Džamila Stehlíková prozradila, co si v době Zemanovy návštěvy psali Kazaši necenzurovaně na síti

27.11.2014 17:35 | Zprávy

ROZHOVOR Lékařka, bývalá ministryně Džamila Stehlíková (LES) je rodačkou z Kazachstánu, kde pobýval před pár dny prezident Zeman na návštěvě. Kazachstán pochválil za hospodářský zázrak. „Na Facebooku si Kazaši píšou, že to je ale novinka. Jsme bohatí, úspěšní, prosperující. Ale proč jsme tedy všichni tak chudí. Kde je ten zázrak? Kouknu do ledničky, a tam ho nevidím," okomentovala pro ParlamentníListy.cz. Zeman podle ní tíhne k autoritářským režimům a táhne naši zemi na východ. „Páchá obrovské škody. Budou je odnášet ještě naše dětí," domnívala se.

Džamila Stehlíková prozradila, co si v době Zemanovy návštěvy psali Kazaši necenzurovaně na síti
Foto: wikipedia.org
Popisek: Džamila Stehlíková

Prezident Zeman navštívil Kazachstán. Tam chválil jejich stabilizovanou společnost podobně jako v Číně. Vy jste v minulém rozhovoru pro ParlamentníListy.cz říkala, že prezident Nazarbajev vládne zemi pevnou rukou. Co by se asi stalo, kdyby proti němu lidé demonstrovali s červenými kartami jako v Praze 17. listopadu? Možná, že hlavně by ani k tomu protestu nedošlo, protože by se lidé báli...?

K tomu by ani nedošlo. Opozici Nazarbajev poměrně tvrdě pronásleduje. Někoho i policie zatýká. Většinou je to v postsovětských zemích tak, že na odpůrce proti autoritářským režimům se najde účelově nějaká hospodářská kriminalita. Nejkřiklavějším příkladem je Chodorkovskij. Znelíbil se Putinovu režimu a byl vězněn za hospodářskou kriminalitu. V některých státech - třeba v Tádžikistánu - spadnou odpůrci režimu do škatulky radikální islamisté. V Tádžikistánu či Uzbekistánu je ten radikální islám problém, vláda proti němu bojuje, což je v pořádku. Ale je to velice pohodlné a zneužitelné člověka označit za islamistu.

Prezident Zeman pochválil Kazachstán i za hospodářský zázrak...

Při návštěvě Miloše Zemana v Kazachstánu jsem koukala na facebookové debaty v Kazachstánu - ten se narozdíl od Číny tady necenzuruje. Návštěva Zemana byla v tisku hlavní zprávou, na první stránce s titulkem Kazachstán je hospodářský zázrak. A o tom se vedly debaty na místním Facebooku - „No to jsme se dozvěděli novinu, že jsme bohatí, úspěšní, prosperující. Ale proč jsme tedy všichni tak chudí. Kde je ten zázrak? Kouknu do ledničky, a tam ho nevidím." 

Prezident Zeman klade důraz na ekonomiku. Ale kritici mu vyčítají, že se odklání od tradiční české zahraniční politiky s apelem na lidská práva. Jak to vidíte?

Není hlavní problém, že Zeman chválí tyto státy. Ale problém je, že chválí tam, kde chválit nelze. Třeba v oblasti lidských práv. V Kazachstánu také řekl, že je ta společnost stabilizovaná. Je to Zemanův rys, že tíhne k autoritářským režimům. Jsou mu bližší. Táhne Českou republiku na východ, kam Česká republika nepatří. Máme vládu, která má úplně opačný směr. Jsme v EU i NATO. Ta cesta je nezvratná. Ale v některých zemích rostou nacionalistické tendence, jako Orbán v Maďarsku. Přicházejí vůdci, kteří sázejí na populistickou, nacionalistickou, nebo jako Zeman na proruskou notu. Takže nemáme vyhráno. A je potřeba demonstrovat jako 17. listopadu. Objevují se v zemích střední Evropy lidé, kteří chtějí zvrátit rovnováhu a změnit hranici mezi Východem a Západem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Škody po Fialovi budeme napravovat dlouhé roky. Ševčík žene politiky k odpovědnosti

16:33 Škody po Fialovi budeme napravovat dlouhé roky. Ševčík žene politiky k odpovědnosti

Česko je v situaci, kdy se horních 10 % obyvatel má pořád relativně dobře, ale zbylých 90 % už ne. A…