Šéf německé kontrarozvědky Hans-Georg Maaßen dle agentury APA, kterou citovala ČTK, řekl, že 70 až 80 procent migrantů jsou mladí muži od 16 do 35 let, část z nich má bojovou zkušenost, někteří válčili za Islámský stát a někteří mají příkaz k boji. Maaßen řekl, že jeho úřad ví o 7900 islamistech v Německu hájících násilný džihád. Německo a střední Evropa jsou dle něj v ohnisku zájmu Islámského státu, který zde plánuje útoky. Co si o tom myslíte?
Toto byl právě základ pro jeden z mých argumentů, kdy jsem řekl, že se situace mění, a proto jsem i změnil názor ohledně žaloby týkající se kvót. Protože v Polsku je nová vláda, která říká, že nechce kvóty, Švédská vicepremiérka brečí, že nezvládá tohle-tamto, Hollande byl proti Putinovi, teď se s ním chce dohodnout na boji proti Islámskému státu. A i z Německa od tajných služeb a bezpečnostních úřadů přicházejí takové zprávy, které jste citoval.
Takže všechno se mění. Je to dynamické a je třeba na to pružně reagovat, a proto, když si uvědomíme, že nás většinově přehlasovali v těch kvótách, ministry vnitra, a že premiér už pak na summitu EU k tomu neměl co říct, už to bylo mimo hlasování, tak pokud by V4 přišla jako celek, ke Slovensku by se přidala Česká republika, Maďarsko a Polsko, tak je to důležitý signál. Ty kvóty stejně nakonec nebudou, ale byl by to jasný signál, že my, malé a střední státy, máme nějaké názory a že by nás měli začít vnímat. Už mám zkušenost s daněmi. To se nelíbilo, tak mě poslali pryč. Ale více států má větší váhu.
Ale to, co říká ten Němec, to je samozřejmě katastrofa. A francouzský premiér řekl, že tam má 10 tisíc takových potenciálních radikálů. To jsou samozřejmě špatné zprávy.
Je tedy třeba z hlediska bezpečnosti na to nějak reagovat?
Z hlediska bezpečnosti naše vláda přijala všechna možná opatření, určitě nespíme. Počítáme s možnými alternativami. Ale zde již prakticky žádní běženci nejsou, nyní nepřichází a ani se nechystají.
Co dohoda s Tureckem?
Je otázka, zda je to dobrý nápad. Myslím si, že rozšiřovat Evropskou unii a zvolňovat víza není dobrý nápad. A nějakých těch osm států, které dobrovolně mají přijímat uprchlíky, tak to si myslím, že fungovat nebude. Je třeba dát peníze Turecku, ale ať absolutně zastaví ten příliv uprchlíků a ať se dělá selekce mimo Evropu. Ať se tedy financují mimoevropská uprchlická centra. Turecko ale neplní dohody. Turci tam nezaměstnávají běžence, oni je neregistrují. Takže Turecko nefunguje, Řecko nefunguje a uvidíme, jak to dopadne s těmi novými nápady. Jsem na to zvědav.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík