Experti z Izraele nabízejí České republice pomoc s bezpečností. Abychom nedopadli jako země na západě Evropy

02.07.2019 0:00 | Zprávy

ROZHOVOR „O bezpečnostní situaci v konkrétní zemi ani zdaleka nemusí vypovídat fakt, že je hodnocena podle nějakých kritérií jako více či méně bezpečná,“ říká David Bohbot, ředitel vzdělávací izraelské instituce Masada Academy. Jeho kolega Nir Regev, brigádní generál a viceprezident téže instituce, zastával vysokou pozici v izraelské tajné službě. Protože si oba nejsou jisti, že onen ráj, který v Česku ohledně bezpečnostní situace máme, také vydrží, nabízejí u nás know-how ohledně všeho, co se týká moderního pojetí bezpečnosti, ať už jde o technologie, praktický výcvik, kurzy, poradenství nebo metodologii.

Experti z Izraele nabízejí České republice pomoc s bezpečností. Abychom nedopadli jako země na západě Evropy
Foto: Archiv PLTV
Popisek: David Bohbot v pořadu Horké téma

Pracovali jste oba pro izraelský stát. Nyní jsou vaše aktivity čistě privátní?

Bohbot: Masada Academy je soukromá firma, kde je činných několik lidí, kteří v průběhu svého života získali mnoho cenných zkušeností. Všichni jsou mimochodem Izraelci. S kolegou Nirem Regevem bychom chtěli do České republiky přinést poznatky, metodiku a další dovednosti týkající se bezpečnosti. Jde o izraelské know-how. Například firmy, nabízející v Česku služby při ochraně měkkých cílů, mají často o této problematice jen velmi mlhavé představy. Izraelská společnost tím žije.

Proč jste si pro své podnikání vybrali Česko?

Regev: Mezi Izraelem a Českem existuje určitá podobnost. V obojím případě jde o demokratické země se vztahem k Západu. Oba státy jsou úspěšné, i když mají za sebou těžkou historii, tj. Česká republika komunismus a Izrael dlouholetý boj o samotnou existenci. My i vy jsme samozřejmě poznamenáni druhou světovou válkou a na straně Izraele je tu navíc trauma ze šoa, jak říkáme holocaustu. Obě země mají srovnatelně velkou populaci a jsou spíše menší, což zvlášť vyniká, když se podíváme na sousedy. My i vy máme rádi nové technologie a vynikáme v jejich zvládání. Že jsme malí, může však některým lidem vadit. To je ovšem další důvod pro vzájemnou sympatii a spolupráci našich národů.

Pořád nerozumím tomu, proč z celé Evropy nabízíte své know-how právě jen u nás…

Bohbot: Naše země mají dlouholeté velmi dobré vztahy, které se odvíjejí od konce čtyřicátých let, kdy tehdejší Československo pomohlo nově vzniklému Izraeli. Co je mojí další motivací pro preferenci České republiky? Bydlím tady už celých 23 let. Znám dobře prostředí, moje rodina žije také tady. Protože se však v Česku cítím tak dobře, chci také udělat něco pro to, aby vše zůstalo stejné i v budoucnosti. Nejsem si totiž jistý, že onen ráj, který v Česku ohledně bezpečnostní situace máme, také vydrží. S Nirem Regevem, který má skvělé styky v Izraeli a do Česka pravidelně jezdí, se velmi dobře známe a hladce spolupracujeme dlouhé roky. To nás opravňuje doufat, že v České republice najdeme organizace, které ocení naši pomoc.

Váš produkt se týká informačních technologií, logistiky, čeho dále?

Bohbot: Kromě výše uvedeného můžeme nabídnout vše, co se týká moderního pojetí bezpečnosti, ať už jde o technologie, výcvik, praxi, poradenství, metodologii.

Kdo by tedy měl být váš klient?

Bohbot: Chceme oslovit jak úřady na celostátní a krajské úrovni, tak také firmy. Myslíme ovšem i na obyčejné lidi. Některé kurzy, které připravujeme, jsou totiž určené i pro jednotlivce. Je pochopitelné, že nebudeme školit jednu osobu, ale důvodně věříme, že se zájemců sejde víc.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ševčík: Němcům se rozsvítí, až se v Německu zhasne. Co způsobí Trump

12:25 Ševčík: Němcům se rozsvítí, až se v Německu zhasne. Co způsobí Trump

Docent Miroslav Ševčík vnímá návrat Donalda Trumpa jako možnou cestu zpět ke zdravému selskému rozum…