David Rath promluvil o shromažďování peněz a moci, se kterým nelze přestat. A probral naši současnou politiku

03.12.2014 10:22 | Zprávy

ROZHOVOR Známky, peníze, moc. Všichni jsme sběratelé, co hromadí. Nicméně Andrej Babiš hromadí ve velkých dimenzích. S doktorem Davidem Rathem se ParlamentníListy.cz tentokrát nebavily jako s obviněným, ale jako s bývalým politikem, který dokáže nahlédnout na současnost z pozice vězně i svobodného. Ostatně jeho kauza je notoricky známá. Krabice plná flašek vína, v níž byly prachy a ta dále. Bavili jsme se o moci, shromažďování milirad korun a nadšení politikou.

David Rath promluvil o shromažďování peněz a moci, se kterým nelze přestat. A probral naši současnou politiku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař David Rath

Jste už víc než rok na svobodě. Za tu dobu se odehrály dost podstatné události. Změnil se nějak váš názor na tuzemskou politiku?

Za ten rok až tak moc ne. Už ve vězení jsem napsal pár blogů o tom, že se Česko vrací do dob normalizace. Po roce 1989 přišlo vzepětí společnosti, pak léta plná omylů a problémů, léta hledání, až jsme se oklikou vrátili do normalizace. V historii není nic stejné, takže současná situace neodpovídá zcela normalizacvi sedmadesátých a osmdesátých let, ale obě mají celou řadu společných rysů. Klíčové funkce v zemi stále více obsazují lidé, kteří v minulosti pracovali ve státních bezpečnostních službách anebo v represivních složkách aparátu. To je jeden rys a druhý je zeslábnutí moci oficiálních struktur. Komunismus nebyla jen vláda nějaké komunistické strany a komunistů, jak se dnes říká. Dokonce ani absolutní moc stranických špiček. Byla to vláda bezpečnostních složek, hlavně StB.

Takže to byl policejní stát...

Tak, policejní stát. StB poslouchala především sovětské poradce a sovětské vedení. A teprve sekundárně některé stranické špičky. Dnes jsme se dostali do podobné situace, že tady máme nikým nevolené a nekontrolované složky jako jsou státní zástupci a někteří policisté. Ti si v tichosti za pětdvacet let přetáhli moc, kterou by jim možná mohli závidět i komunističtí estébáci. Také si vytvořili stát ve státě.

Hovoříte o soudní mafii, o státních zástupcích někdy dost blízce napojených na nejvyšší složky policie a tak?

Ano, ono to volně připomíná normalizaci. Dnes se hodně debatuje o tom, jakou roli v naší zemi mají tajné složky z USA. Nedá se říci, že se situace u nás rovná sovětští poradci versus američtí poradci. Funguje to trochu jinak. Bohužel výsledkem je, že společnost celkově otupuje. Myslím si, že čím dál víc lidí ztrácí zájem o veřejný život. Uzavírají se do sebe, do své kariéry, svého podnikání, své rodiny. Za komunismu utíkala většina lidí na chaty a chalupy. Dnes je nabídka, kam utéci do svého vnitřního světa, větší. A proto je podle mě procento lidí, kteří už se ani nedívají na zprávy, nečtou noviny, vyšší.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Jak budete hlasovat o vydání?

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se jako vlivný člen strany postavíte k hlasování o vydání vašeho předsedy? Podle mě, kdyby na vydání nedošlo, tak tím popřete nejen to, co jste tvrdili v kampani, ale co mi obecně vadí víc, že jako politici vůbec máte nějakou imunitu, která se třeba ani nemusí vztahova...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Myslím, že Ivan Trojan bude litovat.“ Co se dělo po Bratislavě

9:41 „Myslím, že Ivan Trojan bude litovat.“ Co se dělo po Bratislavě

VIDLÁKŮV TÝDEN Promluva herce Ivana Trojana na demonstraci v Bratislavě? „U nás ve sklípku ani v hos…