Historik Kelin odhaduje, jaký osud čeká Rusko a Evropu. Brzy prý dojde k těmto změnám

14.08.2015 16:31 | Zprávy

ROZHOVOR Režim Vladimira Putina, nápadně podobný italskému fašistickému uspořádání státu, není schopen zastavit všeobecnou korupci a ekonomickou stagnaci. Obávám se, že poměrně brzy dojde ke katarzi. A ta bývá v Rusku tradičně krvavá. To je pohled historika a zástupce ruské menšiny ve vládní radě pro národnostní menšiny Alexeje Kelina. Také se podrobně vyjadřuje k některým Rusům žijícím v Česku.

Historik Kelin odhaduje, jaký osud čeká Rusko a Evropu. Brzy prý dojde k těmto změnám
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin, prezident Ruské federace

Nemyslíte si, že režim Vladimira Putina přitahuje šrouby směrem k totalitě?

Tento režim ani nemá jinou možnost. Je to jediná varianta, jak se co nejdéle udržet u moci a neskončit před tribunálem. Bohužel ale tento režim, nápadně podobný italskému fašistickému uspořádání státu, není schopen zastavit všeobecnou korupci a ekonomickou stagnaci, která plyne právě ze systému vertikály moci. Tím je zcela paralyzován tvůrčí potenciál většiny schopných, iniciativních a pracovitých lidí, kteří pak ve velkém opouštějí zemi. (Za poslední roky z Ruska emigrovalo více lidí než za období občanské války.) Tento stav bylo možné udržet při velkorysém exportu ropy a plynu za vysoké ceny. To je ale minulostí, a tak napětí v kruzích, které ovládají velký kapitál a silové struktury, stoupá. Právem se obávají jak svých osobních finančních ztrát, tak možné exploze nespokojenosti z poklesu životní úrovně. Pro tento stav se objevil nový pojem „válka kremelských věží“.

Rusko zakázalo přístup na své území některým politikům z Evropy. Z Čechů třeba Karlu Schwarzenbergovi a Jaromíru Štětinovi. Jak bychom na to měli reagovat, když už nějak?

Naštěstí to není moje starost a vidím to spíš jako problém pro Rusko. Prohloubení izolace mu příliš neprospívá. A decentně vycouvat ze současné situace, aniž ztratí tvář před většinou nepříliš přemýšlivých voličů, je pro Vladimira Putina velice obtížný úkol.

Rusko označilo americkou National Endowment for Democracy jako první organizaci za nežádoucí na základě nového zákona. Co vy na to?

Mohu jen opakovat, že demokracie místo autokracie by sice zahájila sérii nezbytných reforem státního aparátu a jeho zefektivnění, současně by ale přivedla nejen vládnoucí špičky, ale i podstatnou část státních úředníků před soud. To v lepším případě.

Jak berou prezident Putin a lidé kolem něj občanský sektor, tedy tu moc bezmocných, jak o něm psal Václav Havel?

Docela profesionálně a s využitím zkušeností mnoha generací KGB se jej daří štěpit a rozeštvávat. Zatím nikdo z opozice, natož z disentu, nedokázal předložit přesvědčivě formulovaný a fundovaně zpracovaný program záchrany Ruska ze současného marazmu. Program přesvědčivě analyzující současné problémy a jejich příčiny a zejména pak formou srozumitelnou pro většinu voličů, popisující nezbytné kroky k nápravě.

Nemyslíte si, že je Ukrajina již tak rozložena, že by si zasloužila určitou formu správy, třeba na základě hlasování v OSN?

Obávám se, že onemocnění společnosti, její léčení a přechod k normálně fungující demokracii je procesem na několik pokolení a musí jej uskutečnit sami Ukrajinci. Jen potřebují odbornou pomoc a získání odborné kvalifikace pro budoucí generaci politiků, kteří se nestačili ušpinit. V tom by mohla EU pomoci nejen Ukrajině, ale ve všech státech postsovětského prostoru, kde totalita trvala mnoho pokolení. Bohužel západní experti výrazně zklamali v Rusku po roce 1991, kdy usilovali o zisk za každou cenu a místo podpory demokratických změn se spojili s místními mafiány. Tak došlo k deziluzi ruské společnosti a ztrátě neopakovatelné šance mít na Východě užitečného partnera. To také přivedlo zpět k moci odchovance KGB. Vzpomeňte, jak dlouho trvala denacifikace. A to v Německu totalitní režim deformoval obyvatele jen zlomek doby, po kterou totalita ničila mentalitu obyvatel SSSR a jeho satelitů. Jakákoli forma vnější správy by byla vnímána jako okupace a k tomuto vnímání by úspěšně přispívala kremelská propaganda.

S tím, co se děje na Zakarpatské Ukrajině, přece nemá Putin nic společného...

Nemusí mít. Nicméně usiluje o návrat k totalitnímu modelu SSSR, který je hlavním zdrojem a příčinou amorálního a zločinného jednání v celém postsovětském prostoru.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberálové přinášejí destrukci. Totalita s novým mechanismem, varuje Semín

4:46 Liberálové přinášejí destrukci. Totalita s novým mechanismem, varuje Semín

Současný extrémistický liberálně progresivistický střed, který v podobě vládní koalice pod taktovkou…