Po útoku na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo se začalo i v našich končinách intenzivně diskutovat o islámu. Vy jste napsal na blogu, že islám za nic nemůže. Že za tím stojí frustráti. Jak jste to myslel, kdo jsou frustráti?
Jsou to lidé, kteří nenašli společenské uplatnění, jsou kvůli tomu nešťastní, frustrovaní. Když najdou ideologii, byť zrůdnou, která jim dá smysl života, jsou schopni jakýchkoliv zločinů viz mladí příslušníci SS, Hitlerjugend, mladí bolševici a v současnosti lidé jako Coulibaly a spol. (Amedy Coulibaly, terorista střílející u pařížského metra a v obchodu s košer potravinami - pozn. red.)
- TÉMA: Masakr v Paříži
Problém není tedy v islámu, ale v těchto nespokojených lidech, kteří si zvolí nějakou ideologii, v jejíž jménu páchají zločiny?
Oni si ji nezvolí. Potřebují svého guru. Tedy toho, kdo tuto ideologii vykládá násilně. Dá jim iluzi, že pokud frustráti někoho zabijí, stanou se mučedníky a slavnými. Místo práce jim dá smysl života násilí.
Co má Evropa a vlastně i svět dělat v obraně před radikálními islamisty?
Pokud jsou radikální islamisté občany evropských zemí, podléhají stejným zákonům jako všichni ostatní. Koneckonců občany evropských zemí jsou i sérioví vrazi, kteří mohou dostat doživotí. A doufám, že je všichni dostanou. Nejde tedy o nic jiného, než uplatnit zákony.
A s takzvaným Islámským státem?
Současná ozbrojená akce vedená Amerikou a dalšími mocnostmi je dostatečná a omezí ho.
Prezident Zeman navrhl společnou ozbrojenou akci proti Islámskému státu. Souhlasíte s ním?
Tady existuje cílená ozbrojená akce, letecké údery jsou prováděny. Myslím, že je to adekvátní odpověď. Nějaká křižácká válka nebo džihád proti džihádu, jak to navrhl Miloš Zeman, je rétorické cvičení.
Co mohou tradiční demokratické strany učinit, aby zabránily případnému vzestupu radikálních stran typu Národní fronty ve Francii?
Žádný vzestup není. Největší úspěch zaznamenaly radikální strany v době Jörga Haidera v Rakousku, kdy byly dokonce ve vládě. Další úspěch měl Wilders v Nizozemí. Co se týče Národní fronty Marine Le Penové – je sice hodně pravicová, ale není zase až tak radikální jako tyto strany. Tradiční strany nemohou dělat nic jiného, než nabízet seriózní řešení voličům ohledně bezpečnosti, musí vytvořit dojem spravedlnosti a toho, že stát je schopen se o občany postarat. Politici nesmí působit směšně jako prezident Hollande, musí působit jako státníci.
Hrozí nám islamizace Evropy, jak varuje mimo jiné poslankyně ODS Jana Černochová?
Myslím, že kolegyně Černochová si potrpí na silná prohlášení. V tomto případě se to dá označit za hloupost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban