Co šéf Pirátů slyšel v kuloárech: Sobotka už to vzdává. Jde mu jen o to, zajistit se v Bruselu jako Špidla

29.04.2017 19:45 | Zprávy

ROZHOVOR Mezi „tradičními“ politiky je populární kopat do Babiše, ačkoliv oni sami mají za posledních 30 let máslo na hlavě ve velmi podobných kauzách. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz předseda Pirátské strany Ivan Bartoš mj. říká: „Sobotka, Babiš, ale třeba i pan Kalousek, jsou z mého pohledu stejně nedůvěryhodní a mají za sebou nepěkné věci, které odnesli jednotlivci i celá naše společnost. Politická dominance Andreje Babiše v budoucnu je podle mého nejnebezpečnější situace, které postkomunistická Česká republika čelila a bude čelit. Andrej Babiš by měl být ale poražen čestnými a spravedlivými lidmi. Spojení více špatných proti jednomu hodně špatnému není volba, kterou já jsem ochoten akceptovat,“ domnívá se.

Co šéf Pirátů slyšel v kuloárech: Sobotka už to vzdává. Jde mu jen o to, zajistit se v Bruselu jako Špidla
Foto: achiv I. Bartoš
Popisek: Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš

Volební preference setrvale vede hnutí ANO. A poměrně výrazně. Čím to je, že Andreji Babišovi příliš neubližují různá podezření typu Čapího hnízda či dluhopisů?

Mezi „tradičními“ politiky je populární kopat do Babiše, ačkoliv oni sami mají za posledních 30 let máslo na hlavě ve velmi podobných kauzách. To, co u Andreje kritizují, oni sami svojí politikou dlouhodobě umožňovali.  Podíváme-li se na politiky, kteří zázračně zbohatli a už třeba ani v politice nejsou, zjistíme, že často sami něco dost podobného aktivně dělali. V tom mi přijde jejich kritika, ač třeba věcná, velmi pokrytecká. Přesto se však ministr Babiš drží v popularitě stále velmi dobře. Kde je zakopán pes?

Nedávno jsem s přáteli diskutoval nad výstupy prezentovanými na jedné profesní konferenci. V rámci analýzy tam zaznělo, že okolo 80 procent lidí v České republice pravidelně čerpá informace pouze ze tří různých zdrojů a aktivně žádné další zdroje nehledá. Co to znamená? Pokud bychom si to představili na příkladu, pak jeden člověk aktivně sleduje: jedny noviny – podle čtenosti to bude pravděpodobně nejprodávanější Blesk, nebo řekněme Lidové noviny či Mladá fronta DNES (druhé dva tituly patří Andreji Babišovi, ale to nemusí být relevantní). Dále sleduje jednu televizi – nejspíš TV Prima, protože ta „má nejlepší zprávy přece“, a jeden internetový portál – řekněme iDNES nebo třeba ParlamentníListy.cz. Variantou může být ještě rozhlas, například Rádio Impuls či Frekvence 1. Co není v těchto třech zdrojích, se prostě nestalo. Role sociálních sítí, a tam funguje aktivně okolo tří milionů Čechů, Moravanů a Slezanů, je sice významná, ale logicky sdružuje v sociálních bublinách lidi s podobnými zájmy a rozpoložením.

Kolikrát se můžete na Facebooku mezi svými přáteli dočíst: „Kde to ten Babiš bere? V mém okolí neznám nikoho, kdo by volil ANO.“ Jednoduché vysvětlení. Kritici „politiky“ Andreje Babiše, pokud nevstupují do veřejného prostoru v jednom ze tří vybraných kanálů, které zrovna lidé většinově sledují, kritizují převážně pro ty, kteří s Andrejem Babišem už stejně nesouhlasí. Ten navíc vyráží do prostoru „mezi lidi“, chytře cílí online reklamu a stojí za ním minimálně třetina jeho loajálních zaměstnanců. Takový mozkový trust a pracovní a materiálové zázemí, jaký dodá 10 000 zaměstnanců – lidí z holdingu, nemá k dispozici žádný politik.

Názory na Babiše se různí. Jak ho vidíte? Je to úspěšný podnikatel, dobrý ministr financí, nebo belzebub, který je nebezpečný pro svobodu a demokracii u nás?

Měl jsem možnost s Andrejem Babišem jednat už na samém počátku vzniku hnutí ANO, ostatně každé naše setkání je dopodrobna popsáno v pirátském veřejném online registru lobbistických a politických kontaktů. Stejně tak všechny další osobní schůzky a konfrontace ve věcech EET, Vojenské rozvědky, cenzury internetu a dalších témat.

Moje kritika Andreje Babiše vychází tedy z empirických zkušeností a není založena na sbírání kreditu za kopance do Babiše. Není založena ani na primárním politickém boji, jak si to třeba postavil pan Kalousek, který si v politické ani „podnikatelské“ rovině nemá s Andrejem Babišem co vyčítat. U politických kritiků Babiše je to většinou tak, že sami mají historicky máslo na hlavě, a nebo kopou za partaje, které má menší „Babiše“ normálně na kandidátkách nebo ve volených funkcích. A to jsou všichni ti Březinové, Bémové, Zimolové a další.

Miroslav Kalousek měl také nespočet skandálů, které se nikdy neprokázaly, respektive nebyl za ně nikdo doveden k zodpovědnosti. Jeho kopání za Erste Bank, kdy jí chtěl v rámci S-Karty každý rok nalít významnou část rozpočtu MSPV v oblasti výplaty sociálních dávek (přes 100 miliard), bylo doslova epické. Může snad Babišovi něco vyčítat pan Sobotka, nad kterým visí Damoklův meč OKD, jenž v zájmu „špičkových“ politiků zřejmě  nikdy netne?

Netvrdím, že ho nemohou kritizovat. Přesto se k tomu já a všichni Piráti cítíme být daleko více kompetentní. Nemáme na triku žádné sviňárny. Za 8 let politické činnosti máme čistý štít, žádný škraloup. Nejsme podnikatelé napojení na systém a nemaže nám žádný hráč typu Penta.

Pan Babiš nepostavil svůj holding z ničeho. Agrofert se historicky opírá o jeho velmi aktivní spolupráci s politiky polistopadové éry. To, co pro své publikum v české politice kritizuje, je to, z čeho on sám desítky let benefitoval. Díky dobrému PR, do kterého nejen v rámci kampaní již investoval několik set milionů, se mu daří lidi přesvědčovat, že dříve s politiky nepekl, že například estébačka Kleslová nebyla jeho spojka do ČSSD. Stejně tak se mu daří část lidí přesvědčit, že jeho aktivity založené na bytostném střetu zájmů, ani korupční prostředí, v nichž od svého zvolení imrvére jede, nikdy nebyly tím polem, na kterém on hrál a hraje.

Jako podnikatel tedy vždy využil vše, co mu mohlo přinést výhodu. Protože si nemyslím, že podnikání má být založeno jenom na dravosti, ale spočívá také v poctivosti a zodpovědnosti, já sám bych ho za dobrého podnikatele neoznačil. Uspět totiž lze dokonce i tehdy, když člověk nejde, jak se říká, přes mrtvoly. Takových podnikatelů si vážím. Mýtus o Babišově schopném ministrování je konstrukt stavěný PR oddělením Andreje Babiše. Všimněte si, že je postaven praktický výhradně na tom, co ministr Babiš tvrdí.

V rozpočtování se „netrefil“ o 130 miliard. Výnosy EET jsou o řád nižší, než tvrdil, na což opozice, odborná veřejnost, ale i Piráti poukazovali od samého začátku. Jeho pozitivní bilance minulého rozpočtu byla postavena na zkreslení peněz plynoucích z evropských dotací (opět veřejně probíraná věc) a v letošním roce se to již ukazuje. Volební heslo holdingu ANO „Ano, bude líp“ není naplněno teď a nebude ani v budoucnu.

Pokud je nyní někomu lépe, kromě holdingu Andreje Babiše a jeho vybraným skupinám, není to díky politice, kterou představuje. Naopak, ztížil život milionu lidí v této zemi. Na Ministerstvu financí povýšil své úředníky na speciální kastu rozhodující o bytí a nebytí stovek tisíc podnikatelů. Pokud navíc Andrej Babiš ve volbách výrazně uspěje a získá silová ministerstva, přidá si k celníkům ještě policii a hlavně další rozvědku. Se svými obchodními ani politickými oponenty se historicky nemazal a nemaže. Pokud by se naplnil scénář vítězství Andreje Babiše, troufám si tvrdit, že „bude hůř“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nemravné.“ Vláda chce další peníze lidí pro ČT, varuje Hrnčíř

4:44 „Nemravné.“ Vláda chce další peníze lidí pro ČT, varuje Hrnčíř

Co všechno může za vysoké ceny potravin? I o tom mluví v rozhovoru poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Zmiňuj…