Při hodnocení rizik masivní invaze migrantů jsou nejčastěji skloňována bezpečnostní rizika, ať už ve smyslu terorismu či obecné kriminality. Pokud je vůbec zmíněno zdravotnictví, pak ve smyslu odhadů nákladů na zdravotní péči o migranty. Riziko zavlečení přenosných onemocnění se podle některých hlasů podceňuje a je odbýváno argumentem, že k nám ročně přijíždějí miliony turistů z celého světa a nikdo to neřeší. Je tedy reálné obávat se zavlečení nebezpečných infekcí migranty?
Ale jistě, i když nečekám katastrofický scénář. Před staletími Evropané jako imigranti zavlekli na americký kontinent neštovice a zdecimovali původní indiánské obyvatelstvo. Nicméně takovým Veronikám Žilkovým či obrýleným nádražním vítačkám, perzonifikujícím úsloví o opěrce jízdního kola, je třeba rozmlouvat nadšení nad přílivem samců.
Jak se v problematice zdravotních rizik orientovat? Čeho se bát?
Je samozřejmě možné získat informace od specialistů – odborníků na tropickou a cestovní medicínu, ale nedoporučuji to. Týden neusnete hrůzou, co všechno může člověka potkat. Nicméně epidemiologická situace, týkající se některých závažných onemocnění, je v zemích původu migrantů varující.
Jak by se tedy měly ohrožené cílové země bránit, jaká opatření přijímat?
Samozřejmě nejlepší je důsledná ochrana hranic. Ani po letech migrační invaze není vedení EU schopné nelegální migraci zabránit, ba ani regulovat. Na australský kontinent neproniklo jediné plavidlo s nelegály ze sousedních muslimských zemí. A že to zkoušela... Všechna plavidla byla nasměrována do vymezených lokalit mimo Austrálii, kde byly žádosti o azyl zkoumány a jen úspěšní azylanti mohli do země vstoupit. Však také všichni, kteří mají z migrace byznys (neziskovky, všelijaké nestátní pseudo lidskoprávní organizace, pašeráci lidí) australské vládě nemohou přijít na jméno.
Austrálie je ale daleko. Tady vládnou úředníci EU a některé vlády...
Bohužel. Obecně lze říci, že vinou představitelů EU a některých vlád jsou porušovány nejzákladnější zákonem dané principy veřejného zdravotnictví a ochrany obyvatel. Ale konkrétně. Evropou se donedávna valily hordy jakýchsi lidí zjevně mimoevropského původu. Bez zadržení, registrace, ztotožnění. Za sebou zanechávali hory odpadků, fekálií a vyděšené obyvatele. Oni však šli neomylně dál, zlákáni vábničkou Lorelei Merkelové.
Lze vůbec dodržovat pravidla ochrany obyvatelstva za migrační krize?
Masivní invazi z roku 2015 a částečně i 2016 nebyly schopny bezpečnostní služby zvládnout. Nezbytné jsou registrace a ztotožnění. Většina migrantů svůj pas ztratila (na rozdíl od mobilů a tabletů), případně se prokazovala pasy falešnými. Pouze se znalostí země původu lze spekulovat o zdravotních rizicích (a ovšem i bezpečnostních). Podmínkou je detence, vždyť tito lidé porušili zákon. A zdravotní důvod je tu také. Němcům se nedaří dohledat desetitisíce migrantů a neúspěšných žadatelů o azyl. Asi se toulají a obdivují krásy Německa.
Jak zacházet s úspěšnými žadateli?
Udělení azylu je vůči společnosti zodpovědný akt a zdravotní hledisko by mělo mít v tomto procesu právo veta. Úspěšný azylant by neměl být:
1. epidemiologickou hrozbou pro naše lidi,
2. mimořádnou a nepřiměřenou zátěží pro náš zdravotní systém.
Tak tedy Ad 1.
Vyloučit rozšíření infekčního onemocnění by mělo být nepřekročitelnou podmínkou. A to není snadné. Mnozí migranti o své nemoci nevědí. Zdravotní záznamy a statistiky ze zemí původu jsou nespolehlivé či nedostupné. Navíc migranti se mohli dostat do kontaktu v průběhu cesty. Často pobývali v různých táborech v žalostných hygienických poměrech.
Pomohlo by budovat tábory s kvalitním sociálním zázemím?
To je jen část problému. Civilizační úroveň a hygienické návyky těch lidí to nezmění. Zkušeností mám dost. V době budování socialismu jsme dodávkami kalašnikovů a kanónů podporovali národně osvobozovací boj lidu Afriky a Asie. A platili jsme vysokoškolská studia dětí bojujících potentátů. Tito „studenti“ měli pro některé slečny kouzlo. Dávali jim tuzexové bony a jako bonus syfilitické spirochety. Bydlel jsem s nimi na jedné koleji. Velkou odolnost prokazovaly uklízečky, které uklízely pokoje a toalety těchto „studentů“. Ty chrabré ženy nás, studenty medicíny, tam vodily, abychom viděli. Slovy nelze popsat. Toaletu používali zásadně vestoje na prkénku. Nic mimořádného. Toto jsem viděl i v kasárnách IFOR na letišti v Kábulu. A to i přestože na vnitřních dveřích kabiny WC je plakát s textem „How to use WC“, doplněný podrobnou a instruktivní kresbou.
Jestliže si navíc uvědomíme, že muslim jí zásadně jen rukou (pravou), zatímco levou používá k ošetření řitního otvoru po stolici, není divu, že fekálně přenosné infekce jsou metlou zemí s muslimským obyvatelstvem. Mnozí naši turisté si v těchto zemích i přes varování prožili často horké chvilky. Američané na svých základnách to řešili tak, že před vstupem do jídelny bylo nutné projít kolem řady umyvadel a vojáci nekompromisně dbali na důkladné umytí rukou. Je ovšem otázka, jestli bychom takovým přístupem neporušovali lidská práva muslimských imigrantů.
Měli by tedy být žadatelé o azyl nejdříve lékařsky vyšetřeni?
Bylo by velmi žádoucí získat co nejvíce informací o zdravotním stavu žadatele (RTG plic, sérologické, bakteriologické, parazitologické vyšetření). A nejen vyšetřit. Protože relevantní údaje o provedeném očkování nelze získat, proti některým chorobám i přeočkovat. Zvýšený výskyt černého kašle, TBC či dětské obrny je varující. Omezování spektra povinných očkování u našich dětí se nám může v budoucnu zle vymstít. A Bůh ochraňuje pomatence, kteří se nejrůznějšími kličkami snaží očkování svých dětí vyhnout. Srovnejte: když cestuji se svým pejskem přes hranice, musím mít jeho pas se záznamem o provedených očkováních.
Pojďme konečně ke konkrétním onemocněním, kterými mohou migranti obyvatelstvo ohrozit...
Souhlasím, pojďme na to. Chápu nechuť vlád cílových zemí migrantů (Německo, Velká Británie, Skandinávie) zveřejnit statistiku zavlečených chorob. Údaje jsou obtížně dostupné, obyvatelstvo se nemá znepokojovat. Nejčastější nemoci objevené u migrantů v našich zařízeních jsou: HIV+, TBC, syfilis, salmonelóza, enterobakterióza, svrab, zavšivení, hepatitida A. Málo četné, i když závažné nemoci neuvádím. Když k chorobám přiřadíme zemi původu migrantů, nejčastěji se opakuje: Pákistán, Afghánistán, Sýrie, subsaharská Afrika, ale kupodivu i Kuba a země bývalého SSSR.
Tak jakou chorobou začneme?
Navrhuji africkou specialitu – infekci virem HIV a AIDS. V Africe žije 16,5 % obyvatel Země, ale 67 % všech je HIV pozitivních. V roce 2015 bylo na Zemi 36,7 milionu HIV pozitivních, z toho 22,5 milionu žije v subsaharské Africe. 60 % nakažených o své nemoci vůbec neví. V dotyčných zemích už nejde jen o problém medicínský, ale politický a ekonomický. Hroutí se ekonomika a státní správa. Dětem umírají rodiče, žákům učitelé, zaměstnavatelům zaměstnanci. Léky, které prodlužují život nakažených a zlepšují jejich osud (antiretrovirotika), jsou vzhledem k ceně v Africe nedostupné. Vlastně se užívají dlouhodobě, v podstatě po zbytek života. Co pro naše zdravotní pojištění znamená udělení azylu nakaženému migrantovi, je zjevné. Připomínám, že plavba přes Středozemní moře je oblíbená trasa subsaharských migrantů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík