Poslanec Seďa varuje před možnými skrytými snahami Putina v rámci jednání o Sýrii a Ukrajině

15.04.2017 21:48 | Zprávy

ROZHOVOR „Pokud se oprávněně kritizovala anexe Krymu z ruské strany, a jestli se i poukazuje na účast ruských jednotek na východní Ukrajině, pak nelze nekritizovat napadení raketami vojenské základny nezávislého státu,“ uvedl jeden z nejzkušenějších českých poslanců Antonín Seďa (ČSSD). „Právě toto je hlavním důvodem nynějšího poklesu popularity Donalda Trumpa, který v předvolebním klání opakoval, že jeho prioritou je zajištění bezpečnosti USA. Tato vojenská akce však nebyla z tohoto pomyslného soudku a ukázala návrat k zahraniční politice republikánských prezidentů,“ ještě dodal.

Poslanec Seďa varuje před možnými skrytými snahami Putina v rámci jednání o Sýrii a Ukrajině
Foto: Daniela Černá
Popisek: Antonín Seďa, poslanec ČSSD

Do jaké míry bylo těch 59 střel Tomahawk jen politickým signálem dovnitř USA a do jaké míry to Donald Trump myslel jako výhrůžku Putinovi? Nebo se rakety staly spíše demonstrací síly vůči Íránu či Severní Koreji?

Přiznám se, že nejsem politickým, ani bezpečnostním analytikem, takže si dovolím svůj osobní názor. Podle mých informací byl k tomuto zásahu pan prezident Trump přemluven ministerstvem obrany. Prvním důvodem, dle mého názoru, bylo dát ponaučení vojenským jednotkám syrského prezidenta a přímo prezidentovi Asadovi, že použili chemické zbraně hromadného ničení vůči civilistům. A jistě to byla zároveň demonstrace schopností americké armády. A to vůči všem aktérům v Sýrii. Druhým důvodem je ten politický, a tím je změna postoje samotného prezidenta USA k řešení poválečného uspořádání Sýrie. Oznámení útoku ruské straně i současná návštěva ministra zahraničí USA svědčí o tom, že tento raketový útok nebyl namířen proti Ruské federaci a prezidentu Putinovi.

Jak lze vůbec nyní popsat současné nastavení poměrů i vztahů mezi USA a Ruskem s ohledem na dění v Sýrii? Co se změnilo ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa k Rusku a naopak?

Oproti prezidentské kampani prezident Donald Trump zjistil, že má zodpovědnost rozhodovat na základě informací nejen od své administrativy, ale zejména od zpravodajských služeb. A také Donald Trump musí hájit národní zájmy své země, které jsou v Sýrii poněkud odlišné. Tak jako prezident Vladimir Putin hájí národní zájmy Ruské federace v této zemi. A vztahy mezi Ruskem a USA bych dnes označil za zmrazené a nekooperující.

Spojené státy poněkud změnily rétoriku a už i Trump měl prý uvést, že si válku v Sýrii nepřeje. Po poměrně chladném jednání mezi Sergejem Lavrovem a Rexem Tillersonem se ale už znovu jedná o zavedení bezletové zóny nad Sýrií. Domníváte se, že ta první silná prohlášení z obou stran, kdy USA hrozily dalším úderem a Rusko a Írán odvetou, bylo jen „ukazováním svalů“? Dohodnou se obě velmoci na některém přijatelném kompromisu?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…