Je tu první vláda Andreje Babiše. Nemá předjednanou podporu, nicméně opozice z Demokratického bloku tvrdí, že se nakonec opře o Okamuru a KSČM. Sám Babiš to odmítá, některé zdroje z médií nicméně tvrdí, že do konce prosince by s Okamurou rád dojednal podporu. Mluví se též o vládě s KDU-ČSL a s ČSSD, které se propadají v průzkumech. Jak to celé dle vás dopadne?
Situace trochu připomíná rok 2006, kdy po volebním patu 100:100 poprvé v naší novodobé historii nedostala první Topolánkova vláda důvěru. Protože od tehdejšího prezidenta Václava Klause byl sestavením kabinetu pověřen i podruhé, v lednu 2007 vítěz voleb uspěl. Proto předpokládám, že se historie bude opakovat, jen nevím, zda se přidají jednotliví poslanci z různých parlamentních frakcí, nebo celé kluby. Ve Sněmovně v podobných situacích nikdy zásadový postoj nevydržel déle než půl roku. Pokřikování Kalouskova takzvaného Demokratického bloku to může jen urychlit.
Jaký očekáváte vývoj v ČSSD? Co by strana měla dělat, aby se resuscitovala? Má ještě šanci?
Obávám se, že už svou šanci propásla. Objektivně nám hrozí analogie s vývojem v Polsku a v Maďarsku, což bude znamenat nulové zastoupení levice v parlamentu. Z personální stránky skutečnost, že do Sněmovny se (až na jednu či dvě výjimky) dostali jenom viníci volební prohry, znamená nulovou sebereflexi vedení ČSSD a téměř žádnou možnost případného politického zmrtvýchvstání.
Václav Klaus mladší říká, že by se ODS měla snažit jít do vlády. Špičky strany to odmítají. Co vy si o tom myslíte?
Již od biblických časů bývá zvykem kamenovat proroky. V tomto případě má Václav Klaus mladší pravdu a na jeho slova nejspíš dojde.
Co Demokratický blok? Není to zase mistrovský tah Miroslava Kalouska, jak manipulovat s ODS a s dalšími stranami?
Miroslav Kalousek zase jednou potvrdil, že má velmi kreativní myšlení. Tím, že se mu podařilo přesvědčit ODS o účasti v takzvaném Demokratickém bloku – říkám „takzvaném“ proto, že název podsouvá, že ostatní politické strany v Parlamentu demokratické nejsou – si zajistil daleko větší vliv, než by z volebního výsledku jeho strany vyplývalo. Zároveň tím vytváří virtuální politickou realitu v médiích. Demokratický blok podporovaný demokratickými médii tu stojí proti nedemokratickým xenofobním politickým stranám, které se opírají o dezinformační prokremelské weby. Společně hrdinně bojují proti ruskému a čínskému imperialismu...
Ať už vznikne jakákoli vláda, co by tato země v tuto chvíli potřebovala? Když odhlédneme od toho, jaká vláda vznikne, co je teď pro nás nejdůležitější? A zajístí nám to Babiš?
V současné situaci představuje ten nejdůležitější úkol udržení zbytku naší státní suverenity. Tedy zabránění tomu, aby byl náš ekonomický koloniální statut dokonán i v politické rovině přijetím eura a importem migrantů, které nechceme a kteří nechtějí k nám. S ohledem na napjatou mezinárodní situaci je Babišův program zefektivnění státního aparátu velmi důležitý pozitivní krok. V těžkých dobách je silný a funkční stát nutností.
Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček řekl, že k vydání pánů Babiše a Faltýnka bude hlasovat až ve chvíli, kdy zde bude nezávislá policie a justice. Sdělil též, že teď, když je Babiš kandidátem na premiéra, je v zájmu Česka ho nevydávat, neboť je důležitý. Vondráček byl za tyto výroky kritizován, připojujete se k té kritice?
Nepřipojuji, naopak souhlasím s jeho požadavkem. Orgány činné v trestním řízení (policie, státní zastupitelství a soudy) by si měly uvědomit, že existují kauzy, které totálně podkopaly jejich důvěryhodnost a nezávislost (například soud s bývalou šéfkou Energetického regulačního úřadu Alenou Vitáskovou). Svůj názor vyjádřili i voliči, které snaha o kriminalizaci Andreje Babiše neodradila od jeho masivní podpory.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík