Europoslanec Zdechovský vyzval Kalouska k odchodu z politiky a přidal pár postřehů k aktuálnímu dění i ke sjezdu lidovců

22.05.2015 17:03 | Zprávy

ROZHOVOR Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se na nadcházejícím sjezdu lidovců chce ucházet o post místopředsedy pro evropské záležitosti. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz promluvil o tom, co by rád v této pozici pro stranu udělal. Vyjádřil se i k problematice kvót pro přijímání migrantů či ke kauze českých dětí v Norsku a dohadům ve sněmovně kvůli biopalivům.

Europoslanec Zdechovský vyzval Kalouska k odchodu z politiky a přidal pár postřehů k aktuálnímu dění i ke sjezdu lidovců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

Pane europoslanče, na nadcházejícím volebním sjezdu KDU-ČSL se chcete ucházet o post stranického místopředsedy pro evropské záležitosti. Co byste rád v této pozici pro stranu udělal? Ve spojitosti s kandidaturou jste zveřejnil, že chcete stranu více profilovat v evropských tématech a přinášet do České republiky evropská témata. Můžete přiblížit o jaká témata jde?

Chci dát KDU-ČSL na příští dva roky jasnou vizi v oblasti evropské politiky. Pokud chceme jako Češi hrát extraligu v evropské politice, musím stranu výrazně změnit a více orientovat na evropskou politiku. Například povinné kvóty nezměníme tím, že budeme nadávat na Brusel. Musíme prostě obejít politiky velkých států, jako jsou Francie, Velká Británie a Nizozemí, a domluvit se na společném postupu. A pak společně kvóty zablokovat.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek stranu vede téměř pět let. Co se mu za tu dobu podle vás povedlo? Vy osobně byste Pavlu Bělobrádkovi něco vyčetl?

Pavlovi se povedlo především dát straně novou tvář a vytáhnout ji z toho nejhoršího ať už po ekonomické nebo personální stránce. Po odchodu lidí do TOP 09 opravdu byla KDU-ČSL vyprázdněnou slupkou, která neměla obsah a tvar, ale měla obrovské dluhy. A Pavel Bělobrádek, Marián Jurečka, Jan Bartošek, Jan Kasal nebo nenápadný Roman Línek KDU-ČSL posunuli KDU-ČSL opět do velké politiky. Vyčetl bych mu především to, že si nenechal v mnoha věcech poradit a odmítal přijmout konstruktivní kritiku od kamarádů. Někdy se od nás, kteří jsme mu pomáhali, distancoval. A to mi osobně vadilo, přestože jsem byl na to od jiných politiků již zvyklý.

KDU-ČSL by se údajně ráda více otevřela veřejnosti. Klíčovým znakem elektorátu KDU je ale těsný vztah k náboženství. Z jakého důvodu by KDU-ČSL měli volit i lidé nevěřící?

Máme několik sociologických výzkumů k dispozici, které říkají, že by až 17 procent voličů, kteří volí jiné politické strany jako například ODS, TOP 09 nebo ČSSD volilo lidovce, ale že jsou stranou jen pro věřící. A tuto nálepku bychom měli z naší strany sundat a po sjezdu říci, že je to minulost. KDU-ČSL už dávno není žádnou katolickou stranou, ale je stranou otevřenou i pro lidi, kteří chtějí něco změnit. Nicméně nedokázala to prodat veřejnosti, a to je samozřejmě špatně. Je to jedna z věcí, které chci změnit.

V Evropském parlamentu se věnujete tématům imigrace a vnitřní bezpečnosti. Jak na vás působí negativní postoj české vlády k zamýšleným kvótám Evropské komise pro přijímání migrantů? A jak si tento problém aktuálně stojí, co se týče rozhodnutí EK?

Tento postoj je naprosto správný. Česká imigrační politika je ve světě velmi oceňovaná a vnímaná jako propracovaná. Spolupráce Ministerstva vnitra s neziskovým sektorem je na výborné úrovni a osobně bych neuhýbal levicovým hloupostem, které dávají rovnítko mezi kvótami a solidaritou. Kvóty jsou falešnou solidaritou, která krátkodobě pomůže zvládnout příliv uprchlíků, ale dlouhodobě nic neřeší.

Bývalý předseda KDU-ČSL a exministr zahraničí Cyril Svoboda k tomu nedávno řekl, že postoj České republiky k otázce migrantů je odsouzeníhodný, ostudný a drzý. Nepřipadají vám jeho slova příliš tvrdá?

Četl jsem vyjádření Cyrila Svobody v ParlamentníchListech.cz a popravdě s ním absolutně nesouhlasím. Podobný postoj jako my mají například Francie, Velká Británie nebo Nizozemí, které tvrdě kritizují kvóty jako falešnou solidaritu, jež zvýší ve členských státech napětí a posílí extremismus. To jsou státy, které mají bohaté zkušenosti s imigrací a jejich jasné ne vychází z jasných stanovisek expertů. Stejný postoj jako my mají Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Estonsko, Litva a Lotyšsko. Kvóty jsou krátkodobým řešením, které posílí odhodlání některých skupin dostat se do Evropy. Tím, že neexistují v EU hranice mezi státy, se bude chtít většina uprchlíků dostat na Západ, a to rozhodně zhorší vztahy mezi Západem a Východem. Proto bych náš postoj nazval jako příkladný, logický a promyšlený.

Co byste řekl obyvatelům ČR, kteří se migrantů bojí? Lidé se totiž až příliš obávají ortodoxních muslimů, islámu a také možných teroristických útoků. Jak byste tyto občany uklidnil?

Určitě neexistuje rovnítko mezi muslimem a teroristou. Už dnes tady žije několik tisíc muslimů a neměli jsme tu žádné problémy. Nicméně já se lidem nedivím, že mají strach. Poté, co vidí řádění Islámského státu na území Sýrie a Iráku, řada lidí se bojí toho, že to sem také přijde. A proto je třeba tu diskusi otevřít.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Jak budete hlasovat o vydání?

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se jako vlivný člen strany postavíte k hlasování o vydání vašeho předsedy? Podle mě, kdyby na vydání nedošlo, tak tím popřete nejen to, co jste tvrdili v kampani, ale co mi obecně vadí víc, že jako politici vůbec máte nějakou imunitu, která se třeba ani nemusí vztahova...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Myslím, že Ivan Trojan bude litovat.“ Co se dělo po Bratislavě

9:41 „Myslím, že Ivan Trojan bude litovat.“ Co se dělo po Bratislavě

VIDLÁKŮV TÝDEN Promluva herce Ivana Trojana na demonstraci v Bratislavě? „U nás ve sklípku ani v hos…