Mluvili jsme s Barborou Snopkovou, která stála i u zrodu NBÚ: Bojuji stále za své očištění. A toto jsem zažila ve vězení...

30.01.2015 11:16 | Zprávy

ROZHOVOR Barbora Snopková patřila v minulosti k vlivným lidem sociální demokracie a administrativy vlády tehdejšího premiéra Miloše Zemana. V letech 1998 až 1999 byla poradkyní ministra financí Ivo Svobody. Oba dva nakonec byli policií obviněni z podílu na tunelování mělnické Liberty, a tak oba museli nejprve opustit své funkce a později nastoupit i do vězení.

Mluvili jsme s Barborou Snopkovou, která stála i u zrodu NBÚ: Bojuji stále za své očištění. A toto jsem zažila ve vězení...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Barbora Snopková

Jak ParlamentnímListům.cz Snopková prozradila, nemíní se vzdát ani poté, co si trest odpykala a snaží se udělat maximum, aby její jméno i jméno v současné době vážně nemocného Iva Svobody, bylo očištěno. Hledá důkazy, listiny, jedná se soudy, píše dovolání i odvolání. A poznává, jak sama říká, jak je nebezpečné, když lidé posuzují vše jen černě nebo bíle. Zavzpomínala však mimo jiné například i na období, kdy v České republice vznikl Národní bezpečnostní úřad (NBÚ).

Paní Snopková, kauzu kolem mělnické Liberty, kterou jste si prošla, dnešní mladí lidé už téměř neznají. Nicméně i ti starší možná netuší, že vy jste byla jednou z těch osob, které stály u zrodu Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Jaká tam byla vaše role?

Jak bývalo zvykem, když bylo třeba něco vyřídit, tak byla Barbora. A tak jsem do toho vstoupila. Pánové Tomáš Kadlec a Martin Hejl ještě s jedním jejich kolegou se tenkrát obrátili na Miloše Zemana (byl v té době premiérem), že musí vybudovat NBÚ. Ale že oni umějí tu bezpečnost, ale neumí takové ty praktické věci, jak se třeba vůbec zakládá instituce a podobně. No a Miloš se tedy rozhlédl, kývl a řekl: ‚Barboro, zařiď to‘. Tak jsme se do toho společně dali. Já řešila ty praktické i personální záležitosti, oni řešili bezpečnost. Pamatuju si, že problém byl třeba sehnat budovu, ve které by NBÚ měl sídlit. Přitom v době, kdy jsem ještě pracovala jako ředitelka Odboru národních účtů na statistice, tak jsem měla povinnost vyjadřovat se k řadě rozhodnutí. A už tehdy jsem upozorňovala, že při té překotné privatizaci, co vypukla v devadesátých letech, bude problém, abychom si nevylévali vaničku i s dítětem. A že je nutné udělat si evidenci státních budov, které budeme v souvislosti s novou rolí potřebovat. Samozřejmě se však nic z toho nestalo. Proto jsme pak poměrně složitě museli tu budovu pro sídlo NBÚ hledat.

A ty problémy pramenily z nějakých majetkových nejasností nebo z toho, že bylo náročné najít objekt, aby vyhovoval nějakým bezpečnostním kritériím?

My jsme tenkrát skutečně jezdili po různých objektech podle těch parametrů, které musí budova NBÚ splňovat z důvodu bezpečnosti. Měli jsme seznam nemovitostí, nad kterými měla zástavu Komerční banka nebo Fond národního majetku, a ty jsme objížděli a koukali jsme, jestli mezi nimi není některá budova ta pravá. Nakonec jsme objevili tu, ve které nyní úřad sídlí, i když jsem tenkrát vůbec netušila, komu ta budova vlastně patří. Stát ji totiž předtím dobrovolně prodal… Což tedy byla chyba. Ale tak to vypadalo v řadě věcí. Proto v té době Miloš Zeman věřil, že Ivo Svoboda i já jsme schopni mu v mnohém pomoci. Pravdou ale je, že to se nelíbilo celé řadě lidí. A nakonec se to i projevilo.     

Pokud zůstaneme ještě u NBÚ. Často se o tomto úřadu hovoří nyní v souvislosti s prezidentovým kancléřem Vratislavem Mynářem. Myslíte, že je v pořádku, pokud nemá už dva roky bezpečnostní prověrku?

Já se domnívám, že by tu prověrku měl mít, ale nejsem schopná rozlišit, kolik údajů má k dispozici proto, aby o ní rozhodl, NBÚ, a jaký podíl případné „viny“ je případně na straně toho kancléře. Vím jedno, že termíny toho, než se o ní rozhodne, jsou poměrně dlouhé…

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Zuska: Ďábel zůstal, covid byl jen první převlek. Má vlast je ničena

12:16 Petr Zuska: Ďábel zůstal, covid byl jen první převlek. Má vlast je ničena

Premiéra inscenace PRO MOU VLAST v Divadle na Vinohradech, ale také nynější společenská situace a to…