Tohle zásadní nám premiér Sobotka řekl o Zemanovi, Ukrajině, Temelínu a Rusku. Kníže nebude rád

07.10.2014 12:50 | Zprávy

ROZHOVOR Podle premiéra Bohuslava Sobotky si nelze představit stabilní fungování Evropy bez nějaké formy a kooperace s Ruskem, tlačení ho do kouta je kontraproduktivní. Byla by chyba, kdybychom vyklidili ruský trh. Ukrajina není dle něho připravena na to, že by přežila zimu bez ruských dodávek a kdyby přerušila tranzit plynu z Ruska, poškodí to ji i nás. Dále řekl, co vláda plánuje s Temelínem a Dukovany a na závěr přidal i vzkaz čtenářům ParlamentníchListů.cz.

Tohle zásadní nám premiér Sobotka řekl o Zemanovi, Ukrajině, Temelínu a Rusku. Kníže nebude rád
Foto: Daniela Černá
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

V TOP 09 vás v souvislosti s rezervovaným postojem české vlády k zavádění sankcí proti Rusku, které by mohly poškodit český export, málem obviňují z mnichovanství a oslabování pozice České republiky v EU... Je kritika oprávněná?

Domnívám se, že ta kritika oprávněná není, protože jsem neudělal nic jiného, než že jsem jako předseda vlády suverénního státu uplatnil náš národní pohled a snažil se prosadit národní zájem země, která má nejvyšší podíl průmyslové výroby v Evropě a která má klíčový podíl strojírenské výroby. A navíc máme relativně vysoký podíl vývozu produktů našeho strojírenství do Ruska. Logicky tedy zemi našeho charakteru spouštění nějaké nové „železné opony“ na hranicích mezi Ukrajinou a Ruskem dlouhodobě poškodí. Byla by chyba, kdybychom vyklidili ruský trh, protože pak bychom se tam už nevrátili. Vrátí se tam Němci a Francouzi skrze své čínské pobočky, ale už nebudou mít šanci se tam vrátit české strojírenské firmy. To jsem velmi cítil i z debaty, kterou jsem vedl s našimi exportéry na brněnském strojírenském veletrhu.

Takže uplatnili jsme národní zájem, uspěli jsme, čili sankce vypadají jinak, než je původně Evropská komise navrhla. A poté, kdy jsme vyjednali maximum pro Českou republiku, tak jsme současně podrželi i jednotný postup Evropské unie. Česká republika sankce nevetovala, ale usměrnila je tak, aby nás to co nejméně poškodilo.

Z dlouhodobého horizontu říkám a budu to říkat i nadále, že není možné si představit stabilní fungování Evropy bez nějaké formy kooperace s Ruskem. To se týká nejenom ekonomických zájmů, ale také diskuze o politické stabilitě, bezpečnosti, lidských právech. V tom všem musíme s Ruskem udržovat komunikaci. Izolace a přílišné tlačení Ruska do kouta by mohly do budoucna způsobit dlouhodobé problémy, protože čím více bude snaha Rusko izolovat, tím tam budou více podporovány tendence k autoritativnímu režimu. To pro dlouhodobou stabilitu a bezpečnost Evropy není dobrá zpráva. Jsou tady i další témata, kdy je třeba mluvit s Ruskem velmi intenzivně, to je třeba boj proti islámskému extremismu.

Takže v tomto víceméně souhlasíte s prezidentem Milošem Zemanem?

Nejenom s prezidentem Zemanem, ale i s dalšími evropskými státníky, kteří říkají, že můžeme mít s Rusy různý názor na vývoj situace na Ukrajině, nicméně můžeme s nimi mít stejný názor na potřebu stabilizovat Blízký východ a potlačit agresivní islámský extremismus, tak jak ho teď vidíme v podobě Islámského státu v Iráku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

6:56 „Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

Změna světového řádu je vždy historicky doprovázena velkými válkami, varuje bývalý špičkový diplomat…