Na Klause mířili pistolemi, prozradil Jakl. Rozhodně nepodceňuji nebezpečí saracénských nájezdníků. Tohle si k nám nedovolil ani Sovětský svaz, EU ano

28.05.2015 4:43 | Zprávy

ROZHOVOR Bývalý tajemník prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl říká, že Klausův podpis Lisabonské smlouvy hájit nebude, ale tehdy na Klause mířilo několik „pistolí“. Přidělovat kvóty na imigranty si vůči nám nedovolil ani Sovětský svaz, EU ano. EU způsobuje demontáž naší kultury, proto bychom měli co nejdříve z tohoto spolku „zmaru“ odejít a hájit vlastní hranice.

Na Klause mířili pistolemi, prozradil Jakl. Rozhodně nepodceňuji nebezpečí saracénských nájezdníků. Tohle si k nám nedovolil ani Sovětský svaz, EU ano
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ladislav Jakl, tajemník bývalého prezidenta Klause

Evropská unie chce řešit příliv imigrantů z Afriky tím, že členským státům EU přidělí kvóty. Dokonce se pro nás už zveřejnila některá čísla. Co si o tom myslíte?

Jednou věcí je přijímání či nepřijímání uprchlíků. O tom můžeme vést obsáhlou domácí debatu. Ale přidělovací kvóty jsou naprostým pošlapáním svrchovanosti našeho státu, to si vůči nám nedovolil ani Sovětský svaz za socialismu. Pokud mají naši politici zbytky hrdosti, je jejich povinností se tomuto diktátu vzepřít. A to bez ohledu na to, co si o samotných uprchlících myslí. To ať uplatní v oné domácí debatě. 

Co říkáte na argumenty, že máme povinnost přijímat uprchlíky z Afriky, protože za dob komunismu české emigranty přijímaly západní země?

Tak ať je dobrovolně přijímají ve svých domovech ti, kteří od nás tehdy emigrovali. Ne povinně ti, kteří tu zůstali. Ti žádný morální dluh nemají.

Václav Klaus napsal, že „možnost Evropské komise, aby jednotlivým zemím autoritativně určovala, kolik migrantů mají přijmout, je přímým důsledkem přijetí Lisabonské smlouvy. Bez ní by takový ‚úkol‘ z Bruselu nemohl přijít.“ Nebyla tedy chyba, že Václav Klaus ratifikoval svým podpisem Lisabonskou smlouvu? Jeho podpis tam je a nikdo ho nesmaže. Nenese tedy i on díl odpovědnosti? Byl přece prezidentem republiky. A bylo to jeho suverénní ústavní rozhodnutí ratifikovat. Nebo na něj Van Rompuy mířil pistolí?

Ano. Takových „pistolí“ bylo dokonce mnohem víc. Bylo to bolestné rozhodování, kde jiné varianty mohly být ještě horší. Já tehdejší podpis hájit nebudu. Jsem ale rád, že mě takové rozhodování nikdy nepotkalo osobně. 

Nezalitujete někdy, že Václav Klaus například raději nerezignoval nebo že nešel do střetu s Ústavním soudem, který by ho třeba i odvolal, ale že by tím Václav Klaus vyšel z prezidentské funkce s naprosto čistým štítem a mohl se případně vrátit do politiky a mít mnohem větší podporu veřejnosti, než má dnes, a pro tuto zemi ještě řadu věcí vykonat?

Jistěže zalituji. Každou chvíli. A od samého počátku. Ale mně se to mluví, já jsem tu přímou odpovědnost za důsledky případného nepodpisu nenesl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberálové přinášejí destrukci. Totalita s novým mechanismem, varuje Semín

4:46 Liberálové přinášejí destrukci. Totalita s novým mechanismem, varuje Semín

Současný extrémistický liberálně progresivistický střed, který v podobě vládní koalice pod taktovkou…