Premiér Bohuslav Sobotka ve středu večer oznámil, že kvůli klesajícím preferencím strany přijal osobní odpovědnost. ČSSD místo něj povede ministr vnitra Milan Chovanec, volebním lídrem má být ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Rozumíte této rošádě? A k čemu to podle vás povede?
Je to samozřejmě rozhodnutí samotné ČSSD. O skutečných motivacích lze jen spekulovat, ale těsně před volbami stáhnout prvního muže strany nesvědčí o důvěře ve vlastní síly. Přinejmenším měly vliv nezvládané vnitřní mocenské spory, které vylézaly na veřejnost, neskrývaná nechuť k Sobotkovi ze strany prezidenta, když významná část voličů ČSSD ho jako hlavu státu respektuje, a soustředěný útok babišovské propagandy na osobu Sobotky jako cíl. Obdobná negativní kampaň byla organizována proti Jiřímu Paroubkovi před volbami v roce 2006.
Přehazování odpovědnosti v takové rošádě je pro člověka zvenčí obtížně srozumitelné. Jestli to přinese určitý refreshing volebních preferencí, se teprve ukáže. Jde podle mě o manévr vynucený, a tudíž důvěryhodnost takových „škatulata, hejbejte se“ u voličů nemusí být valná. Je jasné, že ČSSD je teprve na prahu dalších změn, že de facto končí určité postzemanovské období, které začalo vystřídáním Zemana Vladimírem Špidlou na konci éry opoziční smlouvy. Nejen česká ČSSD se prostě hledá v měnících se podmínkách 21. století. U německé SPD, britských labouristů či francouzských socialistů vidíme podobné procesy.
Jaké bude mít toto rozhodnutí nejspíše vliv na KSČM? Na Facebook jste k tomu napsal: „To, že někdo nevyhovuje jako předseda strany, ale občanům musí stačit jako premiér, je zajímavé uvažování. Myslím, že auto, když má poruchu, tak nezprovozníme tím, že jen vyměníme řidiče... Co mne zajímá, jaké to bude mít dopady na levici jako celek...“ Už si dokážete alespoň trochu odpovědět?
ČSSD vždy oslovovala i levicové voliče. To, že nakonec uzavírala koalice s pravicí, ale vedlo k tomu, že řadu svých volebních slibů nechávala stranou. Tato strana nikdy neměla velké voličské jádro. Voliči k ní přebíhali často kvůli nespokojenosti s předchozím vládnutím a ve víře, že i když jen udržuje systém, může z úrovně vládní moci aspoň něco pro lidi prosadit. Krizí důvěry v osobnosti již ČSSD prošla např. za Stanislava Grosse, přesto se k ní lidé po zkušenostech s Topolánkem a Nečasem vrátili. Nyní možná zažíváme krizi důvěry v tradiční značku ČSSD, která tu je skoro 140 let. A to pochopitelně musí levici jako celek nějak zasáhnout.
Pokud ČSSD bude dál ztrácet statut velké a vlivné strany, je to výzva pro KSČM nabídnout potenciálně levicovému voliči skutečnou odpověď na jejich nespokojenost. Taková naše širší odpovědnost samozřejmě znamená otevřenost voličům měnícím v krizi důvěry svou dosavadní politickou preferenci. Takových nerozhodnutých voličů přibývá. KSČM přišla s myšlenkou nedůvěry současné vládě Bohuslava Sobotky proto, že je přesvědčena, že tato vládní konstelace občanům ČR již nic nedá. Na tom nic nezmění ani oranžový triumvirát s dosluhujícím premiérem v pozadí. Jedině volby mohou rozhodnout, zdali se věci pohnou dopředu.
O Milanu Chovancovi se ví, že je ministrem vnitra a že je tvrdým odpůrcem kvót na přerozdělování imigrantů. O Lubomírovi Zaorálkovi pak lidé vědí, že byl po léta předsedou Poslanecké sněmovny. Oba dva ale mají i jinou tvář. Třeba Chovanec má nálepku „ten zelinář“, Zaorálek má zase pověst mluvky, který prý dokáže dlouhé minuty hovořit i o tom, co nezná. Jakou jejich tvář vnímáte vy?
Triumvirát Zaorálek, Chovanec, Sobotka nemá být o trojvládí, ale de facto jím je. Nikdo z nich není nějakou novou tváří, ale o vnitrostranické konkurenci vědí jistě své. Jestli se v této konstelaci a při vědomí, že volby jsou už za čtyři měsíce, na čas zklidní vnitřní poměry a bude fungovat jejich vzájemná komunikace, se brzy ukáže. Ale po volbách se bude nepochybně muset toto trojvládí nějak ukončit. Tito tři jsou lidé velmi rozdílní, tím pádem oslovující i různé druhy voličů. Otázkou je, jestli se podaří jejich působení na vnitřní logiku, sjednocující příběh.
Zatím přícházely k občanům spíše rozporné signály. Jednou se volá po obratu k tradiční průmyslové levici, pak se vzývají intelektuální aktivisté postindustriální éry. Jednou se pobíhá před voliči s odjištěným kvérem ve stylu Jany Černochové z ODS, pak přichází značně platonické moralizování nedemokratičnosti konkurence, bohužel ne zrovna z nejdůvěryhodnějších úst. Aktuální okopávání OSVČ ze strany šéfa Senátu za ČSSD také nepomůže. Malí živnostníci jsou dnes ve světě kolonizovaném velkými korporacemi vykořisťovaní podobně jako zaměstnanci. I v ČSSD se míchá poddajnost vůči důsledkům neoliberální globalizace s falešným národoveckým sentimentem, za který by se nemusela stydět ani někdejší strana národně socialistická. Ukotvení ve 21. století chybí. Toto volební období nebylo sice žádným pádem do propasti, bohužel na dílčích výsledcích neměla vláda lví podíl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová
předseda
Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...
Další články z rubriky
16:33 Škody po Fialovi budeme napravovat dlouhé roky. Ševčík žene politiky k odpovědnosti
Česko je v situaci, kdy se horních 10 % obyvatel má pořád relativně dobře, ale zbylých 90 % už ne. A…
- 14:55 Nejhorší možnost? Babiš se zbytky koalice. Podle Petra Štěpánka to v roce 2025 skutečně hrozí
- 10:30 Senátor ODS o Babišovi: Jeho síla je v tom, jak jsou soupeři slabí
- 4:44 Zúčtování s woke, vysušení washingtonské bažiny. To čeká europoslanec Kubín od Trumpa
- 4:45 „Černá zrada. Fiala láme českému národu páteř.“ Závažný vstup Lenky Procházkové
- 13:11 „Kdo nenávidí našeho nepřítele, je spásou, že.“ Podnikatel utnul řeči o přínosu Ukrajinců