Tričko s Che Guevarou se stává symbolem odporu a vzdoru vůči současné společnosti, říká komunista a přítel Kuby rok po smrti Fidela Castra

03.12.2017 21:33 | Zprávy

ROZHOVOR Členská základna klesá, ale neřekl bych, že voliči KSČM vymírají. To říká místopředseda Olomouckého krajského výboru KSČM Ludvík Šulda. ParlamentníListy.cz jej ale oslovily hlavně jako předsedu Společnosti česko-kubánského přátelství. Na to konto jsme s ním mluvili o Fidelu Castrovi, jeho sestře Juanitě Castrové, Donaldu Trumpovi a tak dále.

Tričko s Che Guevarou se stává symbolem odporu a vzdoru vůči současné společnosti, říká komunista a přítel Kuby rok po smrti Fidela Castra
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Před rokem zemřel revolucionář a kubánský prezident Fidel Castro

Nemyslíte si, že mladou generaci žijící naplno ve "světě konzumu" přestávají myšlenky marxismu, leninismu či komunismu zajímat?

Určitou, asi většinovou, skupinu mladých, ženoucích se za nejnovějšími značkami drahých telefonů, značkovým oblečení, soupeřících s vrstevníky, co kdo bude mít dražšího, lepšího, zcela určitě ano. Druhou, menší skupinu, určitě v jistém věku napadne, že tento konzum není vše, z něčeho musí pocházet, na úkor někoho vznikat. Pokud jim však řeknete slovo marxismus, leninismus či komunismus, především pod vlivem výchovy ve školách, ale i doma, se otřesou. Když však s nimi mluvíte a posloucháte jejich názory, hodnoty, zjistíte, že tyto myšlenky v určité míře, větším či menší způsobem sdílejí, jen je těmito -ismy nechtějí pojmenovat.

Jak jste přijal výrazný pokles počtu voličů KSČM?

Zcela jistě nejde o pozitivní trend, výsledek voleb do Poslanecké sněmovny PČR dopadl pro KSČM jako i pro celou levici katastrofálně a je nutné umět pojmenovat důvody neúspěchu a vyvodit konkrétní závěry a zodpovědnosti.

Opravdu to vypadá, že voliči komunistů vymírají...

Členská základna klesá, ale neřekl bych, že voliči KSČM vymírají. Ve výsledku voleb se kromě naší neschopnosti zaujmout voliče a prodat výsledky naší práce a náš program, projevila i krize tradičních politických stran, jak ukazují volby i jinde v Evropě, ale také prezidentské volby v USA. Lidi očekávají od současných politiků něco více, než jim byly a jsou schopny nabídnout takzvané tradiční politické strany.



Když si dnes má mladý člověk vybrat, jestli koupit tričko s portrétem Che Guevary či Marxův Kapitál anebo srozumitelnější Pikettyho Kapitál v 21. století, koupí tričko. Proč to? Nemrzí vás, že se ideje transformovaly do podoby jednoduchých symbolů?

Je to důkaz dlouhodobého fenoménu. Řekněme si upřímně, mladí lidé dnes nečtou, jsou většinou na internetu, sociálních sítích, hrají na počítačích online hry. Často je to dáno výchovou doma, kdy dítě místo četby, hraní si s ním či výletů, rodiče raději posadí k počítači, aby je nerušilo. Na druhou stranu je samozřejmě Marxův Kapitál složitý, není možné ho číst, ale musí se studovat, ke každému jeho dílu je k dispozici vlastně i výklad pojmů pro jeho lepší pochopení, není tedy pro každého. Tričko s Che Guevarou se tak stává jakýmsi viditelným symbolem názoru na současnou společnost, dá se říci odporu či vzdoru vůči ní.

Ostatně, proč revolucionář Che Guevara přebil jako symbol v celosvětovém měřítku revolucionáře Castra?

Symbolem se často stává člověk nežijící a je pravdou, že kolem Che Guevary, jeho bohatého života byl budován určitý „kult“. Stal se symbolem krátce po své smrti, na konci pro západní Evropu bouřlivých šedesátých let dvacátého století, kdy mladí otevřeně revoltovali proti tehdejšímu kapitalistickému systému, myšlenky Che Guevary byly pro ně inspirující a zůstal jím tak i pro další generace. Stejnou osobností byl a je i Fidel Castro. Nedomnívám se, že by ho Che Guevara "přebil", neboť i jméno Fidela Castra je symbolem pro desítky možná stovky milionů lidí po celém světě, stal se pro ně vzorem, ale bez toho, aby byl nošen na tričkách.

Jak vzpomínáte na Fidela Castra, jenž zemřel před rokem?

Pro mne osobně byl Fidel Castro skutečná osobnost a vzor. Byl člověkem, kterého si nejvíce vážím. Jím vedená kubánská revoluce dokázala porazit loutkový režim diktátora Fulgencia Batisty podporovaného USA. Dokázala se jako první země na západní polokouli vzepřít diktátu USA a odolávat mu až do současných dnů. Na Kubě byla vymýcena obrovská negramotnost, zlikvidována nezaměstnanost, začala bytová a cenově dostupná bytová výstavba, byla zavedena povinná školní docházka a dostupná zdravotní péče pro všechny.



K tomu je třeba podotknout, že kubánský vzdělávací a zdravotnický systém je považovaný předními organizacemi, které se zabývají těmito oblastmi, za hodný následovaní. Rovněž je potřeba říci, že Kuba má jednu z nejnižších dětských úmrtností na světě, je dokonce i před Spojenými státy a to i navzdory pětapadesát let trvající blokádě ze strany USA, která velmi drastickým způsobem poškozuje kubánskou ekonomiku. Ale abych se vrátil k otázce, vzpomínám na Fidela Castra v dobrém, s vědomím toho, že jeho myšlenky a ideály žijí dál.

Co si myslíte o kritice Fidelovy a Raulovy sestry Juanity, že vraždili své odpůrce?

Je škoda každého lidského života, který vyhasne, a je jedno, na které straně „barikády“ a ve jménu jakých ideálů. Lidský život vždy zaslouží úctu. Samozřejmě je však třeba se podívat i na ten fakt, že Juanita byla spolu se svou sestrou jedinou ze sedmi sourozenců Castrových, která se postavila proti kubánské revoluci a opustila Kubu. Ještě před tím se však stala spolupracovnicí CIA.

Společnost česko-kubánského přátelství se velmi věnovala takzvané Kubánské pětici. Proč jste vnímali jejich odsouzení jako justiční omyl, když na území USA opravdu prováděli antiamerickou a špionážní činnost?

Ano, významnou součástí naší činnosti byl případ takzvané Kubánské pětice, tedy kubánských bojovníků proti terorismu, kteří byli odsouzeni na konci devadesátých let dvacátého století k dlouholetým, i doživotním, trestům vězení. Jediným důvodem pro jejich odsouzení bylo, že na území Spojených států odhalovali kubánské exilové teroristické skupiny, které podnikaly záškodnické útoky z území USA na Kubu. Shromážděné informace o těchto aktivitách odporujících i zákonům USA následně předaly kubánské úřady FBI, ta však místo toho, aby proti těmto teroristickým exilovým skupinám konala, zatkla zmíněné bojovníky proti terorismu.

Bezprecedentní uvěznění a odsouzení Kubánské pětice k drakonickým trestům vyvolalo velkou vlnu nevole nejen na Kubě, ale i v dalších zemích, včetně Spojených států amerických. V rámci mohutného mezinárodního hnutí solidarity s pěticí kubánských hrdinů se na jejich stranu postavila řada politických stran, studentských a mládežnických hnutí, odborů, církevních organizací a vědeckých asociací. K výzvě za okamžité propuštění Kubánské pětice se připojilo také deset nositelů Nobelovy ceny, mnoho členů parlamentů a řada dalších významných osobností akademického či umělecké života. V prospěch pěti kubánských hrdinů se vyslovila i Pracovní skupina ke svévolným zadržením Organizace spojených národů, která došla k závěru, že jejich uvěznění bylo svévolné, a vyzvala vládu Spojených států amerických, aby přijala opatření k nápravě situace.

Nakonec je třeba podotknout, že v tuto chvíli jsou již všichni členové Kubánské pětice na Kubě, někteří byli propuštěni po odpykání trestu, ale museli ještě několik let zůstat na území USA bez možnosti vycestování. Zbyli odsouzení na několikanásobná doživotí, ale ti byli propuštěni v rámci oteplování vztahů mezi Kubou a USA v prosinci 2014.

Kolikrát jste byl na Kubě?

Přál bych si vícekrát, ale vzhledem ke svým finančním a časovým možnostem dvakrát. Snažím se však být v kontaktu s lidmi, kteří na Kubu cestují pravidelně, i několikrát do roka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

20:20 Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

„Jedna velká habaďůra na lidi,“ říká k tomu, že prezident nakonec podepsal státní rozpočet na příští…