Nejen lékaři mají směšné platy, říká senátní kandidát, profesor medicíny

08.10.2014 7:21 | Zprávy

ROZHOVOR Nerad odcházím od rozdělané práce a jako předseda Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku bych rád dokončil obnovení a zjednodušení postgraduálního vzdělávání lékařů, vyvolal polemiku politiků i zdravotníků na téma stále se zvyšujícího počtu odchodů lékařů do zahraničí, prozradil ParlamentnímListům.cz senátor prof. Mudr. Miloš Janeček CSc.

Nejen lékaři mají směšné platy, říká senátní kandidát, profesor medicíny
Foto: senat.cz
Popisek: Miloš Janeček

Pane profesore, ve svém posledním textu jste se věnoval popisu svého působení v Úrazové nemocni v Brně. Negativně z toho vychází jak někdejší náměstek ministra zdravotnictví Šnajdr, tak současný brněnský primátor Onderka. Jde o mylný, nebo oprávněný pocit?

V květnu 2005 jsem se stal po řádném výběrovém řízení ředitelem Úrazové nemocnice Brno. Nemocnice byla v čele české traumatologie a byla v ní první spinální jednotka v ČR. S kolektivem jsem zpracoval komplexní program rozvoje nejen ve stávajících budovách, ale i s využitím prázdných budov bývalé městské nemocnice Koliště. Byla zpracována studie na přístavbu urgentního pavilonu s heliportem a parkovištěm pro zaměstnance i veřejnost. Došlo však k politické změně, ministrem zdravotnictví se stal Dr. Julínek a náměstkem Bc. Šnajdr. Nemocnice nebyla zařazena do rozvoje traumacenter a pan ministr přišel s nápadem, že jeho „jeřábovou metodou“ přesune do FN Brno – Bohunice. Brzy se prokázalo, že by šlo jen o špičkové traumacentrum a spinální jednotku, proběhla řada emotivních jednání, kdy jsem s tímto postupem nesouhlasil. V září 2007 jsem byl panem náměstkem Šnajdrem z funkce ředitele odvolán. Způsob jeho chování byl nadřazený vůči mně nejen jako řediteli nemocnice, ale i univerzitnímu profesorovi. Primátor Onderka se tehdy v dané problematice stran zrušení ÚN nijak neangažoval.

Další věcí, na kterou upozorňujete, je společný projekt nemocnice u Sv. Anny a americké Mayo Clinic, kdy už bylo proinvestováno mnoho peněz. Řádově stovky milionů. Co bylo původní myšlenkou projektu a kam peníze mizí?

Společný projekt FN u sv. Anny a Mayo Clinic se jmenuje ICRC. To začínalo jako prostý projekt modernizace I. Kardioangiologické kliniky za cca. 450 mil. v roce 2005. Duchovním otcem projektu byl MUDr. Kára, který předkládal několik verzí tohoto projektu. Ty ovšem schvalovali ředitelé dr. Kraus a zejména Ing. Koška. Za prolobbováním tohoto megalomanského projektu stál potom MUDr. Pohanka, náměstek ministra zdravotnictví za éry MUDr. Ratha. Postupně se přepracovávaly projekty a další růst nákladů nastal po jmenování MUDr. Julínka do funkce ministra. Původní částka se zvedala na 750 mil. v roce 2008 a dále běžela čísla 1,4 mld., 2,4 mld., 3,7 mld. a dnes se hovoří o sumě někde mezi 4 a 5 mld. korun. Z původního malého projektu se tak stal otesánek, aniž se vědělo, co se v ICRC bude přesně dělat, jaké jsou podmínky smlouvy s americkou stranou a kdo bude financovat provoz budov a zařízení. Zcela nedostatečná byla komunikace s vedoucím projektu Dr. Stokinem, který nastoupil po odvolání dr. Káry. Trpělivost dochází i americkým partnerům a tak současný ministr dr. Němeček musí řešit propojení ICRC s FN USA a tento otesánek zatím jen v letošním roce spolknul cca. 600 mil. Kč. Další asi 1,3 mld. dluhu čekají, až z peněz daňových poplatníků do tohoto projektu natečou.

Popsal jste některé nešvary a problémy resortu zdravotnictví. Jelikož jste senátorem šestý rok, zažil jste mnoho funkcionářů. Jak v této souvislosti vzpomínáte a hodnotíte jména jako Heger, Julínek, Šnajdr, Němeček?

Na dr. Julínka a Bc. Šnajdra vzpomínám velmi nerad, protože jejich chování bylo vždy arogantní a řízeno pouze osobními zájmy. ÚN i zdravotnictví jako celek jim bylo lhostejné. Doc. Heger mě velmi zklamal, protože měl dostatečně dlouhou dobu, aby mohl vyřešit palčivé problémy českého zdravotnictví, jako zvýšení platů lékařům, zjednodušení systému postgraduálního vzdělávání či jejich odchody do zahraničí. Současný ministr Dr. Němeček zatím nepředložil nic konkrétního kromě návrhu na zrušení zdravotnických poplatků a není ochoten řešit například obsazování postů ředitelů některých nemocnic konkurzem. (FN u sv. Anny, FN Brno) Zrušil také výběrové řízení na funkci ředitele nemocnice na Homolce a dosadil tam pana Olivu, manažera z oblasti farmacie a petrochemie a polymerů. Na dotaz novinářů, kde dotyčného objevil, sdělil, že mu byl doporučen z důvěryhodných kruhů. To, myslím, hovoří za vše.  

ParlamentníListy.cz před dvěma týdny jako první médium v zemi uveřejnily některé pasáže z deníků vězněného bývalého ředitele nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého. Aniž bychom chtěli vstupovat do vyšetřování, jistě jde o závažnou kriminální činnost, která je spojená s předražováním nemocničních zakázek. Sledujete tuto kauzu, a pokud ano, co na ni říkáte?

Uvedenou kauzu znám pouze z médií, ale i tyto informace svědčí o závažné trestné činnosti ředitele Dbalého. Mám obavu, že kdybychom prošli zpětně řadu velkých i menších nemocnic, našli bychom stejné problémy i jinde. Potvrzují to poslední audity, které jsou vehementně zpochybňovány řediteli postižených nemocnic i ministrem Němečkem.

  • Vše o komunálních volbách zde

České zdravotnictví je oproti západnímu nesrovnatelně levnější, až směšně levné. Souhlasíte s tímto tvrzením?

České zdravotnictví je stejně kvalitní, jako to západní a nepochybně levnější není. Nákupy přístrojů, investice do zastaralých budov, přístavby nových komplexů, to vše zdravotnictví značně prodražuje. To, co je nesrovnatelně nižší, je odvod státu za děti a seniory a o několik procent nižší vklad státu v DPH oproti západním zemím. Vysoká úroveň je udržována směšně nízkými základními platy lékařů i zdravotnického personálu, na jejichž úkor zdravotnictví doposud funguje.

Myslíte, že by se za lékařskou péči mělo platit, byť symbolickými poplatky?

V rámci svojí kampaně jsem měl možnost mluvit s mnoha seniory, z nichž většina s poplatkem 60kč za den pobytu v nemocnici nemá problém. Ostatní poplatky, kromě poplatku za pohotovost, by se měly zrušit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tragické nepochopení role BIS ve státě.“ Radek Vondráček dal slovo. Po volbách zákrok

18:44 „Tragické nepochopení role BIS ve státě.“ Radek Vondráček dal slovo. Po volbách zákrok

Cenzoři mají čas do voleb, pak bude opět na prvním místě svoboda projevu. V rozhovoru pro Parlamentn…