Svazácké zpravodajství ČT. Kdo nejde s námi, jde proti nám. Psycholog Douda rozebírá, jak nás média ovládají

23.03.2021 20:35 | Zprávy

ROZHOVOR Nejdůležitější je definovat veřejnoprávnost a naučit se respektovat odlišnost a jinakost, myslí si neúspěšný kandidát do Rady ČT, známý psycholog Ivan Douda. Z televize se podle něj stal mocenský nástroj a žijeme v „médiokracii“. A právě proto je takovým problémem aktivismus ve zpravodajství ve stylu, „kdo nejde s námi, jde proti nám“.

Svazácké zpravodajství ČT. Kdo nejde s námi, jde proti nám. Psycholog Douda rozebírá, jak nás média ovládají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Douda

Ivane, ty jsi byl jedním z celkem 56 uchazečů o volná místa do Rady České televize, jejichž počet se momentálně zredukoval na dvanáct. Tvé jméno už mezi nimi nefiguruje, nicméně to nepochybně není z tvé strany důvod se tématu České televize i nadále nevěnovat. Co považuješ za současný nejpalčivější problém veřejnoprávní televize? Je to hospodaření?

Tak samozřejmě že když nazveme v jakémkoliv případě za problém ekonomiku, tak se v podstatě nemůžeme mýlit. A je to ještě speciální a specifické u všech institucí, které disponují těmi „lacinými penězi“, protože tam se velmi často stává, že ty peníze tím, jak jsou jisté a předem zabezpečené, se snadněji utrácejí. Takže je každopádně dobře, že je na to upřená pozornost.

Já osobně vidím ale jako klíčový problém revidovat, co to vůbec v dnešní době, kdy může vysílat a vést rozhovory téměř každý, obnáší, když se řekne veřejnoprávnost. To by se měli pokusit definovat odborníci, politici, intelektuálové, zkrátka všichni zainteresovaní.

Neshledáváš požadavky na veřejnoprávnost ve větším či menším rozporu s cílem komerční úspěšnosti?

Samozřejmě že ano. Tam je právě proto důležité se koncentrovat na ten termín veřejnoprávnost, od toho se odvíjí to ostatní, a to zadání především.

Václav Moravec  pčednáší skautům o veřejnoprávních médiích

Považuješ médium veřejné služby za svého druhu nástroj moci?

To určitě, a velmi účinný nástroj. Tady je spousta lidí, kteří si potřebují dokázat své mocenské zájmy a ambice, včetně těch, kteří pak takto aktivisticky působí právě v televizi a obecně v médiích. A vzhledem k tomu, že my dnes žijeme v podstatě v médiokracii, tak tito lidé tu moc skutečně reálně mají a chtějí si ji patřičně užít.

A naše společnost funguje v džungli, a ne na nějakém palouku rovnostářství, tak to prostě je a já myslím, že je to tak i dobře, protože tahle vlastnost pomáhá lidem dlouhodobě přežít.

Co se týká úrovně a nezaujatosti neboli nestrannosti zpravodajství veřejnoprávní televize… máš nějaké výhrady?

Problém je v tom, že takový ten, kdysi bychom řekli „svazácký“, aktivistický prvek v těch zpravodajských i publicistických formátech je často až příliš zjevný přesně v duchu toho ideologického hesla – kdo nejde s námi, jde proti nám. To znamená, že například ta protičínská nebo protiruská ideologie z toho ne vždy a ne u každého, ale ještě relativně často – až příliš vyčnívá a prosakuje. To byla také jedna z mých hlavních výhrad k současné ČT.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: .

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…