Česká republika se ocitla v lockdownu, pohyb je omezen po okresech a obcích. Čísla nakažených rostou a situace se nevyvíjí dobře. Zaberou současná opatření? Už nyní se z některých úst ozývá kritika, že jsou polovičatá. Jak to vidíte vy?
Opatření zaberou vždy s nějakým zpožděním, například do deseti dnů. Myslím, že zaberou, a pokud bude třeba některá opatření ztížit či rozvolnit podle vývoje situace, bude vláda reagovat, je to standardní postup. Já věřím, že zaberou.
Část odborné veřejnosti vyzývá k uzavření výroby a průmyslu s tím, že jinak pandemii pod kontrolu nedostaneme, a opatření považují jen za částečná. Je to správná cesta?
K tomu bychom měli přistoupit, až to bude nevyhnutelně nutné, protože by se jednalo o ekonomickou katastrofu pro Českou republiku, která je na výrobu orientovaná. Zavření našich fabrik by znamenalo, že vypadnou z dodavatelských řetězců, což bude mít pochopitelně obrovské ekonomické, ale i sociální důsledky.
Říkáte, že by šlo o katastrofu, jde ale především o to, aby situaci zvládaly nemocnice a aby zdravotníci mohli přijímat pacienty. Pardubický kraj už vyhlásil stav hromadného postižení, nemůže tedy další pacienty přijímat. Podle toho, co říkáte, tedy doufáte, že současná opatření zaberou a nebude nutné dojít k uzavření průmyslu?
Já v to věřím a pevně v to doufám.
Pomůže testování ve firmách, které je od středy sice povinné, ale zaměstnanci zároveň nemohou být k testování nuceni?
Testování pomůže k přesnějšímu trasování a vyloučení lidí, kteří byli eventuálně nakažení. Nepustí je do práce a omezí se kontakty. Myslím, že firmy už dnes celkem hromadně testují, a když to bude povinné, najdou si metodu, jak zaměstnance motivovat, aby se otestovat nechali.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová