Půlnoční rozhovor s Okamurovou debutantkou Hyťhovou: O paparazzi z ČT, Okamurově domečku a skutečné demokracii pro obyčejné lidi

14.10.2017 23:59 | Zprávy

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Na ČT se naši poslanci v takové míře měli pohybovat celé čtyři roky,“ říká jednička ústecké kandidátky hnutí Svoboda a přímá demoracie (SPD), krajská zastupitelka Tereza Hyťhová, která také o ČT uvedla: „Přístup se mění tři měsíce před volbami, a to z jednoho důvodu.“ Hyťhová popisuje atmosféru předvolební televizní debaty, které se účastnila, a přidává vzkaz těm, kdo se smáli výkonu jejího kolegy Miloslava Roznera z jižních Čech. V rozhovoru vysvětlila, jak to SPD myslí s návratem ke kořenům antické, židovské a křesťanské kultury: „Vánoce, Velikonoce, státní svátky, je to také naše písmo, památky, demokracie a láska k bližnímu, kterou Evropané přejmenovali na lidská práva.“

Půlnoční rozhovor s Okamurovou debutantkou Hyťhovou: O paparazzi z ČT, Okamurově domečku a skutečné demokracii pro obyčejné lidi
Foto: Archiv T. Hyťhová
Popisek: Tereza Hyťhová

Co obvykle děláte v sobotu před půlnoci? A jak se vám spí před volbami?

Jelikož chodím spát poměrně pozdě, tak někdy ještě pracuji na počítači, nebo si čtu nějakou zajímavou knížku. Člověk by měl chodit spát s „čistou“ hlavou, aby si pořádně odpočinul, i když musím přiznat, že před volbami je tohle velmi obtížné.

Vy jste byla v předvolební debatě na ČT na téma sociální politika. Jak to probíhalo, a jestli můžete popsat atmosféru natáčení?

Atmosféra byla podle mě naprosto standardní, jako při jiných obdobných debatách. Každý kandidát tam přišel prezentovat a hájit program své strany či hnutí. Já jsem prezentovala naše názory na sociální politiku, což osobně považuji za oblast, která je opravdu důležitá. Bohužel na každou odpověď je omezený čas a prostor, ale i přesto doufám, že lidé naše názory a myšlenky na otázky v této oblasti slyšeli a sami si udělali svůj vlastní názor.

A vás osobní dojem?

Byla to pro mě obrovská zkušenost a jsem ráda, že jsem mohla prezentovat a představit program našeho hnutí SPD v oblasti sociální politiky. Tohle téma je naprosto klíčové, stát se musí umět postarat o svoje občany, ať jsou to důchodci, nebo rodiny s dětmi.

Předvolební debata ČT o sociálních věcech:

Pravdou je, že dřív se zástupci hnutí SPD v České televizi neobjevovali. Myslíte si, že se změnil přístup ČT k vašemu hnutí?

Česká televize je ze zákona povinná být objektivní a dát názorům zástupců všech politických subjektů prostor přiměřený jejich významu ve společnosti. Čtyři roky v podstatě ignorovala parlamentní stranu a naše poslance, zmínila se o nás, jen když byla možnost nás dehonestovat. O programu, politice, práci nebyla ani čárka, až na pár marginálních výjimek. Tento přístup se mění tři měsíce před volbami, a to z jednoho důvodu. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání v tomto termínu měří objektivitu vysílání ČT a ČRo. Na ČT se naši poslanci v takové míře měli pohybovat celé čtyři roky. 

V předvolebních debatách vystoupili i vaši kolegové. Jenže, některým se příliš nedařilo. Rozruch vzbudilo vystoupení Miloslava Roznera, lídra z Jihočeského kraje, který sklidil poměrně velkou kritiku, protože nedokázal na některé věci konkrétně odpovědět. Pro média pak sdělil, že měl prostě trému. Jak si to vysvětlujete vy?

My jsme v první fázi určili odborníky, ale ČT trvala na tom, že chce lídry kandidátek, nebo dvojky a trojky z kandidátky, ale odborníky nám nepovolili. Takže na debatu za nás nemohl jít náš stínový ministr kultury (který se jinak odborných debat v pražských divadlech účastnil), ale šel tam Miloslav Rozner, který má z lídrů ke kultuře nejblíže. Jsme strana obyčejných lidí, kteří prosazují demokracii pro obyčejné lidi, a většina našich kandidátů jsou skutečně normální a obyčejní lidé, jako např. Miloslav Rozner, který je úspěšný manažer skupiny Argema, ale prostě není rétor ani specialista na zákon o financování památek nebo divadel.

Jedna z otázek, na kterou Miloslav Rozner neodpověděl, byla, když se moderátor ptal, co si má představit pod tím, když se SPD dovolává v oblasti kultury kořenů antické, židovské a křesťanské kultury. Jak byste reagovala vy?

Jsou to naše národní tradice, které zde držíme dodnes. Vánoce, Velikonoce, státní svátky, je to také naše písmo, památky, demokracie a láska k bližnímu, kterou Evropané přejmenovali na lidská práva. Tyto hodnoty budeme chránit, protože jsou základem demokracie a svobody.

Když vám teď odpovídám, měla jsem čas o odpovědi přemýšlet, ale v živém vysílání žádný čas na rozmyšlení nemáte.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tragické nepochopení role BIS ve státě.“ Radek Vondráček dal slovo. Po volbách zákrok

18:44 „Tragické nepochopení role BIS ve státě.“ Radek Vondráček dal slovo. Po volbách zákrok

Cenzoři mají čas do voleb, pak bude opět na prvním místě svoboda projevu. V rozhovoru pro Parlamentn…