Velkou debatu v minulých dnech vyvolala diskuse, zda se na koupalištích v České republice smí nebo nesmí nosit muslimské plavky, neboli burkiny. Odpůrci argumentují hygienou i tím, že jde o další krůček invaze islámu do našim životů, jde o naše další ústupky a jejich výhry. Někteří lidé ale zase argumentují tím, že nevidí důvod nařizovat někomu, jak mají vypadat jeho plavky. Navíc před sto lety jsme se koupali také mnohem více zahalení. Kdo z nich má pravdu? A vám by vadily burkiny na veřejných koupalištích?
Těm, kteří argumentují tím, že nemůžeme nařizovat a že jsme se před sto lety taky koupali jinak – těm bych vzkázal, že to je stejný argument, jako že jsme před 300 lety nosili brnění. To je prostě naprostá zhovadilost. Já to vnímám tak, že to je provokace. Je to prostě provokace, co to udělá. Jde opravdu o ten krůček za krůčkem, kdy se najednou vzpamatujeme a budeme všichni v mešitě. Já to schválně nadsazuji. Ale myslím, že to je provokace. Pobuřuje mě to.
Jak už jsme řekli, odpůrci burkin poukazují na to, že my opět ustupujeme, ale nedej bože, že by se české turistky chtěly promenádovat v muslimských zemích v plavkách. Je v tomto případě vůbec nějaké východisko? Schválit burkiny jen v případě, pokud my budeme mít stejná práva a možnost řídit se svými zvyky i v muslimských zemích?
Taková dohoda s muslimskými zeměmi neexistuje. Oni tam zfackují naše turisty v každém případě, ať dohoda nebo nedohoda. Já si myslím, že české turistky by se měly v muslimských zemích koupat tak, jak je to tam ve zvyku, s tím, že v těch letoviscích tam tento problém není. A české turistky je určitě nebudou chodit provokovat na nějaké jejich speciální lidové pláže. V každé zemi by se měly ctít zvyky té země. Kdo to nedělá, riskuje prostě, že dostane přes hubu. Tak to je.
Tento problém – a následná, možná i bouřlivá diskuse – vyvolal u některých lidí poměrně velkou averzi. Stalo se, že na pražském koupališti začala jedna žena muslimku, která se koupala, kopat a škrtit. Co na to říkáte?A nebude to nakonec tak, že veřejné diskuse vyústí nakonec k násilí, ať z jedné nebo z druhé strany?
Ano, samozřejmě. Pokud se to nevyřeší a nevyřeší zásadně, to znamená, ať si burkiny vezme v koupelně, ale ne na plovárnu v Podolí. Ty incidenty se budou množit a jediné, jak jim zabránit, je, že tam prostě tu ženskou, v tom obalu plátěným nebo co to je, prostě nepustí.
Obrovskou diskusi vyvolal svým vyjádřením i senátor Jiří Čunek. Ten na adresu Prague Pride pronesl: „Je to pochod smrti pro stát, pro Evropu, pro naši civilizaci, když stát bude tyto skupiny podporovat a uznávat jako rodiny.“ Souhlasíte s ním? A proč podle vás tradiční rodiny ztrácejí čím dál více na významu – čím dál tím více lidí žije singl, lidé čím dál méně uzavírají manželství...
Samozřejmě, Čunek má pravdu. Ono je to složitější, než to Čunek řekl. Ale já mám také sklon k jednoduchým řešením, považuji je za správná. Má úplnou pravdu. Rodina se rozpadá, protože naše kultura upadá. Upadá prostě křesťanská kultura, euroatlantická civilizace. Stáváme se slabšími a slabšími, zranitelnými. Nakonec vždycky převálcuje ta silnější skupina ty slabé. No, pánbůh s námi.
Senátor také uvedl, že sexuální orientace je v mnohých případech volba, že to říkají odborníci. „V mnohých případech je to vrozená danost. Tak, jak se někdo narodí bez nohy, tak se někdo narodí s jinou sexuální orientací. Pochod LGBT, kteří prohlašují, že jsou úplně stejní jako rodiny, je v tomto smyslu stejný jako pochod jednonohých, kteří tvrdí, že mohou na ‚vojenskou přehlídku‘. Musíme přijmout zákony přírody a především přijmout každý sám sebe se svými přednostmi i handicapy. Neznamená to ale, že jsme tím vyřazení ze společnosti. Každý z nás má jiný úkol a může společnost obohatit jiným způsobem. Nemůžeme ale říkat, že LGBT je také rodina. Stát má rodinu podporovat jako svou jedinou budoucnost a ostatní tolerovat." Co k takovému názoru uvést? Jaká by měla být politika státu vůči rodině a sexuálním menšinám?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora