Připadala jste si někdy jako loutka, marioneta?
Píseň „Marioneta“ vznikla z podvědomí a nešlo o žádný kalkul. Není potřeba v tom nic hledat. Nepleťme sem ale už písničky od Tiché dohody. Mé názory jsou jen mé a stojím si za nimi. Ostatně Tichá dohoda byla vždy zcela a striktně apolitická. A teď k otázce. Vždycky jsem se snažila konat tak, abych se jako loutka necítila.
Opravdu jste nikdy neudělala nic, za co jste se pak styděla?
Určitě ano, nejsem svatá. Udělala jsem dost věcí, které bych s dnešními zkušenostmi neudělala. Chybama se člověk učí. Kdybychom byli všichni chytří už ve dvaceti, tak nevznikne mnoho zajímavých věcí. Spousta skvělých hudebních nahrávek, knih i obrazů vznikla díky nevyzrálosti tvůrců, dejme tomu i určité naivitě. Šlo o hledání a bez něj by byl svět dost nudný.
Přemýšlela jste někdy o tom, jak by měla vypadat ideální společnost?
Určitě, ale pak jsem to vzdala. Nikdy existovat nebude. Ideální společnost podle jedněch zase nebude vyhovovat těm ostatním. Naše společnost rozhodně ideální není, ale nic lepšího lidi ještě nevymysleli. Zrovna nedávno jsem tady na pražském Smíchově na nábřeží viděla dva snad patnáctileté kluky, kteří si něco píchli do žíly a odešli... asi do školy. To je hodně blbý. Když nám bylo patnáct, tak jsme to povětšinou neznali, ale bylo to taky hlavně tím, že společnost nebyla svobodná. Jen jsme si o tom potajmu šuškali, tvrdé drogy se objevovaly pomálu. Nicméně i o tom je, bohužel, svoboda jednotlivce, za kterou ale buďme do jisté míry šťastni, i přes tato negativa. Nejde, abychom byli všichni bezproblémoví, normalizovaní, v jedné lajně, i když se o to společnost snaží.
Nedostal se celý hudební průmysl kvůli sdílení hudby na internetu do slepé uličky?
Vše se změnilo. Firmy pořád existují, ale vydávají jen nezávadné popové kapely pro masy. Musí to být nicneříkající, nesmí to jít moc do hloubky. Někteří muzikanti, vlastně bych jim tak ani neměla říkat, se zase chtějí zalíbit stádu. Třeba ten skinhead na Českém slavíku. Tohle oficiální struktury v podstatě podporují, takže se úspěch brzy dostaví. Já jsem nikdy do Slavíka pozvaná nebyla, ani snad v té anketě nejsem uvedena. Naše kapela se toho nezúčastňovala, takže mě to nechává v klidu.
Nikdy jste nepřemýšlela, že napíšete protestsong?
Tohle nedělám. Nikdy mě to ani moc nezajímalo, možná tak od Boba Dylana... Někteří lidé jsou ale asi tak moc frustrovaní, že to musí dávat i do písniček. Výjimka je Karel Kryl. Ten psal politické věci, ale byl to hlavně velký básník. V písních měl obrazy, které člověka bavily. Navíc si stál za svou pravdou.
Moc kumštýřů se k politickým stranám a jejich programům otevřeně nehlásí. Proč vy jdete s kůží na trh?
Tak pozor, u mě šlo hlavně o sympatie k panu Machovi, který mi přišel v té době jako Mirek Dušín. Většinou se umělci podporovat někoho bojí, aby se nezdiskreditovali. Většinou si spíš nechají od nějaké politické strany tučně zaplatit, to jim nevadí. Mě neplatí nikdo, ani Mach. Podle mě by se umělci vůbec neměli motat do politiky. Proto se divím, že se mnou chcete mluvit. Ale já vám to klidně řeknu. Mně je to totiž fuk.
Jak se zrodily vaše sympatie ke Straně svobodných občanů?
Zahrála jsem písničku na jednom z prvních mítinků Svobodných, už je to asi tak tři roky. Tenkrát se o nich ještě moc nevědělo. Před tehdejšími volbami jsem hledala někoho, koho bych mohla volit. Není mi totiž úplně jedno, kdo to tady bude řídit a ovlivňovat. Nikoho jsem nemohla najít. Jeden po druhém je to zástup kariéristů, kteří melou pořád to samé. Ať už je to levice nebo pravice. Na facebook mi někdo poslal projev Petra Macha. Vůbec jsem ho neznala, ale říkal věci, které měly hlavu a patu. Chtěl pomoci lidem od daňové zátěže, zredukovat přebujelou byrokracii a tak dále. Vždyť všech poplatků rok od roku přibývá. A to nemluvím o půjčkách, kvůli nimž jsme všichni drancováni naprosto šíleným způsobem a mnohdy v tomhle systému nemáte jiné řešení. Svobodní se také snaží o podporu rodiny a pomoc svobodným matkám, angažují se v případech dětí v Norsku. Svobodné matky jsou v naší společnosti ohroženou skupinou. Vím, o čem mluvím. Mnoho let jsem žila se synem sama.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský