Podle názorů některých politických komentátorů se bezpečnostní situace v Evropě stále zhoršuje. Média poukazují na poslední akce Ruska, které prověřuje nejrůznější domácí instituce, a to od bank přes různá ministerstva až k aktivním zálohám, jak by reagovaly v případě válečného stavu. Kreml také staví ploty s ostnatým drátem na hranici s Polskem. Turecko se vojensky pustilo nejen do Islámského státu, ale také do syrských Kurdů a vyhrožuje EU, že přestane zadržovat utečence do Evropy, pokud Brusel nezruší pro Ankaru vízovou povinnost. Sdílíte vy sám ohledně evropské bezpečnosti podobné obavy?
Obavy z ohrožení evropské bezpečnosti mám také. Rusko je uměle živený strašák. Říkáte, že média poukazují na příznaky nějakých příprav na válečný stav. Nedivím se tomu. Podle mne je to reakce na neustálé provokace ze strany některých evropských států a NATO. Proč je třeba přilévat olej do ohně pořádáním velkých cvičení na hranici Ruska? K čemu jsou demonstrační přejezdy vojenské techniky USA a NATO po silnicích ČR a dalších států, když je možné přemístit vojáky i techniku v tichosti po kolejích? K čemu pomůže dislokace jednotek NATO v Polsku, Bulharsku a dalších státech? Jenom se zamlžuje zdroj opravdového nebezpečí. Tím je nekontrolovatelná islamizace Evropy a nevyzpytatelný postoj Turecka. Ostatně, na blíž neidentifikované nebezpečí se připravuje i Německo. Mám na mysli výzvu Angely Merkelové, aby se obyvatelstvo předzásobilo na deset dní pro případ mimořádných událostí.
Ruský voják vyznává přibližně stejné hodnoty jako my. Z válečného konfliktu má stejnou hrůzu jako my. S radikalizovanou muslimskou komunitou má Rusko problémy srovnatelné s Francií anebo Belgií. Pro muslimského fanatika je mučednická smrt víc než život. Koho se tedy máme bát? A nestálo by za to najít v Rusku spíš spojence než nepřítele?
Jak vlastně hodnotíte současné aktivity Ruska, které se mimo jiné připravuje i na gigantické vojenské cvičení Kavkaz 2016. Máme ho skutečně považovat za reálné nebezpečí, jak o tom někdy hovoří čelná reprezentace NATO? A jak se díváte v této souvislosti na fakt, že ruský prezident Putin je v ČR podle tvrzení řady médií oblíbenější než německá kancléřka Merkelová?
No, jestli mě mé povědomí o geografii neklame, Kavkaz je dost daleko od Polska, pobaltských zemí a Evropy vůbec. Gigantické – jak říkáte – cvičení vnímám spíš jako určitou demonstraci síly pro domácí politickou scénu a možná i trochu vůči těm, které jsem označil jako skutečnou a reálnou hrozbu. Nebo že by Američané měli zájmy i tam?! A že je Putin oblíbenější než Merkelová? Divíte se? Putin působí dojmem, že ví, co chce, kdežto paní Merkelová se ocitá mimo realitu.
Také česká armáda už začala procvičovat mobilizační postupy. Podle vyjádření náčelníka Generálního štábu Armády ČR Josefa Bečváře pro idnes.cz by prý byla armáda schopná na vnější ohrožení rychle zareagovat, a to i aktivováním svých záloh. Myslíte si, že v oblasti obrany státu a zabezpečení našich hranic podniká česká vláda dostatečné kroky za současné nestabilní situace ve světě?
Naše poměrně malá a skromná armáda by měla cvičit hlavně obsazení a hermetické uzavření hranice. Když jsem na tohle téma interpeloval premiéra Sobotku, po kratším váhání řekl, že by to armáda měla zvládnout do čtyř dní. Já o tom ale při jejím početním stavu pochybuji. Je nutné aktivizovat zálohy. To bezprostředně. Osobně bych uvítal vážnou diskusi o zavedení určité formy branné povinnosti, líbí se mi třeba švýcarský model anebo zkušenosti z Izraele.
Premiér Sobotka přišel nedávno s návrhem vybudovat evropskou armádu, což prezentoval i na posledním jednání Visegrádské čtyřky s německou kancléřkou. Podle zpráv z většiny médií s tímto návrhem všichni zúčastnění souhlasili a chtějí ho podpořit i na nastávajícím summitu EU. Myslíte si, že tento projekt má nějakou šanci na svou realizaci v blízké budoucnosti?
Nechci evropskou armádu, ve které by se rozpustila armáda česká. Dokážu si představit dočasné nasazení českých a dalších jednotek pod společné velení. Projekt podle mne nemá šanci na úspěch. Nedohodnou se hlavní hráči – SRN, Francie, Španělsko, Itálie… Ostatně, na co máme NATO? Máte pravdu – ve vztahu k pronikání radikálního islámu a k terorismu na nic.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán