Pět miliard je už slušný finanční obnos. Běžný člověk si ani neumí představit, co všechno je možné za tolik peněz koupit, jaký je to pocit mít možnost hospodařit s tolika penězi?
To je hodně zjednodušený pohled. Tato suma je suma celkových vlastních zdrojů, které investujeme buď přímo do nákupu firem, anebo potom v rámci firem na jejich rozvoj.
Počítáme s tím, že těch pět miliard investujeme do pěti projektů, které nám budou průměrně vynášet okolo deseti procent ročně.
Samozřejmě je to velká zodpovědnost. V našem byznysu je úspěch velmi jasně měřitelný výhodností investic, tedy jejich výnosností. Každá ztráta znamená, že už další peníze většinou nedostanete.
V minulé práci jsem řídil víc projektů paralelně – například Fortunu, Žabku, Empik. Jejich hodnota byla v celkové sumě vyšší, než je dnes vlastní kapitál Hartenbergu. Já osobně jsem schopný uřídit aktivně čtyři projekty, zbytek je na mých kolezích.
Hodně se nyní spekuluje o tom, že fond Hartenberg holding má zájem o další investice, tentokrát mimo oblast zdravotnictví. Zatím poslední investice byla do polské firmy se zdravou výživou Good Food. Čím vás oslovily rýžové sušenky a vafle?
Je to pěkná rostoucí firma se stabilním managementem a silným cash flow, které dovoluje dále expandovat v celoevropském měřítku. Má výborný produkt, který lidem chutná, vidíme velký potenciál expanze do dalších států. Aktuálně jsme úplně vyprodaní do konce tohoto roku, nestíháme objednávky z Německa, Švédska a Velké Británie. Takže musíme dále investovat do zvýšení kapacity. Právě dnes jsme zvýšili investiční budget na tento rok na dvojnásobek.
Říkáte, že Good Food má výborný produkt, znamená to, že než jste doporučil panu Babišovi koupit podíl ve firmě, že jste ochutnal všechny výrobky?
Ne plně všechny, ale většinu ano. S kolegy jsme nakoupili výrobky Good Foodu a konkurence a testovali je na sobě a u známých. Good Food chutnal suverénně nejlépe.
Vy i pan Babiš máte vazby na Slovenskou republiku, přesto nejvíc investujete v Česku. Proč právě zde?
Oba žijeme zde, takže je logické, že děláme byznys tam, kde trávíme nejvíce času. Já jsem sedm let strávil na cestách po Polsku, bylo to časově velmi náročné a hodně únavné.
Část investic fondu šla, jak už jsme zmínili, do Polska, investujete i na Slovensku, co třeba ruský trh, není pro vás zajímavý?
Není to pro nás cílový trh. Při způsobu našeho investování, pokud chceme být aktivní investor a firmám pomáhat, musíme do firem jezdit každý týden. Kromě toho se mi Moskva moc nelíbí, neumím si představit, že bych tam trávil více času.
Přes fond Hartenberg ministru financí, jako soukromé osobě, spravujete více než pět miliard z jeho vlastních úspor. Jste tím, kdo mu radí kam investovat. Radí se s vámi pan ministr Babiš i o finančních otázkách státu?
Ne. Občas se mě ale ptá, jaký mám názor na lidi, které chce zaměstnat.
V Česku je stále hodně debatovaná otázka přijetí eura. Pokud by se vás Andrej Babiš zeptal na názor, co byste doporučil?
Já jsem jednoznačně pro. Slovensku euro hodně pomohlo. Samozřejmě, že záleží, při jakém kurzu by se koruna za euro měnila. V případě, že to nebude příliš silný kurz, může to exportérům velmi pomoci.
Zůstaňme ještě chvíli ve světě. Co si myslíte o Evropské unii a jednotné měně?
EU sjednotilo Evropu, můžeme svobodně cestovat, studovat a pracovat bez jakékoli diskriminace po celé Evropě. To je pozitivní. Špatně jsou nastavená pravidla na uplatňování měnové politiky. Měnová politika musí mít i jednotnou hospodářskou politiku, jinak to nemůže v národním hospodářství fungovat. Není možné dopustit tak velké zadlužení jako je tomu v případě Řecka a nemít žádné páky na úsporný režim v rámci daného státu.
Vraťme se k investicím. Ve svém portfoliu máte kliniky na léčbu neplodnosti, centrum na léčbu chronických střevních zánětů, plastickou chirurgii, obezitologii, laboratoře… Logicky by se mohlo zdát, že nejvyšší metou by byla koupě nemocnice. Plánujete takovou investici, máte nějakou nemocnici už vyhlédnutou?
Nemocnice je standardní firma, jakých jsme řídili nebo řídíme mnoho, takže řízení nemocnice bychom se určitě nebáli. Na prodej ale žádná z velkých nemocnic není a ani podle prohlášení vlády nebude. Osobně počítám s tím, že do deseti let dojde k částečné privatizaci nemocnic, protože jsou řízené neefektivně, a systém veřejného zdravotnictví je nebude schopný utáhnout. Stalo se tak ve Velké Británii, Francii i Německu, a nebude tomu jinak ani zde.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Barbora Neubergerová