Miloš Zeman je zhruba v polovině svého prezidentování. Lze si v obecnosti říci, že šlo o úspěšné dva a půl roky? Je dobře, že se prezidentem stal zrovna Zeman, a ne Karel Schwarzenberg? Co by dnes bylo v Česku jinak?
Úspěšné pro Českou republiku ohledně toho, jakou má hlavu státu? Prezident Zeman je nepolepšitelný eurohujer. Rozhodl se pro tuto svou víru už dávno, a i když už dnes dobře zná tragické stránky bruselské eurocentralizace, ze své víry navenek nesleví, příliš do ní investoval. Ale není podle mne tak hloupý, aby si na unijní tuposti nezanadával, když ho nikdo neslyší. Je však určitě dobře, že se prezidentem nestal ten ještě větší eurofanatik, který kandidoval proti Zemanovi. Co by bylo jinak? Dnes si na samostatnou zahraniční politiku ještě aspoň hrajeme, se Schwarzenbergem bychom ji už ani nepředstírali. Plus miliony lidí hlavně na venkově by měly pocit, že jim vládne cizinec, který o nich nic neví.
Zeman se vydal poměrně aktivně na pole zahraniční politiky. Kritizoval sankce proti Rusku, navštívil Moskvu a metropole dalších postsovětských států, rovněž jel do Číny. Co z jeho ,,východní" politiky lze chválit a co ne? Dle expertů zanedbává tradiční pojetí lidských práv a preferuje dělání byznysu... Je to dobře? Je něco, co se mu v oblasti vztahů s někdejším SSSR a Čínou nepodařilo, byť o to sám stál?
Zemanova „východní“ politika je v zásadě dobrá, i když má občas podobu chytré horákyně. Nevím, dle kterých „expertů“ zanedbává tradiční pojetí lidských práv. Upírá snad někomu právo na život, na majetek, na osobní svobodu? A co že se mu nepodařilo? Asi to trapné kličkování před vojenskou přehlídkou na počest výročí osvobození od německého nacismu.
Islám, imigrace, islámský stát... Zde prezidentův hlas zní jasně: Odmítá přijímání muslimských uprchlíků, Islámský stát srovnává s nacismem, vybízí k ostraze hranic před imigranty. Liberální komentátoři tvrdí, že se podbízí xenofobním pudům české veřejnosti. Postupuje v tomto tématu Zeman správně? Má šanci zlepšit si u české veřejnosti ratingy popularity skrze hraní na tuto notu, či dokonce výrazně posílit svou pozici? Kterými výroky v oblasti imigrace a islámu spíš prospěl, a kterými spíše uškodil?
Názor na potřebu čelit invazi přistěhovalců z chudých rozvrácených zemí má Zeman správný. Jeho militantní výroky proti takzvanému Islámskému státu jsou však nejen výrazem nepochopení problému, ale vlastně i projevem té politiky, která tu invazi dala do pohybu. Té politiky západních zemí, která má podobu napadání vybraných neoblíbených režimů kdekoli po světě, jejich svrhávání, otevírání dveří chaosu a vnucování lidem ve zcela cizích zemích, jak mají žít. Islámský stát je umělý problém, je to jen vedlejší produkt západní politiky. Nechme lidi v zemích s odlišnou kulturou žít odlišně. Ani Zeman nemá právo říkat, kdo má či nemá vládnout v oněch končinách. Snaha za každou cenu cpát jim naše dobra přinesla desítkám milionů tamních obyvatel utrpení a stojí i za současnou vlnou přistěhovalců. Nemontujme se do cizího a chraňme si své.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík