR K porážce Islámského státu musí v dohledné době dojít, protože muslimští radikálové nedokážou čelit operacím pozemních sil arabských armád a leteckým útokům spojenců,“ konstatuje někdejší vrchní vojenský velitel české armády a nynější bezpečnostní expert a pedagog vysoké školy CEVRO Institut generál Jiří Šedivý. Ten k dnešní nebezpečné situaci ve světě ještě dodává: „Islámský stát už nyní hledá další teritoria, kam by se jeho bojovníci mohli přesunout. Kromě Libye se pokouší etablovat i v Afghánistánu, na některých územích okolo Sahary, a co je pro nás nejnebezpečnější, zaměří své útoky více na Evropu. Teroristé v tomto smyslu už vyhrožovali i Rusku, že tam začnou provádět svoje brutální údery.“

 Ozbrojování, ploty, hranice, pobíhající teroristé... Po dnech divokých nápadů dělá pořádek generál Šedivý: Jednoduché, silné řešení uprchlíků
Foto: archiv
Popisek: Ing. Jiří Šedivý, armádní generál v záloze, bývalý náčelník Generálního štábu AČR, expert na bezpečnost a krizový management VŠ CEVRO Institut

Konec července znamenal pro Francii i Německo vlnu teroristických útoků. Dá se něčemu podobnému vůbec zabránit například zesílenými bezpečnostními opatřeními, důkladnou kontrolou na hranicích a podobně? Prezident Miloš Zeman se vyslovil pro deník Blesk, že by nebylo od věci více ozbrojit veřejnost, aby se pak mohla podobným útokům bránit. Souhlasíte s ním, nebo se spíše přikláníte k názorům některých bezpečnostních expertů, že by bylo vhodnější vyzbrojit jen určité skupiny lidí, jež by prošly speciálním výcvikem, a veřejnost by se měla jen připravovat na chování v podobných situacích?

Já nesouhlasím ani s jedním z těchto názorů. Pokud bychom vyzbrojili veřejnost, tak by se nám to potom mohlo také zvrhnout v nějaké místní války kvůli banálním problémům. Myslím si, že i zakládat nějaké bojůvky mimo armádu či policii není správné, to bychom se potom mohli dostat až k vytváření soukromých vojenských jednotek a to také by mohlo mít negativní dopad. Spíš by bylo vhodnější tlačit, aby policie zastávala odpovědněji a pečlivěji svoji roli. Aby policisté byli při svých pochůzkách pozornější, jen se nebavili, nepokuřovali a hlídali si bedlivěji svoje okolí. Pokud pak nastane určitá nebezpečná situace, měli by hned profesionálně zasáhnout.

Samozřejmě, že také musí dobře pracovat zpravodajské služby, které si na mezinárodní úrovni musí vyměňovat co nejrychleji svoje informace a poznatky. Stát by také mohl za současné situace organizovat programy a semináře, na kterých by se veřejnost naučila reagovat při krizových situacích, aby nedocházelo k chaosu a panice, která může případné ztráty na lidských životech ještě zvýšit.

Český prezident také doporučil budovat technické zábrany na hranicích včetně plotů, ministr Babiš by jimi zase obehnal schengenskou hranici na jihu Evropy. Mají tyto návrhy špičkových českých politiků svoje opodstatnění?

Stavět na určitých úsecích hranic zábrany by se zřejmě v některých případech osvědčilo; ale aby si jednotlivé evropské státy mezi sebou zase vytvářely zdi, nepovažuji za zrovna nejvhodnější řešení. Souhlasím ale s tím, ochránit vnější hranice Evropy, a domnívám se, že by to nemuselo být zas až tak složité. Migranti se většinou dostávají na náš kontinent přes moře a jejich plavidla se dají dost dobře dohledat. Pobřežní hlídky je však nesmí naložit a přivézt je do Evropy jako nějaká cestovní kancelář, měly by je zavézt zpět do států, ze kterých připluly, a to i včetně Turecka.

Američané nyní začali nekompromisně bombardovat „nové“ základny IS v Libyi. Znamená to zásadnější obrat v myšlení Bílého domu vůči aktivitám Islámského státu? Můžeme očekávat konečně razantnější přístup USA vůči islámskému terorismu na Středním východě? Anebo se bude spíše v USA čekat až na výsledek prezidentských voleb?

Pokud vím, tak Spojené státy byly požádány o tyto zásahy a budou v nich ještě určitou dobu pokračovat. Myslím si, že to ale neznamená žádný důležitý obrat v jejich politice vůči Islámskému státu. Nějakou větší pozemní operaci zatím vylučuji, ta nepřipadá v úvahu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Myslím, že Ivan Trojan bude litovat.“ Co se dělo po Bratislavě

9:41 „Myslím, že Ivan Trojan bude litovat.“ Co se dělo po Bratislavě

VIDLÁKŮV TÝDEN Promluva herce Ivana Trojana na demonstraci v Bratislavě? „U nás ve sklípku ani v hos…