Europoslanec Niedermayer hájí kontroverzní transatlantickou dohodu. A toto vzkazuje těm, co chtějí sociální stát

28.11.2014 17:18 | Zprávy

ROZHOVOR Není žádná úchylka ani móda, že si evropské země uvědomily, že musí své státní rozpočty udržovat v dobrém stavu, to je poznaná nutnost, odmítá europoslanec a ekonom Luděk Niedermayer výtky levicových ekonomů, že není třeba tolik škrtat na výdajích a ořezávat sociální stát. Stejně tak považuje útoky na připravovanou euroatlantickou smlouvu mezi Spojenými státy a Evropskou unií za demagogické a manipulativní. „Tato smlouva bude mít podle mého názoru celosvětový přínos,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz bývalý viceguvernér České národní banky.

Europoslanec Niedermayer hájí kontroverzní transatlantickou dohodu. A toto vzkazuje těm, co chtějí sociální stát
Foto: TOP 09
Popisek: Luděk Niedermayer

Levicoví ekonomové tvrdí, že Evropa v současné době je záměrně přesvědčovaná, že se musí uskromňovat. Důvodem je, aby se ořezal sociální stát, který je prý největším výdobytkem Evropy, na který může být pyšná. Myslíte si, že je doba na to, aby Evropa v současné době posilovala sociální stát?

Ty argumenty jsou na první pohled pochybné. Nikdo nezasahuje evropským státům do toho, aby si nastavovaly vlastní strukturu rozpočtu. Ty minulé roky naprosto prokazatelně ukázaly, že strategie vysokých deficitů státních rozpočtů je nejen bezohledná vůči budoucnosti, ale zároveň se krátkodobě ukázalo, že čím dál víc zemí mělo problém profinancovat svůj rozpočet. Čili to, že si evropské země uvědomily, že musí rozpočty udržovat v nějakém dobrém stavu, není nějaká móda, to není nějaká úchylka nějakého politického sektáře, ale poznaná nutnost. To nemá žádnou alternativu. A samozřejmě pokud se nějaká země rozhodne provést ty skalní změny snižováním transferů, jiná například jiným způsobem, je věc jednotlivých států, ale protože jsme v Evropě všichni na jedné lodi, tak Evropská unie má samozřejmě eminentní zájem na tom, aby se žádná z členských zemí nedostala do problémů, které jsme v minulých letech viděli s financováním dluhů. Takže to, že chceme fiskální odpovědnost, a tu potřebujeme naprosto nutně, nedeterminuje to, jakým způsobem si budou jednotlivé země eventuální fiskální konsolidaci provádět.

Dlouhodobě se mluví o tom, že eurozóna je ve špatném stavu. Levicoví ekonomové kritizují restrikce, škrty, zvyšování daní, kterým se snaží vyrovnat hospodaření, a tvrdí, že buď by měla být plnohodnotná hospodářská a měnová unie, která by bojovala proti daňovým rájům a redistribuci, nebo že některé země budou muset z eurozóny odejít. Souhlasíte s tím?

Pokud by některé země odešly z eurozóny, jakkoli si to nikdo nedovede představit, jak by to proběhlo, tak by to v žádném případě té zemi nepomohlo řešit potenciální rozpočtový problém a nepomohlo by to ani zbývajícím členům eurozóny, protože by se spustily spekulace, kdo další může eurozónu opustit. To tedy není absolutně žádné řešení. Ale souhlasil bych s tím, že je třeba hospodářskou a měnovou unii, a zejména ta snaha bojování proti daňovým rájům a efektivní výběr daní, je to jak programem Evropy, je to programem G20, protože to se na globální úrovni nedá vyřešit pouze v Evropě. Tato věc probíhá. Samozřejmě kdyby došlo k něčemu, co si můžeme představit jako nějakou silnější fiskální federaci, například kdyby dluhy zemí byly částečně financovány nějakými společnými evropskými dluhopisy, mohlo by to vytvořit prostor pro řekněme aktivnější tzv. proticyklickou rozpočtovou politiku. Ale na to neexistuje dostatečná vůle, která souvisí s tím, že si země v Evropě navzájem nevěří.

Proč si nevěří?

To souvisí s tím, že jakkoli je jasné, že je třeba provádět řadu reforem, víme to tady v Čechách, tak ty země se k provádění reforem nemají.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberálové přinášejí destrukci. Totalita s novým mechanismem, varuje Semín

4:46 Liberálové přinášejí destrukci. Totalita s novým mechanismem, varuje Semín

Současný extrémistický liberálně progresivistický střed, který v podobě vládní koalice pod taktovkou…