Mináři, doučit matematiku... a potom kádrujte! Drbohlav z Trikolóry žene chvilkaře z náměstí do politiky

03.07.2020 19:00 | Zprávy

ROZHOVOR „Přál bych jim, aby místo milionu chvilek sehnali třeba milion hlasů a šli do politiky,“ vzkazuje 1. krajský místopředseda hnutí Trikolóra v Karlovarském kraji Matěj Drbohlav Mikuláši Minářovi, který v posledních týdnech obešel předsedy opozičních stran, aby zkoordinoval jednotlivé kroky. Drbohlav projevuje úctu Miladě Horákové a vyjadřuje naději, že občané rozliší důstojnou připomínku politické vraždy a něčí politické PR. Přál by si, aby komunisté dokázali více kriticky nahlížet na svou vlastní minulost. Mladý politik se vyjadřuje také k nepokojům v USA a k překotným kulturním a dalším změnám, ke kterým ve světové velmoci dochází ve jménu boje proti rasismu. „Apolena Rychlíková jako představitelka radikální a progresivní levice vidí diskriminaci úplně ve všem,“ odmítá pak Drbohlav rázně představy, že rasismus je všudypřítomný i v Česku.

Mináři, doučit matematiku... a potom kádrujte! Drbohlav z Trikolóry žene chvilkaře z náměstí do politiky
Foto: Repro Facebook
Popisek: Václav Klaus ml. a Matěj Drbohlav (Trikolóra)

Spolek Milion chvilek má nový plán, jak zajistit konec Andreje Babiše. Mikuláš Minář s Benjaminem Rollem obešli předsedy opozičních stran, které považují za demokratické. Dali jim cíl – získat v příštích volbách alespoň o 31 sněmovních křesel více. Jak se na kontakty Milionu chvilek s předsedy parlamentních stran díváte?

Žijeme ve svobodné zemi, ať se každý schází, s kým chce. Aktivity Milionu chvilek vnímám veskrze politicky, takže je normální, když dělají politiku. Nicméně bych jim přál, aby do ní vstoupili, aby sehnali místo milionu chvilek třeba milion hlasů a pak by jim to stačilo třeba i na víc než na 31 křesel. 

A co říct na drobnou chybu, které se chvilkaři dopustili během počítání? Těch 31 mandátů navíc by opozici, po vyloučení Václava Klause ml. z ODS, na většinu nestačilo.

Tak, ono by se to počítalo až s novými volbami. Ale souhlasím, že je dobré se nejprve naučit počítat... a až poté začít někoho kádrovat. 

V letošním roce se hojně probírá odkaz Milady Horákové. Co říkáte na způsoby, kterými byla památka Horákové připomínána? V obecním rozhlase mnohých měst kupříkladu zazněly úryvky z procesu s Miladou Horákovou, stejně tak tomu bylo i v amplionech pražského metra. Je formát nynějších vzpomínek přehnaný?

Milada Horáková je symbol. Symbol zrůdnosti padesátých let a také toho, že silná a statečná žena s názorem se  nenechala zlomit ani ve vězení. Za to jí patří hluboký obdiv a úcta. Je jasné, že když je to letos 70 let, že to je vhodná příležitost si celý ten kontext připomenout. No a někdo do toho tahá politiku a hřeje si svou polívku. Dost věřím našim lidem, že rozliší důstojnou připomínku politické vraždy – a vlastní politické PR lidí, kteří jí odvahou nesahají ani po kotníky

Téma popravy Milady Horákové je velmi citlivé; komunisté v politickém procesu sáhli na život ženy. Máme po sedmdesáti letech od tohoto činu odmítnout začlenění komunistů do demokratické společnosti? Je chyba, že po roce 1989 nikdo komunisty nezakázal?

Pokud se měli komunisté zakázat, mělo se to stát hned někdy v roce 1990.  Cokoliv podobného dělat teď by bylo nesmírně nešťastné a jen by to ve společnosti vybudilo zbytečné emoce. Kauza Koněv budiž příkladem. Nerad bych spojoval dnešní KSČM s děním padesátých let. O co ale stojím, aby komunisté dokázali více kriticky pohlížet na svou minulost.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

19:11 Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

Naprostá většina občanů bývalého Československa prožívala poslední měsíce roku 1989 v napjatém očeká…